logo

ABB EQ Elektronik Sayaç Ürün Ailesi Yenilendi

 abb1ABB’nin elektronik süzme sayaç ailesi EQ Elektronik Sayaçlar, B serisinin de ürün gamına katılmasıyla daha da güçlenmiş oldu.

DIN raya monteli elektrik sayaçları yüksek performans için tasarlanmış, güvenilir ve hızlı monte edilebilir ürünlerdir. ABB DIN raya monteli sayaçlar ürün ailesi artık çok sayıda model sunuyor: tek fazlı ölçümler için C11, B21, A41 ve A42,

üç fazlı ölçümler için C13, B23, B24, A43 ve A44.

Sayaçlar özellikle süzme sayaç olarak kullanılmak üzere tasarlanmıştır ve farklı uygulamalara uygun çeşitli konfigürasyonları mevcuttur.

B serisi EQ sayaçlar tek faz ve üç fazlı ölçümlerde kullanılmaktadır. B serisi sayaçlar DIN rayına monte edilmekte ve sigorta kutuları gibi küçük panolar veya dağıtım panolarında montaja uygundur. B serisi güvenilir enerji ölçümünün gerektiği ancak pano hacminin kısıtlı olduğu uygulamalara uygundur.

Genel özellikleri

B serisi sayaçlar pek çok uygulamada ve elektrik tesisatında en çok talep edilen üründür. Ürün menülerinde gezinti ekran altındaki butonlar aracılığıyla kolayca yapılabilmektedir. Sayaç ayarlarını yapabilmek için “set” (ayar) butonuna erişilebilmelidir ve bu buton sayacın önünde bulunan ve mühürlenebilen “cam kapak” tarafından korunmaktadır. Sayacın enerji tüketimi oldukça düşüktür, 0.8 VA’den daha az.

Haberleşme

B serisi sayaçlardan bilgi, darbe çıkışı veya seri portlar aracılığıyla alınabilmektedir. Darbe çıkışı, röle çıkışları şeklinde, ölçülen enerjiyle doğru orantılı olarak darbeler oluşturmaktadır. Sayaçlar ayrıca dahili seri haberleşme arayüzleri M-Bus veya Modbus RTU (RS-485) ile donatılmış olarak kullanılabilir. RS-485 arayüzü ile donatılmış sayaçlar, yeni ağ geçidi modülü G13 ile yeni EQ bus ağı üzerinden de haberleşebilir. B serisindeki tüm sayaçlar KNX adaptörleri gibi Harici Haberleşme Adaptörleri (SCA) ile haberleşmeye uygun kızılötesi portuna sahiptir.

abb

Ölçme

B serisi sayaçlar çok sayıda elektriksel parametrenin okunmasını sağlar. Ürün modeline bağlı olarak okunabilecek veriler: Aktif güç, Görünen güç, Reaktif güç, Akım, Gerilim, Frekans ve Güç faktörü

 Giriş ve çıkışlar

B serisi iki giriş ve iki çıkış desteği sunmaktadır. Girişler örneğin su sayacı gibi harici cihazlardan gelen darbelerin sayılması veya durumlarının izlenmesini sağlar. Çıkışlar darbe çıkışları olarak veya kontaktör veya röleye bağlı alarm gibi harici ekipmanların kontrolünü sağlar.

 Sertifikasyon ve onaylar

B serisi sayaçlar IEC’ye göre tip testi onayına sahiptir ve MID’ye göre hem tip testi onayına hem de doğrulamasına sahiptir. MID (Measuring Instruments Directive) Avrupa Birliği Komisyonu’nun 2044/22/EC sayılı Ölçme Enstrümanları Yönergesi’dir. MID tip testi onayı ve doğrulaması Avrupa Birliği ve Avrupa Ekonomik Bölgesi sınırları içerisinde kullanılan ve faturalama yapılan tüm uygulamalar için zorunludur. Tip test onayı, sayaçlarla ilgili tüm teknik değerleri kapsayan standartlara göre yapılır: iklim koşulları, çevre şartları, elektromanyetik uyumluluk (EMC), elektriksel özellikler, mekanik özellikler ve doğruluk.

 Tarifeler

Tarifeler girişler veya haberleşme yoluyla kontrol edilebilmektedir.

Share
2824 Kez Görüntülendi.