logo

ABB Full Service İşkolunu Nordic Capital’e Devrediyor

 Devir işlemi ABB’nin kesintisiz portföy optimizasyon stratejisi ile tutarlı. Geçtiğimiz 11 ay içerisinde ABB beş farklı işkolunu toplam 1 milyar dolara devretti.

Dünyanın önde gelen güç ve otomasyon teknoloji gruplarından ABB, imzaladığı sözleşme ile ABB Full Service işkolunu Nordic Capital’e devretti. Satış bedeli açıklanmazken satış işleminin resmi onayların ardından 2014’ün dördüncü çeyreğinde tamamlanması bekleniyor.

 ABB Full Service işkolu sanayi tesislerine tamamen dış kaynaklı bakım hizmetleri vermekte. ABB’nin ürün ömrü bakım hizmetleri işkolunun bir bölümü olarak oluşturulan ABB Full Service işkolu, faaliyetlerini tek başına bir işletme olarak başarıyla sürdürdü. ABB devir nedeni olarak bu işkolu ile ABB’nin çekirdek portföyü arasında gelişen sinerjinin sınırlı kalmış olmasını belirtti. ABB, müşterilerinin halen kullanmakta olduğu ürünleri standart ürün ömrü servisi ile desteklemeyi sürdürecek.

 ABB CEO’su Ulrich Spiesshofer konu hakkında şu açıklamayı yaptı: “Devir işlemi ABB’nin kesintisiz portföy optimizasyon stratejisi ile tutarlı. Full Service faaliyetlerimizin satışı ile birlikte son onbir ay içerisinde, portföyümüz ile sinerji oluşturamamış beş işkolumuzu kendi hedeflerine yönelterek bu işlemlerden 1 milyar dolar elde ettik. Full Service işkolu Nordic Capital yönetimi altında müşterilerin ve çalışanların yararına daha fazla gelişecektir.”

 Satış süresince Nordic Capital Fonu’na danışmanlık yapan John Hedberg işlem hakkında şu görüşlerini açıkladı: “Full Service yönetim ekibiyle çalışacağımız için çok memnunuz. Birlikte bu işkolunu daha hızlı büyütmeyi ve geliştirmeyi planlıyoruz. Giderek büyüyen sanayi tesislerin bakımı alanında küresel bir lider konumunu sağlamlaştırmak ve portföy geliştirmeye odaklanmak için bağımsız bir işletme oluşturmanın çok net bir değeri var. Full Service işkolu ve çalışanlarının liyakati ve kararlılığı bizi çok etkiledi.”

 Dünyanın önde gelen güç ve otomasyon teknolojileri firmalarından olan ABB (www.abb.com) altyapı hizmetleri ve sanayi sektörlerindeki müşterilerinin performansını arttırırken çevre üzerindeki etkilerini de azaltıyor.  ABB Grubu yaklaşık 100 ülkede 145.000 civarında çalışanıyla faaliyet göstermektedir.

Share
1137 Kez Görüntülendi.