logo

ABB Geleceğin Insan – Robot Işbirliği Modelini Tanıttı: Yumi®

ABB’nin yenilikçi ürünü çift kollu insan dostu robot YuMi®, sanayi otomasyonunda potansiyel kullanım alanlarının kapısını aralıyor.

yum (Medium)Londra/Zürih  ABB dünyada ilk kez gerçek anlamda insan-robot işbirliği konseptiyle çalışan bir robot üretti:  YuMi® Çift kollu kullanıcı dostu YuMi, üretim süreçlerindeki görevlerin insanlar ve robotlar tarafından beraberce gerçekleştirildiği yeni otomasyon çağı için tasarlandı. YuMi, İngilizce ben ve sen anlamına gelen “you and me” kelimelerinden türetildi.

YuMi’nin ilk aşamada esneklik ve kıvraklık gerektiren  tüketici elektroniği sektöründe kullanılması öngörülüyor. İleride başka üretim alanlarına da hizmet verecek özellikleri bulunan YuMi, insan makine işbirliği ile üretim yapan, hissetme ve görme kabiliyetine sahip çift kollu montaj çözümüdür. Her ikisi de destekli kollar, basınca duyarlı yenilikçi teknoloji ile bir araya geldiğinde YuMi’nin insan meslektaşlarının güvenliğini sağlıyor. Robotun yapısal özellikleriyle bütünleşik güvenlik fonksiyonları, kafes kullanımına gerek bırakmıyor.

Mekanik kol saatlerinin narin ve ince parçalarından mobil telefonlarda, tabletlerde, dizüstü ve masaüstü bilgisayarlarda kullanılan komponentlere kadar, YuMi küçük ve hassas parçaları iğne deliğinden iplik geçirircesine işleyebiliyor. İmalat Otomasyonu ve Hareket Sistemleri bölümü başkanı Pekka Tiitinen yeni robot hakkında şunları söyledi :” Sanayi otomasyonunda son derece heyecan verici bir noktaya vardık. YuMi insanlığın üretim ve sanayi prosesleri hakkındaki varsayımlarını değiştirecek. YuMi ile vardığımız bu noktada sayısız fırsatlar önümüzde duruyor.”

ABB Robotik Global Başkanı Per Vegard Nerseth bu görüşe şöyle katkıda bulundu: “YuMi için seçtiğimiz ad dahi gerçek anlamda insan – makine işbirliğinin gerçek ruhunu yansıtıyor. Bir süre öncesine kadar hayal bile edilemeyen robotların ve insanların aynı işi yan yana paylaşarak yapma yöntemi bugün artık gerçek oldu.”

YuMi’nin ticari lansmanı 13 Nisan 2015 tarihinde Almanya’da dünyanın en büyük sanayi ve teknoloji fuarı Hannover Messe’de yapılacak. ABB, enerji ve otomasyon teknolojilerinde lider olarak, tüm  kamusal ve sanayi müşterilerinin,  gerekli tüm çevresel etkileri azaltarak, performaslarını  artırmak için çalışmaktadır. ABB Grup şirketleri 100’e yakın ülkede ve yaklaşık 145.000 çalışanı ile faaliyet göstermektedir.ABB Robotik endüstriyel robot,robot yazılımları,  çevresel ekipmanlar ,kaynak, taşıma , montaj, boyama , toplama,paketleme,paletleme ve makine boşaltma konularında modüler üretim hücreleri ve hizmetleri tedarikinde liderdir.

Otomotiv, plastik, metal işleme , döküm, elektronik, makine ekipmanları, ilaç ve yiyecek içecek sanayileri faaliyet gösterdiği alanlardır. Üreticilerin verimliliklerinin , ürün kalitesinin ve çalışan güvenliğinin artırılması konusunda, güçlü çözüm önerileriyle müşterilerine yardımcı olmaktadır.ABB dünya üzerinde 250,000’den fazla robot kurulu robotu mevcuttur. ABB Robotik ürünleri, 53 ülkede ve 100 ’den fazla lokasyonda, ABB Robotik global satış ve servis organizasyonları tarafından tam olarak desteklenmektedir

Share
921 Kez Görüntülendi.