logo

ABB ve Renewable Algal Energy İşbirliğine Gidiyor.

ABB ve Renewable Algal Energy yenilenebilir yakıt ve gıda endüstrisinde kullanılacak ticari amaçlı alglerin üretimi işbirliğine gidiyor.
Alg üretim ve dönüştürme süreçlerinin kontrolü ve verimliliğinin sağlanmasında ABB teknolojileri kullanılacak. Algler halen gıda takviyesi, hayvan yemi ve yenilenebilir yakıt alanlarında kullanılmakta.
Dünyanın önde gelen güç ve teknoloji gruplarından ABB ve Renewable Algal Energy, LLC (RAE), ticari amaçlı entegre alg üretim sistemlerinin kurulması konusunda işbirliğine gideceklerini açıkladı. Üretim sistemleri gıda endüstrisi, hayvan gıdası ve yenilenebilir yakıt sektörlerine yönelik olarak alg tabanlı ürünler üretecek. Üretim sistemleri Amerika Birleşik Devletleri’nde Arizona eyaletinin Tucson kentinde bulunan RAE tesislerinde geliştirildi ve test edildi. İlk ticari uygulamanın 2014’ün dördüncü çeyreğinde gerçekleşmesi bekleniyor.
RAE CEO’su Dr. Jeffrey S. Kanel proje konusunda şu görüşleri dile getirdi: “RAE tarafından geliştirilen bu eşsiz
entegre alg üretim sistemleri teknolojisinin altyapısını oluşturmak için ABB’nin RAE’yi seçmiş olması bizim için
gurur kaynağıdır. Güç ve otomasyon teknolojilerinin küresel bir lideri tarafından stratejik ortak seçilmiş olmak,
RAE’nin bu teknolojiyi ve üreteceği sürdürülebilir alg ürünlerini ticarileştirme becerisine olan güvenin bir yansımasıdır.”
RAE_20140611_132555RAE alg ve alg yan ürünleri yetiştiren ve özütünü çıkartan ekipmanların üretimini yapacak. Alga ürün ve yan ürünleri arasında yakıt amaçlı kullanım için yağ, hayvan yemi takviyesi olarak proteinler ve karotenoidler ve beslenme takviyeleri bulunmakta. Ölçeklenebilen bu sistemler, alanı 10.000 metrekareye kadar çıkabilen orta ve büyük çaplı alg çiftlikleri şeklinde tasarlandı. ABB, entegre alg üretim sistemlerinin verimli ve güvenilir şekilde çalışması için projeye 800xA kontrol sistemleri, enstrümantasyon, alçak gerilim elektrik ekipmanı ve değişken hızlı sürücüler kuracak. Proses kontrol işlevinin yanı sıra 800xA sistemleri her alga çiftliğindeki kontrol odası ile uzaktan bağlantı kuracak ve bu şekilde tek bir operatör aynı anda birden fazla alg üretim tesisini izleyebilecek. Değişken hızlı sürücüler pompaların ve motorların optimal enerji verimliliği ile çalışmasını ve %10 daha az enerji tüketmesini sağlayacak.
ABB Kontrol Teknolojileri Başkanı Tobias Becker projeyi şu sözlerle anlatıyor: “Bu çözüm alg ve yan ürünlerinin elde edilme sürecinde, yağı dâhil özütünün çıkartılması için düşük maliyetli ve verimli bir proses sunuyor. Bu proses, ABB’nin ve RAE’nin, sürdürülebilir yakıtları ve gıda takviye ürünlerini, ekonomik olarak karlı bir işletme bünyesinde elde etmeyi sağlayan teknolojileri sayesinde gerçekleşiyor.” ABD’de Tennessee eyaletinin Johnson City kentinde 2007 yılında kurulan Renewable Algal Energy, LLC, (www.rae-energy.com), alga ürünlerinin ekonomik ve sürdürülebilir yöntemlerle elde edilmesini sağlayan patentli teknolojileri geliştiren dünya çapında bilim insanı ve mühendisi bünyesinde barındırmaktadır. Bu ürünler nihai olarak nutrasötik, hayvan gıdası ve yenilenebilir yakıt pazarlarının hizmetine sunulacaktır. Dünyanın önde gelen güç ve otomasyon teknolojileri firmalarından olan ABB (www.abb.com) altyapı hizmetleri ve sanayi sektörlerindeki müşterilerinin performansını artırırken çevre üzerindeki etkilerini de azaltıyor. ABB Grubu yaklaşık 100 ülkede 150.000 civarında çalışanıyla faaliyet göstermekte.

Share
1644 Kez Görüntülendi.