logo

ABB’nin Güç Koruma ve Kalitesi Ürünleri

crane

ABB nin güç koruma ürünleri ailesine son katılan ürünü PCS100 – RPC Reaktif Güç DÜzenleyici ürünüdür. Endüriyel ve ticari işletme uygulamaları için özel olarak geliştirilmiş bu ürün, güç kalitesi problemlerine hızlı(anlık) müdahele etme ve sürekli reaktif güç kompanzasyonu yapabilme kapasitesine sahiptir.

Güç kalitesi problemleri, demeraj akımları kaynaklı gerilim düşümleri, gerilim dengesizlikleri ve harmonikler olarak karşımıza çıkabilmektedir. Bunlar ile birlikte kompanzasyon ve diğer enerji kalitesi yönetmetmelikleri sebebi ile yüksek faturalar ve maaliyetli ekipman arızaları ile karşılaşılabilmektedir. PCS100 RPC Reaktif Güç Düzeneleyici ürününün temel özelliği olan dinamik kompanzasyon özelliği ile şebekeye ihtiyaç kadar reaktif akım enjekte edilerek bu sorunların çözümü olabilmektedir. PCS100 RPC temel olarak yük tarafından kaynaklanan tüm güç kalitesi problemlerini çözmek için yeterlidir. Şebeke kaynaklı güç kalitesi problemlerini çözmek için ise PCS100 AVC Aktif Gerilim Düzenleyici ve ABB UPS ürünlerimizi de çözüme ekleyebilir ve tam koruma sağlanabilmektedir.

Crane-image-is-used-in-advertise

PCS100 RPC 100kVA – 2000kVA arasındaki boyutları ile yüksek hızlı IGBT inverter (evirici) temelli teknolojisi ile reaktif güç akışını düzenler. Kapasitif reaktif veya endüktif reaktif akımın farklı frekans ve faz açıları ile şebekeye enjekte edilmesi prensibine göre çalışan PCS100 RPC Reaktif Güç Düzenleyici, verimli ve güvenli bir şekilde aşağıdaki fonksiyonları sağlayabilmektedir.

–          Hızlı dinamik reaktif güç kompanzasyonu (endüktif ve kapasitif),

–          Güç katsayısı düzeltme(PF)

–          Fazlar arası akım dengesizlikleri düzeltme

–          Harmonik düzeltme

Inverter teknolojisi sayesinde kademesiz, hassas bir kompanzasyon sistemidir. Diğer çözümlerden farklı olarak kademesiz olması sayesinde hiçbir tepe noktası/darbe olmadan 0-2000kVAr arasında reaktif gücü sistemi enjekte edebilir, kompanzasyon yapabilir.

 PCS100 Teknolojisi

Data_Center

380 – 480 VAC aralığındaki tüm şebeke gerilimlerine direk bağlanmaya uyumludur. Daha yüksek gerilimlere ise bir kuplaj trafosu ile bağlanması mümkündür. PCS100 RPC Reaktif Güç DÜzenleyici modüler bir sistemdir. Her modül 100kVA gücündedir. Bu modüller paralellenerek 2 MVA gücüne kadar tek ünite olarak boyutlandırılabilmektedir. İhtiyaç duyulması halinde 2 MVAr gücündeki PCS100 RPC sistemleri paralel çalıştırılarak kapasite daha da arttırılabilir. Modüler yapı sayesinde system bakımı ve çalışma sürekliliği en üst seviyeye çekilmiştir. PCS100 RPC Reaktif Güç Düzenleyici içerisinde oluşabilecek bir modül arızasında system arızalı modül kapasitesi kadar kapasite düşümü ile kesintisiz çalışmaya devam edebilmektedir.

 PCS100 Çözümleri

Flexline-Paint-Cell-exterior_presentation

Beşinci ve yedinci harmonikleri düzeltme, dinamik kompanzasyon kapasitesi, akım dengesizliklerini düzeltme özelliği ile  endüstriyel ve ticari uygulamalarda güç kalitesi problemerinin tamamını düzeltme kapasitene sahiptir. Küçük kurulum alanı sayesinde, yerleşim sıkıntılı, geniş alanın olmadığı uygulamalarda çözüm olabilmektedir.

Share
2413 Kez Görüntülendi.