logo

ABD – USTDA Türkiye’de Yenilenebilir Enerji Projeleri Destekliyor…

USTDA Hidrokinetik Santral Projesine Hibe Vererek Türkiye’de Yenilenebilir Enerji Projelerinin Gelişimini Destekliyor

032514-abdden-turkiyeye-enerji-hibesi-1_resized ABD Ticaret ve Kalkınma Ajansı (USTDA), Türkiye’deki en büyük elektrik üretim şirketi olan EUAŞ’a, elektrik üretim kapasitesine katkıda bulunabilecek bir proje için $669,875 dolarlık hibe verdi. Verilen hibe, Adana yakınlarındaki Seyhan hidroelektrik santralinde, 17 Megawatt’lık hidrokinetik enerji projesinin teknik ve finansal yapılabilirliğini belirleyebilmek amacıyla fizibilite çalışmasının finansmanında kullanılacak ve EUAŞ’ın projeyi değerlendirmesine yardımcı olacak.

İleri gelen bir deniz ve hidrokinetik güç üreticisi olan New York merkezli Verdant Power, McLean, VA’da bulunan bir danışmanlık şirketi olan Ko-Tech’le birlikte yapacakları araştırmayla, EUAŞ hidroelektrik güç santralinin savaklarında Verdant Power’ın serbest akışlı kinetik hidroelektrik sistemlerinin kullanımı değerlendirmeye alacaklar. Seyhan

DSC03669_resized

Hidroelektrik Santralinin kuyruk suyu kanallarına yerleştirilecek türbin sistemleriyle, mevcut trafo, elektrik iletim ve dağıtım hatları gibi mevcut altyapı kullanılacak ve şu anda kanallardan boşa akmakta olan kuyruk suyundan 17 MW ilave elektrik üretilecek. Verdant Power, Inc., bu teknolojiyi kullanarak, 2006’dan itibaren başarılı bir şekilde New York’ta bulunan East River’dan elektrik üretmektedir.

Bölge Direktörü Carl B. Kress “USTDA, Türkiye’nin temiz ve yenilenebilir kaynak geliştirme çabalarını arttırma ve fosil yakıt kullanımına olan bağımlılığını azaltma yönünde attığı adımlara destek olmaktan memnuniyet duyuyor. Seyhan Santrali için değerlendirmeye alınacak olan en ileri Amerikan hidrokinetik teknolojisi, yeni temiz enerji kaynak arayışında Türkiye’nin liderlik ettiğinin göstergesidir. Bu önemli proje, bölgedeki ve dünyadaki başka pazarlar için de bir model teşkil edecektir.” dedi.

TurkeyHydrokineticPowerProject_032014_lrg_resized

Bu proje, USTDA’nin Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı’yla 2009’da imzalamış olduğu anlaşmadan itibaren Türkiye’yle yapmış olduğu çalışmalara katkı sağlamaktadır. Bu proje, inşaat esnasında 200 geçici inşaat işçisine ve daha sonra 20 kalıcı işletme ve bakım elemanına istihdam yaratacaktır. Uygulanması durumunda, proje, hidrokinetik türbin ile trafo gibi ekipman üretimi, montaj, mühendislik ve dizayn gibi hizmet üretimine $32.5 milyon dolarlık imkan sağlayacaktır.

ABD Ticaret ve Kalkınma Ajansı (USTDA), gelişmekte olan ekonomilerde öncelikli kalkınma projelerine Amerikan mal ve hizmetini sağlayarak iş olanakları üretir. USTDA, desteklediği ülkelerde sürdürebilir altyapı ve ekonomik büyüme olanakları sağlarken, proje planlama çalışmalarına, pilot projelere hibe vererek ve ABD teknik ziyaretleri düzenleyerek Amerikan şirketlerine iş olanakları üretir.

Share
1532 Kez Görüntülendi.