logo

AE Arma-Elektropanç; Marka Projelere Imza Atmaya Devam Ediyor…

3

Uluslararası ölçekte, Türkiye’nin en güçlü teknik müteahhitlik firmasıyız. Baarımızın en önemli faktörlerinden birinin; farklı cografyalardaki müşterilerimizin beklentilerini iyi ve doğru biçimde anlayarak, taleplerini üst düzey hizmet kalitesi ile karılama anlayıışmızla iş yapmamız’dır eklinde açıklamalarda bulunan Sn.Burak Kızılhan ile yapılan söyleşiyi asağıda bulacaksınız.

Sonra üniversite egitimim için Londra’ya gittim. Elektrik-Elektronik Mühendisligi bölümünü bitirdikten sonra yine Londra’da Mühendislik Yönetimi alanında masterımı tamamladım. Profesyonel is hayatına atılarak Londra’da 2 sene boyunca çalısmanın ardından aile sirketimiz AE Arma-Elektropanç’ta çalısmaya basladım.

Yaklasık 3 sene Dubai’de MENA bölgesi sorumlusu olarak çalıstım. Bir süre Is Gelistirme Müdürlügü görevini üstlendikten sonra bu yıl itibariyle AE Arma-Elektropanç’ta Yönetim Kurulu Üyesi olarak kariyerimi sürdürüyorum. Ayrıca Istanbul Insaatçılar Dernegi’nin Yönetim Kurulu’nda yer alıyorum, Genç Yönetici ve Is Adamları Dernegi, Endeavor Türkiye üyesiyim.

Şirket yapısı hakkında kısaca bilgi verebilir misiniz? Faaliyet alanlarınız nelerdir? 

2Arma 1981, Elektropanç ise 1979 yılından bu yana aktif olan iki ayrı sirketti. Bu iki sirket 2001’de AE Arma- Elektropanç olarak güçlerini birlestirdi. 3000’nin üzerinde çalısanımızla, MEP olarak tanımlanan elektrik, elektronik ve mekanik mühendisligi hizmetleri veren uluslararası ölçekte, Türkiye’nin en güçlü teknik müteahhitlik firmasıyız. Teknik müteahhitligin açılımı; elektrik ve mekanik mühendisligiyle tesisat islerinin bir araya gelmesidir. Bu kavramı Türkiye’ye kazandırmanın gururunu yasıyoruz.

Firma olarak; insaat sektörünü bina ve altyapı olarak iki baslıkta ele alıyoruz. Bina insası konusunda dünya genelinde otel, AVM, üniversite, fabrika, rezidans, hastaneler gibi önemli referanslarımız bulunuyor. Altyapı konusunda ise metro, tren, havalimanı gibi projeler gelistiriyoruz. Su an 3 kıtada, Orta Dogu ve Kuzey Afrika (MENA), Türki Cumhuriyetler, Rusya ve Türkiye basta olmak üzere 8 ülkede devam eden 21 projemiz var. Ayrıca bünyemizde 22 farklı milletten çalısanımız bulunuyor. Bizi güçlü kılan en önemli noktalardan biri de bu çok kültürlü yapımız. Firmamız, Engineering News Record (ENR) tarafından yayımlanan “Dünyanın En Büyük 250 Müteahhitlik Firması” listesinde bu yıl yer aldı. Türkiye’den listede yer alan tek teknik müteahhitlik firmasıyız.Ayrıca bu yıl Capital ve Fortune  projelere imza atmanın ve hedeflerimize erismenin gururunu yasıyoruz.

Dünyanın en büyük müteahhitlik firma listesinde ilk 250 firma arasına girdiniz. Bu basarıdaki ana etken faktörler nelerdir? 

1Sektörde basarılı, bilinen ve güvenilen bir bölgesel marka olmamızın; farklı cografyalarda yapılan islerin beraberinde getirdigi farklı kültür, standart ve beklentileri, dogru ve zamanında karsılayabilme basarımızdan kaynaklandıgına inanıyoruz.

Standart bir yaklasım stratejisi yerine, bölgesel ve hatta küresel stratejiler saptıyoruz. Bu yaklasım bize; yerel ve bölgesel beklentileri analiz edebilme ve karsılayabilme imkanı verirken; bizi yeni, degisik ve büyük pazarlardaki olası is potansiyellerine daha yakın tutuyor. Basarımızın en önemli faktörlerinden birinin farklı cografyalardaki müsterilerimizin beklentilerini iyi ve dogru biçimde anlayarak, taleplerini üst düzey hizmet kalitesi ile karsılama anlayısımızla is yapmamız oldugunu düsünüyoruz. Bugün dünya devleri ile rekabet edebilecek noktaya gelmemizde, küresel ve bölgesel trendlerin, müsteri beklentilerine yansımasını direkt olarak görebilmemizin ve bunlar için reaktifçözümler üretebilmemizin payı olduguna inanıyoruz.

 Yurtdısı isleriniz konusunda bilgi verebilir misiniz? Hangi ülkelerde faaliyet gösteriyorsunuz? 

Rusya, Dubai, Katar, Lübnan istiraklerimiz ve Azerbaycan, Abu Dabi, Moskova  subelerimiz ile eski Sovyetler Birligi ülkeleri, Orta Dogu ve Kuzey Afrika’da (MENA) faaliyetlerimizi sürdürüyoruz. Yurtdısında toplam 8 adet sirketimiz var ve yurtdısı sirketlerinden elde edilen ciro, toplam ciromuzun yüzde 75’ini olusturuyor.

Avrupa, Afrika ve Asya kıtalarında özellikle Rusya federasyonu ve Türk cumhuriyetleri, Ortadogu ve Kuzey Afrika (MENA)’da elektromekanik lider  firmaların arasındayız. Rusya’da çok rahat söyleyebiliriz ki en güçlü bir iki tane firmadan biriyiz ve Ortadogu’da çok fazla insaat firması oldugundan; elektromekanik veya teknik müteahhitlikte çok üst seviyelerde oldugu için orada da kendimizi ilk 5’te sayabiliyoruz.

Cezayir’de aynı sekilde oldugumuzu söyleyebilirim. Yurtdısındaki çalısmalarınızda en çoksizleri zorlayan konular nelerdir? 

Körfez ülkelerinden örnek verecek olursak; Körfez bölgesi uzun yıllardan beri Türk müteahhitler tarafından hedef bölge seçilmistir. Yıllar önce Suudi Arabistan’da baslayan insaat akımı günümüzde tüm Körfez ülkelerine yayılmıstır. Körfez ülkelerinde is yapmanın zorlayıcı  kosulları için ilk olarak iklim kosullarını örnek gösterebiliriz. Yaz aylarında 50 dereceye yaklasan sıcaklıklardan dolayı çalısmak neredeyse imkansızdır.

Bu dogrudan insaat ve isçi kalitesine kadar etki etmektedir. Bir diger dezavantaj ise Körfez bölgesinde süregelen büyük rekabet ortamı. Irili ufaklı çok sayıda muteahhit, Körfez ülkelerinden pay almak istemektedir. Son yıllarda Asyalı müteahhitlerin de Körfez ülkelerinden pay almak istemesi ile piyasanın gözle görülür biçimde daralmaya basladıgını söyleyebiliriz. Rusya’da da çalısma kosullarını iklim sartlarının zorladıgını söyleyebiliriz. Burada da zorlayıcı kriter -30’lara kadar ulasan soguk hava.

Hangi ülke sizin için önemli? 

Global stratejimizin altında her bölgenin kendi içinde barındırdıgı dinamiklere verdigimiz önem yatıyor. Su an hali hazırda oldugumuz ülkelerde, büyüme stratejilerimizi devam ettiriyoruz.

Sektörde mevcut gelismelere göre gelecek için öngörüleriniz nelerdir?  Ayrıca, AE Elektropanç olarak gelecekteki planlarınız nedir?

AE Arma-Elektropanç olarak yurtdısı büyüme stratejilerimizi olustururken ve adımlarımızı atarken azami özen gösteriyoruz. Büyüme stratejimizi mevcut pazarlarda daha da güçlenmek ve ciromuzu ayni oranda tutturmak üzerinde kurguluyoruz. Ortadogu ve Rusya pazarındaki bölgesel liderligimizi ayni seviyede tutmak bizim için çok önemli. Bu sebeple bu bölgelerde henüz aktif olmadıgımız Kazakistan, Ukrayna, Suudi Arabistan ve Kuveyt gibi ülkelerde yapılanmayı planlıyoruz. Bununla paralel stratejik ortak arayıs çalısmalarımız da devam ediyor. Yeni girecegimiz ülkelerde büyüme planlarımız basarılı oldugumuz diger ülkelerdekiyle hemen hemen aynı olacaktır. Yurtdısında edindigimiz tecrübelerle yeni girecegimiz ülkelerde daha kısa sürede pazar lideri olacagımızı rahatlıkla söyleyebiliriz. Yapılan söylesi ve vermis oldugu bilgilerden dolayı Burak Kızılhana çok tesekkür ederiz.

Share
1905 Kez Görüntülendi.