logo

Alpke, Mühendislik Ekibi ile Müşterilerine Özel Çözümler Sunuyor

Alpke, sektörde oluşturduğu marka algısının yanı sıra kalite ve pazarlamaya bakış açısı ile müşterilerine güven veren marka olmaktan gurur duymaktadır. Sektördeki gelecek planlarını ve kritik değişimi Alpke İhracat Müdürü Fahri Eryılmaz ile konuştuk.

Kendinizden bahseder misiniz?

Berlin doğumluyum, 1999 yılında Yıldız Teknik Üniversitesi, Elektrik Mühendisliği bölümünden mezun oldum. Siemens’te 6 yıl proje yöneticiliği görevini sürdürdüm ayrıca bu dönemde Almanya’da yüksek lisans eğitimime de devam ettim.

Türkiye’ye döndükten sonra, Belçikalı bir şirketle Joint Venture yapmış olan uluslararası bir şirkette projeye yöneticisi olarak görev aldım. Faaliyet alanımız, yüksek gerilim motor ve jeneratörlerinin bobinlerini imal etmekti. Ayrıca, yurtdışında motor ve jeneratörlerin bakım onarımında kullanılacak bobinlerde uygun maliyet oluşturulmasını sağlamaktı.

Alpke A.Ş. Nasıl Doğdu?

Sektörde tel üretimi yapan şirketlerde üretim ve satışın gerçekleştiğini; ancak teknik bakımdan ve ihracat alanında bir eksikliğin olduğunu gördüm. Bu vesileyle üretici bir firmayla ortak bir şirket kurduk: ALPKE

Alpke’yi kurarken imalat ayağımızın olmasına dikkat ederek bir üretici ortak aldık. İlk başta üretimi düşünmüyorduk. Üretici olan ortağımız üretim yaptı, biz de sattık. Zamanla üretici ortağımızın üretim hacmini biz doldurmaya başladık. Bir süre sonra da imalatçı ortağımızla anlaşarak onun da hisselerini satın aldık. Böylece teknik olarak iyi bildiğimiz ürünü üretmeye başladık.  

Ne Tür Üretim ve Hizmet Vermektesiniz?

Bobinin olduğu her noktada biz varız. Bobinaj telleri üretmekteyiz. Trafo üretimi yapan firmalara ürün tedariki sağlıyoruz. Trafo üreticileri ve tamircileri, motor üreticileri ve tamircileri, kaynak makinesi üreticileri, kesintisiz güç kaynağı üreticileri kısacası elektromanyetik alan oluşturulması gereken her ortamda bizim ürünlerimiz kullanılmakta.

Ürünlerinizi Farklı Kılan Faktör Nedir?

Yassı, yuvarlak, alüminyum ve bakır tel imalatı yapmaktayız. Tabii ki tel denildiğinde akla gelen normal tellerden farklı bir yapı var. Ürünlerimizin en büyük özelliği, yüksek saflıkta ve iletkenliği yüksek malzemeler olmasıdır.  Hatta bakırda saflık oranında %99.99 oranına ulaşmış durumdayız. Alüminyumda saflık oranımız % 99,7’dir.

Telleri izole etmek için bant halinde sararak izolasyon sağlıyoruz. Bu sarımları yapan otomatik makinelerimiz var.  Bir de cam elyaf tellerin, bakır etrafına sarılması, verniklenmesi, fırınlarda küllenmesi işlemleriyle bakır bir malzemeyi tamamen birbirine yapıştırıyoruz.  İşlem gören bu teller 180 derece bükülmesine rağmen yırtılma veya herhangi bir sıkıntı oluşturmuyor. Başka bir malzeme olsa potluk yapar. Bizim ürünlerin mekanik dayanaklığının yüksek olması gerekiyor. Bobinlerde bükülme esnasında bir yırtılmanın olması demek, malzemenin patlaması anlamına gelir. Biz burada trafoların ve motorların kalbini üretiyoruz diyebilirim.

Laboratuarlarımızda ürünlerimizi bütün test aşamalarından geçiriyoruz. Müşterimize de bu test raporlarını göndeririz. İletkenliği ve gerilme gerilimi nedir? İzolasyonu nedir? Burada, gerilme gerilimini sağlayan üzerindeki izolasyon malzemesidir. Her malzemenin bir taşıma kapasitesi vardır. Biz her zaman talep edilen değerin üzerinde üretim yapıyoruz. Bu da ürünlerimizin kalitesinin bir göstergesidir.  Prensipte 580 Volt’un altında bir değerle hiçbir ürün müşteriye gönderilmemelidir. Ölçüm laboratuarınız yok ve “kapladım, gönderdim” demekle bu iş olmuyor.  Belki aynı kalitede üretim oldu ancak test aşaması olmadığından bunu ne sen ne de müşterin bilememektedir.

Sizi Diğer Üreticilerden Ayıran En Büyük Özellik Nedir?

Kalite Kontrol ünitemiz 580 Voltun altında çıkan değerlerdeki ürünleri kesinlikle hatalı ürün olarak görmekte ve “müşteriye gönderilemez” diye üzerine kırmızı bir etiket yapıştırmakta. Ki müşterimize yanlış ve hatalı bir mal gitmesin. Çalıştığımız birçok firma ISO standartları gereği gönderdiğimiz ürünleri laboratuarlarında test etmektedir. Biz üretim safhalarımızı müşterilerimizle anbean paylaşmaktayız. “Ürün üretildi ancak şu şu testlerden henüz geçmedi, bize birkaç gün daha verin bu ürünü istenilen özellikte size gönderelim” diyoruz. Bakırın uzaması, elastikiyeti, iletkenliği, kopma, çekme kapasitesi bütün bunları bilerek malzemeyi müşterinize göndermelisiniz. Yukarıda da dediğim gibi bizim ürünler bu işin kalbi. Verdiğimizi ürünlerde bir problem olmamalı.

Sizce Rekabet Nedir?

Bizim için önemli olan Kalite rekabetidir. Rakiplerimize göre pahalıyız. Fiyat rekabetine girmiyoruz, kalite rekabetine giriyoruz.  Kaliteyi tercih eden müşteriler bizden şaşmıyor.

Hedef Pazarlarınız Nerelerdir?

Bizim hedefimizde Avrupa var. Avrupa ile fiyat rekabeti açısından çok büyük avantajlarımız mevcut. Avrupa’da en yakın rakibimiz İtalya ve Bulgaristan. Ancak onlar da kendi ekonomik durumlarıyla uğraşmakta. Bu yüzden Romanya, Bulgaristan ve Avrupa’ya epey ihracatımız var. Avrupa’daki rakiplerimizin fiyat açısından bizimle rekabet etme imkânları yok. Bizim avantajımız işçiliğimizin ucuz olmasıdır.  Hatta bu döviz kur artışları bizim işimize geliyor. İşçiliğimiz dolar ve Euro bazında olup her artış bizim kazancımıza yansımaktadır. 

Ürün gruplarınız Ağırlığı Nedir?

Bizim hem imal edip sattığımız ürünler hem de ticaretini yaptığımız ürünler var. Emaye bobin telleri yurtiçi ve yurtdışına satışımız var. Müşteri talebi doğrultusunda kaplama da yapmaktayız.  Yassı emaye bakır teli alıyoruz. Üzerine çeşitli izolasyon malzemeleriyle kaplamalar yapıp gönderiyoruz. Hedefimiz, yurtiçinde müşterilerimize toplu bir çözüm sunmak. Müşterimiz bizden ne alıyor,tel alıyor,başka yerden izolasyon malzemesi alıyor, başka bir yerden diğer aksamları alıyor. İşte bütün bunların hizmetini tek yerden vermek üzerine hedefler belirliyoruz.

Kaç ülkeye ihracatınız var?

Otuz ülkeye ihracatımız var. Bizim her ülke müşterimiz de olmaz. Afrika’ya bakıyorsunuz kocaman bir kıta ama müşteriniz batı kesimlerde işte oralarda enerji yatırımları gelişiyor bir şeyler oluyor.  Bizim müşterimizin olabilmesi için orada trafo üreticisi olması gerekir. Ülkemiz trafo üretimi açısından çok zengin, bizim de haliyle çok müşteri potansiyelimiz var. Buradan şunu rahatlıkla söyleyebilirim: Türkiye trafo üretimi merkezi haline geldi. Dünya markalarının en büyük trafo üretimleri Türkiye’de.  Yerli üreticilerimiz de çok güçlü, Avrupa’ya, Afrika’ya ve de Ortadoğu’ya ciddi ihracatlar yapılmakta. 

Teknik Kadronuz Nasıl Oluşmakta?

Teknik ekibimiz; genç ama tecrübeli ve kendini mesleğinde iyi yetiştirmiş arkadaşlardan oluşmakta. Trafoculara hizmet vermekteyiz. İstedik ki; bizde çalışan mühendis arkadaşlar trafo altyapısına sahip olsunlar. Bu yüzden planlama ekibimizdeki arkadaşlar, ürettiğimiz malzemelerin Nerede? Nasıl? Niçin?  kullanılacağını çok iyi bildiklerinden malzemenin özelliklerini çok iyi analiz ve kontrol ederek müşterimize sevk etmekte.

Müşteriyle paralel düşünen bir yapıya sahibiz. Biz satıcıyız, bizden bu teli alan trafo üreticisinin ne hissettiğini, nasıl düşündüğünü çok iyi anlıyoruz. Bu durum, müşteriyle daha uyumlu çalışma imkânı sağlıyor. Kalite kontrol müdürümüz bobinaj telleri konusunda ülkemizin en iyisidir diyebilirim. Kurumsal müşterilerimizden gelen bazı şartnamelerdeki özellikleri hatırlatarak biz bunlar için şöyle bir ürün geliştirdik, bindirmeleri şöyle yaparsak daha iyi bir sonuç elde edersiniz, diyoruz. Bu durumda şartnameler de gözden geçirilmiş oluyor hatta değişikliğe dahi gidiliyor.

Mantığımızda teknik ve mühendis bir kadroya sahip olarak sürekli gelişim ve farklı hizmet sunma anlayışı ile hareket ediyoruz. İşi bilenlerle çalışmak istedik.

Yurtiçine ne tür bir hizmet sunmaktasınız?

Teslimat ve kalite konusunda yurtdışında olduğu gibi yurtiçinde de ön plana çıkmaktayız. Müşterilerimiz arasında adımız kalite ve hız olarak anılmaktadır. En kaliteliyi biz üretiriz, en hızlı biz göndeririz. Üretim sürecini kurumsal müşterilerimizin haricinde gelip kimse bakmaz, isteriz ki herkes gelsin imalat prosesini yerinde görsün. Bizimle çalışmaya başladıktan sonra bizi kimse bırakmıyor. Önemli olan kalitenin ve tedariğin sürekli olması. Öyle ki, fabrikamıza üretimin sürekliliği için ihtiyacımızın üzerinde Jeneratör aldık.

2019 yılı fuar katılımlarınız olacak mı?

Sektörümüzün en önemli fuarı Berlin fuarı buna kesinlikle gidiyoruz.

Sn. Fahri Eryılmaz ile yapılan söyleşi için kendilerine çok teşekkür ederiz.

Etiketler: » » » » » »
Share
388 Kez Görüntülendi.