logo

Alstom, ‘Yeni Ultra-Süperkritik (USC) Akışkan Yataklı Kazan’ını Tanıttı

Alstom, ‘Yeni Ultra-Süperkritik (USC) Akışkan Yataklı Kazan’ını tanıttı 

Alstom, Tayland’da düzenlenen Asya’nın önde gelen endüstri fuarı Power-Gen Asia’da, Yeni Ultra-Süperkritik  Akışkan Yataklı Kazanını (CFB) tanıttı.

alstom1Ultra-süperkritik (USC) buhar parametresinin verimliliğinden ve akışkan yatak teknolojisinin esnekliğinden faydalanan yeni USC CFB Kazanı, yakıt tipine bağlı olarak 660 MW veya daha fazla güç sağlıyor. Yeni kazan, kömür bakımından zengin pazarlardaki müşterilere, işletme maliyetlerini azaltma ve üretim gücünü arttırma imkanı sunuyor. Alstom, iki prensibi bir araya getirerek müşterilerine, geleneksel teknolojiyi kullanan emsal büyüklükteki tesislere göre yakıt tüketimi ve CO2 salınımını %6 oranında azaltan, yakıt çeşitliliği ve emre amad eliği yüksek, tek ünitede son derece cazip bir kazan seçeneği sunuyor.

Ultra-süperkritik kazanlarla enerji santralinin toplam net verimliliği, sub-kritik buhar basıncına ve daha düşük buhar sıcaklıklarına dayalı olan geleneksel teknolojiye göre, yaklaşık 3 puan civarında daha fazladır. Alstom, Ultra-süperkritik kazanlarda uzun yıllardır pazar lideridir ve dünyadaki ultra-süperkritik kazanların yaklaşık %30’nda Alstom teknolojisi kullanılmaktadır

alstomBuna ek olarak, akışkan yatak teknolojisi linyit ve antrasit gibi geniş yelpazedeki düşük dereceli yakıtların etkin bir şekilde ve düşük emisyonlarla yakılmasına imkan sağlarken, ek çevresel koruma tedbirlerine olan ihtiyacı da azaltmaktadır. Değişik yakıt tiplerinin karışımının yakılmasına olanak sağlayan CFB, biyokütle ve bitümlü şeyl dahil “gelecek vaat eden yakıtların” yakılması imkanını da vermektedir. Bugün dünyada tesis edilmiş CFB kazanlarının 32 GW’ından fazlası,  en büyüğü 350 MW civarında olmak üzere, Alstom teknolojisini kullanmaktadır.

Buhar Santralleri Kıdemli Başkan Yardımcısı Andreas Lusch “Yeni Akışkan Yataklı Kazan, hem USC hem de CFB teknolojisinde Alstom’un önde gelen uzmanlığını bir araya getirmektedir. Hem yakıt esnekliği hem de yüksek verimlilik sunan bu sistem, kömür yakıtlı santral işletmecilerinin, daha ucuz yakıtlardan tam istifade etmesine imkan tanımakta olup performans ve emisyon seviyeleri, daha yüksek dereceli yakıtlarla çalışan santrallere yakın olacaktır” dedi.

Bu ürün, daha düşük kaliteli yakıtın bulunduğu pazarlar için en uygun üründür. Sonuç olarak, Vietnam’da antrasit madencilik endüstrisinin yakınında bulunan bölgeler ile Türkiye, Hindistan ve Doğu Avrupa’da linyit üreten bölgeler hedef pazar olacak. Diğer gelişmekte olan pazarlar arasında  yüksek nemli linyit üreten Endonezya ile büyük miktarlarda atık bitümlü kömür rezervleri bulunan Güney Afrika yer alıyor.

Share
2756 Kez Görüntülendi.