logo

Anel Grup, Türkiye’nin En Yüksek Kapasiteli Güneş Enerjisi Santralini Kuracak

Malatya İnönü Üniversitesi, 100 dönümlük alan üzerinde 5 megawatlık enerji üretimi sağlayacak güneş enerjisi santrali kuracak. Türkiye’nin en büyük güneş enerjisi santrali olacak tesiste yılda 8,5 milyon kilowat/saat elektrik üretimi sağlanarak Tıp Fakültesi Turgut Özal Tıp Merkezi’nin enerji ihtiyacının yüzde 32’si karşılanacak.

anelRektörlük senato salonunda düzenlenen törenle santralin kurulumu için protokol imzalandı. Toplantıya Rektör Prof. Dr. Cemil Çelik, Rektör yardımcıları Prof. Dr. İsmail Özdemir, Prof. Dr. Asım Künkül, Prof. Dr. Yusuf Türköz, Genel Sekreter Yrd. Doç. Dr. Kadir Kartalcı, Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ünsal Özgen, Turgut Özal Tıp Merkezi Başhekimi Yrd. Doç. Dr. Mehmet Aslan, Genel Sekreter Yardımcısı Cevdet Atalan ve Anel Telekom A.Ş Yetkilisi Evren Evcit katıldı.

Rektör Prof. Dr. Cemil Çelik yaptığı konuşmada, Türkiye’de ilk kez 5 megawat gücünde güneş santralini üniversiteye kazandırmanın heyecanını yaşadıklarını belirtti. Enerji ihtiyacı konusunda dışa bağımlı olan Türkiye’nin 85 milyar dolarının yurt dışına gittiğini söyleyen Çelik, yenilenebilir enerji kaynakları kullanarak ihtiyacın karşılanmasının anlam kazandığını ifade etti.

Bu bağlamda üniversitede ülkenin en büyük güneş enerjisi santrali için adım attıklarını anlatan Çelik, şöyle devam etti: “Yaklaşık olarak maliyeti 19 milyon TL’yi bulan santralin yüzde 80’ini banka kredisiyle temin edeceğiz. Bu, üniversitemizin kendi öz kaynaklarını kullanarak yaptığı bir yatırımdır. 2014 yılı bütçemizde yer alan bir yatırım değildir. Bu yatırımın özelliği Türkiye’nin en büyük güneş enerji santrali olmasıdır. Böylesine önemli bir yatırımın gerçekleştiriliyor olması, İnönü Üniversitesi’nin girişimci ve yenilikçi bir üniversite olduğunun en önemli ispatıdır” dedi.

Kurulacak olan Güneş Enerjisi Santrali’nin yapımını üstlenen Anel Telekom A.Ş. yetkilisi Enver Evcit de İnönü Üniversitesi’nde kurulacak santralin üreteceği 5 megawatlık gücün Türkiye’deki mevcut güneş enerjisi santrallerinin ürettiği enerjinin tek başına yüzde 60’ını oluşturduğunu belirtti.

Ar-Ge faaliyetlerini gerçekleştirmek üzere lisanssız elektrik üretimi kapsamında kurulan güneş enerjisi santrali için 150.000m2 arazi üzerine 20.000 adet 250Wp güçte güneş panelleri kurulacak. Proje, Türkiye’nin bugüne kadar yapılan en büyük kapasiteli fotovoltaik güneş enerjisi santrali projesi olmanın yanı sıra, Türkiye’nin en yüksek kapasiteli lisanssız üretim güneş enerjisi projesi olacak. Toplam proje bedeli 15.998.500,00 TL olan santralin yıllık elektrik üretim miktarının 8GWh’i geçmesi bekleniyor.

Share
2104 Kez Görüntülendi.