logo

Arken Jeneratör ile “Hayat Hiç Durmasın”

arken generator (Large)Arken markası taşıyan tüm ürünlerimizin kalite standartları, tedarik aşamasından başlamak üzere, son kullanıcıya ulaşma aşamasına kadar her adım, “kalite yönetim sistemi’’ gerekleri doğrultusunda gerçekleşir. Şeklinde açıklamalarda bulunan Arken Jeneratör Genel Müdürü Sn. Alaadtin Birkan Yüksel ile yaptığımız söyleşide firması ve sektör hakkında görüşlerine yer verdik.

Arken Jeneratör ile ilgili bilgi verir misiniz?

Arken jeneratör, 10 ile 2500 kVA aralığında yıllık 3850 adet dizel jeneratör üretim kapasitesine sahip, %100 Türk sermayeli jeneratör imalat firmasıdır. Fabrikamız, İstanbul Sefaköy’de olup 7200 m2 lik kapalı alana sahiptir. Arken jeneratör olarak, kendi tescilli markamız ile üretmiş olduğumuz jeneratör gruplarının satış, kiralama ve satış sonrası hizmetlerini, İstanbul Anadolu yakası ve Ankara bölge müdürlüklerine ilave olarak Ege ve Çukurova da bulunan 2 bölge temsilciliği ve 37 ilde yetkili bayi ile yapılandırdık. Türkiye sathında gerçekleştirdiğimiz satış, satış sonrası hizmetler ve kiralama hizmetlerimizin yanı sıra, İngiltere, Kosova,  Romanya, Yunanistan, Macaristan, Rusya, Azerbaycan, Kazakistan, Türkmenistan, Tayland,  Gürcistan, Irak, Suriye, Somali, Etiyopya, Fas, Cezayir, Libya, Nijerya, Liberya, Senegal, Kenya, Fildişi Sahili, Gana gibi birçok ülkeye ihracat yapmaktayız.

Ürün portföyünüzde hangi tip jeneratörler yer almaktadır. Bunların genel ve teknik özellikleri nelerdir?

Ürün yelpazemizde 10 ile 2500 kVA aralığında dizel jeneratör grupları ve bunun yanı sıra marin, doğal gazlı ve portatif jeneratör grupları bulunmaktadır. Dizel jeneratör gruplarımızda kalitesi yüksek Perkins, Baudouin, Volvo, Deutz, Mitsubishi, Sdec, Weichai gibi dizel motorlar ile Linz ve Stamford marka orijinal Avrupa alternatörler kullanmaktayız. Portatif jeneratör gruplarımızda ise, kalitesi ile ön plana çıkan, Amerikan markası Briggs & Stratton  motorlu benzinli jeneratör grubumuz mevcuttur. Ayrıca Arken Jeneratör olarak 2013 yılından itibaren Linz alternatörlerinin Türkiye exculisive distribütörüyüz. Jeneratör gruplarımız için manuel, otomatik, senkron kontrol panoları, yük transfer panoları, ses izolasyon kabinleri ve römork imalatı yapmaktayız. Ürün gruplarımızda, uzaktan izleme fonksiyonu, galvaniz saç, 20 dbA ses düşürücülü egzost standart olarak kullanılmaktadır. Özellikle konut, banka, market gibi, sessiz jeneratöre ihtiyaç duyan işletmelere yönelik ürettiğimiz, 10 – 200 kVA aralığında 1 mt mesafede 74 dbA ses seviyesi olan, gürültü önleyici kabinli jeneratörlerimiz oldukça ilgi görmektedir.

İmalatınızda hangi teknolojileri kullanıyorsunuz?

Arken markası taşıyan tüm ürünlerimizin kalite standartları, tedarik aşamasından başlamak üzere, son kullanıcıya ulaşma aşamasına kadar her adım, “kalite yönetim sistemi’’ gerekleri doğrultusunda gerçekleşir. 7200 m² lik üretim tesisimizde, gerekli tüm aksamları ISO 8528 standartlarına uygun olarak üretiyoruz. Jeneratör setleri için gerekli olan kabin ve şase malzemeleri bünyemizde bulunan Abkant ile yüksek hassasiyet ile imal edilmektedir.  Bunun yanı sıra 1500 x 3000 tabla ölçüsünde CNC PUNCH ile kabin ve şase malzemelerinin de kesimi tarafımızca yapılmaktadır. Bu işlemler yapılırken, uzman mühendislerimiz tarafından tüm test ve denetimleri de gerçekleştirilmektedir. Mukavemet analizleri, depo testleri ve kaynak uygulamaları fabrikamızda kalite standartları çerçevesinde yapılmaktadır.

arken jenerator3Jeneratörlerinizin ses hassasiyetinin oldukça yüksek olduğunu biliyoruz. Bunu nasıl bir altyapı ile sağlıyorsunuz?

Bir jeneratörün yüksek sesle çalışması çevre gürültüsüne yol açtığı gibi hayatı olumsuz yönde etkiler. Gürültünün insan üzerinde psikolojik ve fizyolojik pek çok zararı bulunmakla birlikte, özellikle çeşitli hastalıklara yol açan stresin en önemli nedenlerinden de biridir.  Bu gibi durumlarda bir takım önlemler alarak, jeneratörde gürültü seviyesini azaltmaya yönelik bir tasarım oluşturmak mümkündür.

Arken jeneratör olarak temelde; akustik bariyerler, akustik izolasyon, titreşim alıcılar, ses zayıflatıcılar, egzoz susturucular, jeneratör seti ile yaşam alanlarındaki mesafeyi artırmak, uzak radyatör uygulamaları ve senkron sistemler olmak üzere sekiz farklı metot kullanmaktayız. Özellikle konut, banka, okul, market gibi, sessizliğin son derece önemli olduğu işletmelere yönelik ürettiğimiz, 10 – 200 kVA aralığında 1 mt mesafede 74 dbA ses seviyesi olan, gürültü önleyici kabinli jeneratörlerimiz oldukça ilgi görmektedir

arken jeneratorSon yıllarda jeneratörlerin senkronize çalışması ve uzaktan yönetilebilmesi konularında önemli çalışmalar yapılıyor. Bu konulara bakışınız ve ürünlerinizde kullandığınız özellikler nelerdir?

Jeneratör gruplarımız paralel çalışabilmekte ve bu şekilde çalışan jeneratörlerimiz oldukça fazla ilgi görmektedir. Gerek yönetim gerekse üretim kadromuzun mühendis ağırlıklı olması ve yılların tecrübesi sebebiyle; senkronizasyon, uzaktan izleme, yüksek gerilim jeneratörü gibi mühendislik ağırlıklı projeli işlerde müşterilerimiz tarafından tercih edilir konumdayız. Senkronizasyonlu sistemler, hem yatırım maliyetinin hem de işletme maliyetinin düşük olması sebebiyle oldukça tercih edilmektedirler. Senkronizasyon panoları fabrikamızda kendi teknisyen ve mühendislerimiz tarafından imal edilmekte, yine otomasyon yazılımları da mühendislerimizce yapılmaktadır. Senkronizasyondan biraz genel uygulama şekli olarak bahsetmek gerekirse,  iki ya da daha fazla jeneratörün paralel çalışarak, ortak tek baradan güç transferinin yapıldığı sistemlerdir diye özetleyebiliriz. Jeneratörler elektrik kesildiğinde hep birlikte çalışırlar ve senkron olduktan sonra yükü üzerlerine alırlar; sonrasında yükün durumuna göre yükü kaldırabilecek kadar jeneratör devrede kalır, diğeri devreden çıkar. Ayrıca şebeke ile de senkron yapılırsa, önceden belirli elektrik kesintilerinde, jeneratörler kesinti öncesinde çalıştırılıp şebeke ile senkron olup yükü üzerlerine alırlar, yine elektrik geldiğinde şebekeyle senkron olup yükü şebekeye aktararak devreden çıkarlar, bu sayede enerji kesintisi hissedilmez. Ayrıca senkron jeneratörlerden biri arızalansa bile, yük atımı yapılarak kritik öncelikli yükler devrede olan diğer jeneratör tarafından beslenmesi sağlanmış olur. Bir diğer nokta ise tek jeneratörde yük az olsa da büyük makine çalışmak durumundadır, ama senkron sistem olduğunda daha küçük güçlü bir jeneratör çalıştırılarak yakıt tasarrufu sağlanmış olur. Diğer bir avantajı da bir örnek ile açıklarsak; bir adet 1000 kVA yerine 2 adet senkron 500 kVA alındığında ilk yatırım maliyeti yaklaşık %30 daha düşük olmaktadır. Bu sebeplerden dolayı, hastane, otel, alışveriş merkezlerinde genellikle senkron sistemler tercih edilmekte ve projeli işlerde uzmanlaşmış firmamız bu konuda da en avantajlı ve güvenilir çözümleri suna gelmektedir.

arken jenerator2Satış sonrası hizmetleriniz konusunda bilgi verir misiniz?

Jeneratörler en güvenilir ve nispeten tesisi ve yatırımı kolay yedek enerji kaynaklarıdır. Maden ocakları, şantiyeler gibi hiç elektriğin olmadığı yerlerde sürekli enerji kaynağı olarak da kullanılmaktadırlar. Ülkemizde %95 oranında standby olarak elektrik kesintilerinde kullanılmaktadırlar. İşte tam burada ürünün kaliteli olması kadar, sadece kesintilerde aklımıza gelen jeneratörümüzün bakımlarının da zamanın yapılıyor olması ve her an elektrik kesilecek ve jeneratör devreye girecekmiş gibi hazırda beklemesi oldukça önemlidir. Bu noktadan çıkışla Arken olarak marka bağımsız her jeneratör için müşterilerimizle ‘’periyodik bakım’’ anlaşmaları yapıyoruz. Bu bakım anlaşmaları çerçevesinde jeneratörlerin, örneğin 2 ayda 1 kez  yerinde kontrolleri yapılmakta, sarf malzemeleri değiştirilmekte, arıza verebilecek yıpranmış parçalar önceden değiştirilmekte ve jeneratörlerin boşta/yükte testleri tekrarlanarak hazır halde bekler durumda olmaları sağlanmaktadır. Burada bir önemli husus da orijinal yedek parçaların kullanılmasıdır. Arken hizmet sağladığı motor ve alternatör markalarının her biri için asgari yedek parça stoğunu merkez, bölge ve bayi depolarında tutmakta ve arızaya müdahale süresi kadar arızayı çözme süresini de olabildiğince kısaltmaya çalışmaktadır

Share
1043 Kez Görüntülendi.