logo

Arken;Mühendislik Ağırlıklı Projeli İşlerde Tercih Ediliyoruz

“Jeneratör gruplarımız için manuel, otomatik, senkron kontrol panoları, yük transfer panoları, ses izolasyon kabinleri ve römork imalatı yapmaktayız. Ürün gruplarımızda, uzaktan izleme fonksiyonu, galvaniz saç, 20 dbA ses düşürücülü egzost standart olarak kullanılmaktadır. Özellikle konut, banka, market gibi, sessiz jeneratöre ihtiyaç duyan işletmelere yönelik ürettiğimiz, 10 – 200 kVA aralığında 1 mt mesafede 74 dbA ses seviyesi olan, gürültü önleyici kabinli jeneratörlerimiz oldukça ilgi görmektedir.” Şeklinde açıklamalarda bulunan Arken Jeneratör Genel Müdürü Sn. Alaadtin Birkan Yüksel ile firma ve ürünleri hakkında konuştuk.

Kısaca şirketinizden bahseder misiniz?

Arken jeneratör, 10 ile 2500 kVA aralığında yıllık 5000 adet dizel jeneratör üretim kapasitesine sahip, %100 Türk sermayeli jeneratör imalat firmasıdır. Fabrikamız, İstanbul Arnavutköy’de 14.000 m2 lik bir alandadır. Arken jeneratör olarak, kendi tescilli markamız ile üretmiş olduğumuz jeneratör gruplarının satış, kiralama ve satış sonrası hizmetlerini, İstanbul Anadolu Yakası Bölge Müdürlüğü, Ankara ve Antalya Bölge müdürlüklerine ilave olarak Ege ve Çukurova da bulunan 2 bölge temsilciliği ve 37 ilde yetkili bayi ile yapılandırdık. Türkiye sathında gerçekleştirdiğimiz satış, satış sonrası hizmetler ve kiralama hizmetlerimizin yanı sıra, Polonya, Kıbrıs, Şili, İngiltere, Kosova,  Romanya, Yunanistan, Macaristan, Rusya, Azerbaycan, Kazakistan, Türkmenistan, Tayland,  Gürcistan, Irak, Suriye, Somali, Etiyopya, Fas, Cezayir, Libya, Nijerya, Liberya, Senegal, Kenya, Fildişi Sahili, Gana gibi birçok ülkeye ihracat yapmaktayız.

Kısaca Ürün Grupları ve genel özelliklerinden bahseder misiniz?

Ürün yelpazemizde 10 ile 2500 kVA aralığında dizel jeneratör grupları ve bunun yanı sıra marin, doğal gazlı ve portatif jeneratör grupları bulunmaktadır. Dizel jeneratör gruplarımızda Perkins, Baudouin, Volvo, Mitsubishi, Sdec, Quanchai gibi dizel motorlar kullanmaktayız. Alternatör olarak  Linz, Stamford ve Leroy Somer marka orijinal Avrupa alternatörler kullanıyoruz. Ayrıca kendi markamız olan NEKRA markalı alternatörlerimizi yakın zamanda piyasaya sürmüş bulunmaktayız. Portatif jeneratör gruplarımızda ise, kalitesi ile ön plana çıkan, Amerikan markası Briggs & Stratton motorlu benzinli jeneratör grubumuz mevcuttur. Ayrıca Arken Jeneratör olarak 2013 yılından itibaren Linz alternatörlerinin Türkiye exculisive distribütörüyüz. Jeneratör gruplarımız için manuel, otomatik, senkron kontrol panoları, yük transfer panoları, ses izolasyon kabinleri ve römork imalatı yapmaktayız. Ürün gruplarımızda, uzaktan izleme fonksiyonu, galvaniz saç, 20 dbA ses düşürücülü egzost standart olarak kullanılmaktadır. Özellikle konut, banka, market gibi, sessiz jeneratöre ihtiyaç duyan işletmelere yönelik ürettiğimiz, 10 – 200 kVA aralığında 1 mt mesafede 74 dbA ses seviyesi olan, gürültü önleyici kabinli jeneratörlerimiz oldukça ilgi görmektedir.

Jeneratör gürültü seviyelerini azaltma konusunda nasıl çalışmalarınız var?

Bir jeneratörün yüksek sesle çalışması çevre gürültüsüne yol açtığı gibi hayatı olumsuz yönde etkiler. Birtakım önlemler alarak, jeneratörde gürültü seviyesini azaltmaya yönelik tasarımlar mümkün. Arken jeneratör olarak temelde; akustik bariyerler, akustik izolasyon, titreşim alıcılar, ses zayıflatıcılar, egzoz susturucular, jeneratör seti ile yaşam alanlarındaki mesafeyi artırmak, uzak radyatör uygulamaları ve senkron sistemler olmak üzere sekiz farklı metot kullanmaktayız. Özellikle konut, banka, hastane, okul, market gibi, sessizliğin son derece önemli olduğu işletmelere yönelik ürettiğimiz, 10 – 200 kVA aralığında 1 metre mesafede 74 dbA ses seviyesi olan, gürültü önleyici kabinli jeneratörlerimiz oldukça ilgi görmekte.

Jeneratörlerin uzaktan yönetilmesi ve senkron çalışma konusunda ne gibi çalışmalarınız bulunuyor?

Jeneratör gruplarımız paralel çalışabiliyor. Gerek yönetim gerekse üretim kadromuzun mühendis ağırlıklı olması ve yılların tecrübesi sebebiyle; senkronizasyon, uzaktan izleme, yüksek gerilim jeneratörü gibi mühendislik ağırlıklı projeli işlerde tercih ediliyoruz. Senkronizasyonlu sistemler yatırım ve işletme maliyetlerini düşürüyor. Bu sistemleri mühendislerimiz ve teknisyenlerimiz hazırlıyor. İki ya da daha fazla jeneratörün paralel çalışarak, ortak tek baradan güç transferinin yapıldığı bu sistemlerde, jeneratörler elektrik kesildiğinde hep birlikte çalışırlar ve senkron olduktan sonra yükü üzerlerine alırlar.

Sonrasında yükün durumuna göre yükü kaldırabilecek kadar jeneratör devrede kalır, diğeri devreden çıkar. Ayrıca şebeke ile de senkron yapılırsa, önceden belirli elektrik kesintilerinde, jeneratörler kesinti öncesinde çalıştırılıp şebeke ile senkron olup yükü üzerlerine alırlar. Elektrik geldiğinde şebekeyle senkron olup yükü şebekeye aktararak devreden çıkarlar. Bu sayede enerji kesintisi hissedilmez. Hastane, otel ve alışveriş merkezlerinde genellikle senkron sistemler tercih edilmekte ve projeli işlerde uzmanlaşmış firmamız bu konuda da en avantajlı ve güvenilir çözümleri suna gelmektedir.

Satış sonrası hizmetleriniz konusunda bilgi verir misiniz?

Jeneratörün her an devreye girecekmiş gibi hazırda beklemesi gerekiyor. Bu yüzden de bakımları zamanında yapılmalı. Biz de her jeneratör için müşterilerimizle periyodik bakım anlaşmaları yapıyoruz. Bu çerçevede jeneratörlerin, iki ayda bir yerinde kontrolleri yapılır, sarf malzemeleri değiştirilir, arıza verebilecek yıpranmış parçalar önceden değiştirilip jeneratörlerin boşta/yükte testleri tekrarlanarak hazır halde bekler durumda olmaları sağlanır. Hizmet sağladığımız motor ve alternatör markalarının her biri için asgari orijinal yedek parça stokunu merkez, bölge ve bayi depolarında tutuyoruz. Böylelikle arızaya müdahale süresi kadar arızayı çözme süresini de olabildiğince kısaltmaya çalışıyoruz.

Etiketler: » » »
Share
42 Kez Görüntülendi.