Asrın Projesi Marmaray’ da Klas Kablo Tercih Edildi…

17 Kasım 2013 - 15:17

Türkiye Cumhuriyeti ulaştırma denizcilik ve haberleşme bakanlığı ile  İstanbul büyükşehir belediyesinin yatırımı olan; Dünyadaki en önemli projelerden biri sayılan Marmaray projesinin zayıf akım kablolarında KLAS KABLO markası tercih edildi.

Dünyadaki en önemli projelerden biri olan Marmaray Projesi, İstanbul’un kentsel yaşantısını sağlıklı olarak sürdürebilmesi, kentlilere çağdaş bir kent yaşam ve kentsel ulaşım imkanları sunulabilmesi, kentin doğal tarihi özelliklerinin korunabilmesi için tasarlanmış, elektrik enerjisi kullanarak çevreyi kirletmeyen yüksek kapasiteli bir demiryolu altyapı projesidir.

Proje, şu anda dünyadaki en büyük ulaşım altyapı projelerinden birisidir. İyileştirilmiş ve yeni demiryolu sisteminin tamamı, yaklaşık 76 km uzunluğunda olacaktır. Ana yapılar ve sistemler, batırma tüp tünel, delme tüneller, aç-kapa tüneller, hemzemin yapılar, 3 yeni yeraltı istasyonu, 38+1* yerüstü istasyonu (yenileme ve iyileştirme), işletim kontrol merkezi, sahalar, atölyeler, bakım tesisleri, yerüstüne inşa edilecek olan yeni bir üçüncü hat dahil olmak üzere, mevcut hatların iyileştirilmesi, tamamen yeni elektrikli ve mekanik sistemler ve temin edilecek olan modern demiryolu araçlarını kapsayacak 4 bölümden oluşmaktadır.

Projenin zayıf akım kablolama sisteminde tercih edilen klas kablo markalı FE 180 PH 90 Yangına dayanıklı sinyalizasyon kablolarının en büyük özelliği;

 Normal kablolar bu yangın esnasında standartlar ile tanımlanmış minimum sürelere ulaşamadan (hatta alev ile temas eder etmez) hemen kısa devre olur iken, Klas Kablo markalı yangına dayanıklı kablolar bu süreler boyunca çalışırlar. Kabloların yangına dayanıklılık derecesi, bu deneylerden istikrarlı olarak geçebildikleri tanımlanmış sürelere göre FE180 (IEC 60331 deneyinde 180 dakika  dayanım), PH90 (EN 50200 deneyinde 90dk dayanım) gibi ifadeler ile tanımlanır.

Yangına dayanıklı kablolar, bir yangın esnasında işlevini yitirmemesi gereken devrelerde kullanılır. Örneğin; yangın erken uyarı sensörleri, acil durum aydınlatma sistemleri, duman kontrol sistemleri, yangın söndürme sistemleri gibi.

Klas markalı yangına dayanıklı kablolar Alman VDE enstitüsü tarafından sertifikalandırılmıştır.

Yeni Yorumlar Kapalı.

© 2013 Yükseliş Yayıncılık Tüm Hakları Saklıdır .