logo

AYDINLATMA SEKTÖRÜ PAZAR BÜYÜKLÜĞÜ 2 MİLYAR DOLARI GEÇTİ

DSCN6145-SmallFahir Gök: AGİD, Yönetim Kurulu Başkanı

Bugüne kadar net olarak yapılmış bir çalışma olmaması yüzünden Aydınlatma Sektörü Pazar büyüklüğüne ait maalesef detaylı bir bilgi yoktu.

Geçmişte sadece sektör aktörlerinin kendi kısıtlı imkanları ile yaptığı tahmini çalışmalar bulunmakta ve maalesef bunlarda sektörün gerçeklerinden uzak rakamlardan oluşmaktaydı.

90’lı yılların başında çok küçük rakamlarla faaliyet gösteren sektör 2013 yılı sonu itibari ile 2 Milyar Doları aşan bir pazar büyüklüğüne ulaştı.

İSO, İstanbul Sanayi Odası’nın hazırladığı, hazırlık aşamasında AGİD’in büyük bir destek ve katkı verdiği raporunda sektöre ait tüm özellikler geçmiş yıllarla karşılaştırmalı olarak sektör paydaşlarının bilgisine sunulmuştur.

Yapılacak çalışmalar, uygulanacak bir takım stratejiler ile sektör Türkiye ortalaması üzerinde büyüyerek pazarın derinleşmesine ve bulunduğu coğrafyada ölçek ekonomisinde imalat yapan markaların artmasını sağlayarak ekonomimize ciddi bir katma değer sağlayacaktır.

Sektörün geçmişi ve geleceğine ait birçok detayı da içeren rapor, yatırımcılara önemli bir yol haritası olacaktır.

Özellikle yurtdışında bulunan yatırımcı ve sektör paydaşlarının büyük bir merakla beklediği bu rapor sayesinde Türkiye’ye dönük işbirliği ve yatırım imkanı büyük ölçüde artacak imalatçılarımızın markalaşma ve yurtdışına açılmalarına son derece yardımcı olacaktır.

Bu sayede AGİD olarak yıllardır dile getirdiğimiz “Bölgenin imalat üssü ve çevre coğrafyalar ve özellikle Avrupa için bir dağıtım merkezi” olması artık bir hayal değildir.

 

Aydınlatma Ekipmanları Pazar Büyüklüğü Şablonu

Share
2286 Kez Görüntülendi.