logo

Balıkesir Cem Otomotiv’e Güneş Enerjisi Santrali Kuruldu

Balıkesir Merkez Yeni Sanayi Sitesi’nde bulunan Cem Otomotiv, yedek parça deposuna Tunçmatik-Powergie tarafından kurulan 54 kWp güneş enerji santrali ile yılda 69.000 kwh elektrik üretecek. 

fotograf 1 (Medium)Enerji tüketiminin günden güne artışı, küresel ısınma ve iklim değişiklikleri düşünüldüğünde,  tek çözümün yenilenebilir enerji kaynakları olduğu bir gerçektir.

Güneş enerjisinin, fosil yakıtların dünyayı kirlettiği günümüzde hem temiz hem de tasarruflu bir kaynak olan dünyanın en büyük enerji kaynağı olduğu söylenebilir.

Coğrafi konumu itibariyle güneşlenme alanı ve süresi oldukça yüksek olan Türkiye ise gün geçtikçe Güneş Enerjisi Teknolojileri konusunda artarak gelişiyor ve yeni bir iş kolu olarak sanayicilerin ve bilim adamlarının ilgisini çekiyor.

Balıkesir’de Güneş Enerjisi Santrali.

1969 yılından beri Türkiye’nin enerji çözümleri markası olarak hizmet eden Tunçmatik’ in yan kuruluşu Powergie’nin, Balıkesir’de bulunan Cem Otomotiv’e, 450 m2’lik bir çatı üzerine 216 adet 250 Wp gücünde PV panel kullanılarak kurduğu Güneş Enerji Santralinin, yılda 69.000 kWh enerji üretimi yapması hedefleniyor. Cem Otomotiv, CO2 salınımını azaltan sistemle yılda 35.19 ton CO2 salınımını önleyecek olup, sistemin 30 yıl çalışacağı göz önüne alındığında ise 1056 ton CO2 salınımını engellemiş olması öngörülüyor.

Kurulan Sistem Kendini 7,5 yılda amorti edecek.

Dünyada öncü olan Alman malı invertörler ve yüksek performanslı endüstriyel güneş panelleri, yüksek sıcaklığa dayanıklı ve hava şartlarından etkilenmeyen ürünler kullanılan sistemin yaklaşık 7,5 yılda kendini amorti etmesi ve sonraki 25 yıl bedava elektrik üretmesi bekleniyor.

Türkiye güneş enerjisi konusunda önemli bir potansiyele sahip.

fotograf 4 (Medium)Powergie Kurucusu ve Genel Müdürü Mehmet Özer, “Türkiye güneş enerjisi konusunda önemli bir potansiyele sahip. Bu potansiyeli en verimli şekilde kullanmak, milli menfaatlerimiz için çok gerekli. Cem Otomotiv yapmış olduğu yatırımla, Balıkesir bölgesindeki diğer sanayici ve iş adamlarına öncülük etmiştir. Kendilerine sonsuz teşekkürlerimi sunuyorum.” dedi.

Özer, kullanıcılarına kalitesi ve teknolojisi bütün dünyaca onaylanmış çözümler sunduklarını ifade ederken, Powergie’nin Tunçmatik grubunun 45 yıllık tecrübesi ve Türkiye’de yurtdışı eğitimli kadrosu, güçlü yerel yapılanması ile profesyonel çözümler sunduğunu belirtti.

Ülkemize ve çevremize faydalı olmayı önemsiyoruz.

Cem Otomotiv Genel Müdürü Cem Ovacık “Ülkemizde hızla artan nüfus, iklim değişikliği ve küresel ısınmayla birlikte enerji tüketimi de hızla artıyor. Güneş santrali ile enerji tasarrufu sağlayarak hem ülkemize faydalı olabilmek hem de ekonomik kazanç elde etmeyi düşünerek bu projeyi gerçekleştirdik. Powergie’nin profesyonel mühendislik ve danışmanlık hizmetinin yanı sıra, verdikleri teknik destek de, Powergie şirketini çözüm ortağı olarak seçmemizi ve tavsiye etmemizi sağladı. Projeden oldukça memnun kaldık ve Powergie ile çalışmış olmaktan dolayı çok mutluyuz.” şeklinde konuştu.

Türkiye’de güneş enerjisinin önemini bilen ve özellikle güneş enerjisi üretim tesislerinin açılmasında özenli görev bilinciyle hareket eden Powergie, güneşten elektrik enerjisi üretiminde Japonya’dan, Almanya’dan ve bu konuda öncü birçok ülkenin önde gelen firmaları ile iş ortaklıkları yaparak ülkemizde profesyonel tesisler kurmaya devam ediyor.

Share
1097 Kez Görüntülendi.