logo

ÇETİNKAYA PANO AR-GE Bölümü İle Hedefini Büyüttü…

cetinkaya pano (4) (Large)Bu sayımızda ülkemizin en köklü Pano üretici firmalarından ÇETİNKAYA PANO AR-GE departmanı sorumlusu Tanju BAHADIR ile sektör ve AR-GE konusunda yaptıkları çalışmalar hakkında bilgi aldık.

 Öncelikle Kendinizden ve AR-GE kurulma sürecinden bahseder misiniz?

Sakarya Üniversitesi Teknik Eğitim Fakültesi Metal Öğretmenliği bölümünden mezun oldum. İlk iş deneyimim vinç imalatı üzerine oldu. Daha sonra ise IT Sektöründe Kabin imalatı üzerine 2 ayrı firmada 5 yıl gibi bir süre AR-GE sorumlusu olarak görev aldım. 2016 kasım ayından itibaren Çetinkaya Pano firmasında AR-GE departmanı yöneticisi olarak işe başladım. İşe başlamamla birlikte AR-GE departmanımızı şekillendirmeye başladık. Bilgisayar ve server yatırımları yapıp, AR-GE Tasarım sorumluları bünyemize kattık.

 AR-GE Merkezi oluşturmak fikri nasıl oluştu
Çetinkaya Pano’da aslında AR-GE departmanı düşüncesi her zaman vardı. AR-GE departmanı adı altında olmasada fabrika içerisinde ar-ge çalışmaları kısmen yapılmaktaydı. Firmanın yeni fabrikasına taşınması ile birlikte firma yönetimi AR-GE’nin artık daha aktif hale getirilmesi konusunda düşünce birliğine vararak bu süreci hızlandırmıştır.

 cetinkaya pano (8) (Large)Çetinkaya Pano AR-GE departmanı kaç kişilik bir ekiple ne gibi çalışmalar yapılıyor?
ÇETİNKAPA PANO AR-GE Bölümü şahsımla birlikte 4 kişiden oluşmaktadır. İki tane teknik ressamımız ve uluslararası birçok firmada görev yapmış tecrübeli bir danışmanız AR-GE departmanımız da şu anda aktif olarak görev yapmaktadır. AR-GE bölümüz de mevcut ürünlerimiz üzerinde çalışmalar yapıyoruz. Mevcut ürünlerimizi nasıl geliştirebiliriz ve daha az maliyetle daha kaliteli hale getirilebiliriz bunlara yoğunlaştık. Ayrıca piyasadaki ürünler hakkında incelemeler yapıyoruz. Mevcut piyasadaki ürünleri test ederek bizim ürünlerle artı ve eksiklerini ortaya çıkartarak raporlama yapıyoruz. Piyasa da olmayan yeni ihtiyaçlar doğrultusunda ürünler tasarlamaktayız. Şu anda AR-GE birimi olarak 2 adet yeni ürün üzerinde çalışmalarımız devam ediyor. Önümüzdeki süreçte piyasaya sunmuş olacağız.

cetinkaya pano (9) (Large)Yeni bir ürün tasarlamak için yatırım maliyeti var? Bu konuda ne söylemek istersiniz…
Yeni ürün tasarlamak için mutlaka yatırıma ihtiyacınız oluyor. Yeni bir hat kurulması, Kalıp maliyetleri olmazsa olmaz harcamalardır. Kendi bünyemizde bir Kalıphane’ye sahibiz. Kalıp hanemizde çok tecrübeli bir ekibe sahibiz. AR-GE kısmımız Kalıphane ile koordineli bir şekilde çalışmaları yürütmektedir. Saç kesimizden kaynak kullanım miktarına kadar üretim detaylarını maksimum seviyede kullanıyoruz. Fabrika üretimde kendi tasarımımız olan üretim hattına sahibiz. Bir panonun bölge ve kullanım alanına göre ömrü vardır. İyi bir ürün yapmak içinde gerekli üretim tesisine ve teknik bilgiye sahip olmak gerekiyor. Çetinkaya Pano bu süreci yapmış olduğu ürünlerle ispatlamış bir markadır. Bize düşen daha kaliteli ve daha kolay kullanımı olan ürünleri geliştirmektir. Yönetim kurulumuz AR-GE departmanımız için büyük destek vermekte ve sağlamaktadır.

AR-GE Departmanız da TUBİTAK veya Farklı kurumla Geliştirdiğiniz bir ürün çalışması var mı?
AR-GE departmanımız henüz yeni gelişmektedir. Bu çalışmalar uzun soluklu ve kalıcı çalışmalardır. TÜBİTAK’la şuanda 1 adet proje yürütmekteyiz. Bunun dışında birkaç projeyi TUBİTAK’a sunmak için hazırlıyoruz.

 AR-GE Departmanız da Müşteri talepleri değerlendiriliyor mu?
AR-GE departmanımız müşteri isteklerini en ince ayrıntısına kadar değerlendiriyoruz. Müşteri istek ve tercihleri değişkenlik göstermektedir. Mümkün olduğunca her isteğe cevap vermeye çalışıyoruz. Her müşterinin isteğine cevap verebilecek standart ürünler üzerinde ar-ge çalışmaları yapıyoruz. Sahada yer alan ürün kanal satış ekiplerimiz bu talepleri almaktadır. Proje bazlı çalışmalarda mutlaka özel ürünler karşınıza çıkmaktadır.

 cetinkaya pano (1) (Large)AR-GE Departmanı olarak başka ne gibi çalışmaları ön görmektesiniz?
AR-GE departmanımızın geliştirdiği yeni ürünler piyasaya çıktıktan sonra müşterilerimizin görüşleri bizim için çok önemlidir. Ayrıca rakiplerimizde yaptığımız çalışmaları takip etmeye başlayacak ve rekabet daha fazla olacaktır. AR-GE olarak Çetinkaya markasının sektördeki gücüne yakışır ürünler tasarlamaya devam edeceğiz. Bizlere de artı motive sağlayacaktır. Bunun dışında kendi içimizde bir takım çalışmalar yapıyoruz. Üretimde verimlilik, enerji tasarrufu ve maliyetler konusunda çalışmalarda yapacağız. Bu da rekabetteki gücünüzü daha üst seviye çıkaracaktır.

cetinkaya pano (10) (Large)AR-GE Departmanın sorumlusu olarak planlarınız nedir?
AR-GE Kültürünü firmamıza tam olarak yerleştirmektir. Çetinkaya Pano olarak hedefimiz Genç ve dinamik çalışan kadromuz ile her zaman Araştıran ve geliştiren bir yapıya ulaşmaktır. Sektöre hizmet eden ve yeniliklerin öncüsü olmasını sağlamaktır. Gelecek süreçte sertifikasını almış, akreditesini tamamlamış, ülkemize katma değeri yüksek teknolojik ürünleri üretecek konuma getirmektir. Bu kapasite fabrikamızda şu anda mevcuttur. Bize düşen ise bu süreci takip ederek hızlandırmaktır.

Share
1736 Kez Görüntülendi.