logo

Danimarkalı Dev Danfoss, Türkiye’de Büyüyecek

24 bin çalışanı ile 55 ülkede faaliyet gösteren Danfoss A/S, Türkiye’ye yönelik yatırımlarını büyütme kararı aldı.

Danfoss Ortadou-Avrupa Blge Bakan LEF FLOOJGARD 1_800x535İstanbul’da gerçekleştirilen Türkiye-Danimarka İş Konseyi toplantısında açıklamalarda bulunan Danfoss Ortadoğu ve Afrika Başkanı Leif Flojgaard; Türkiye ekonomisindeki büyümeye paralel olarak Danfoss’un, Türkiye’de yeni yatırımlarla büyüme planlarının olduğunu ve bu planların gelecek 5 yıllık bir dönemi kapsadığını söyledi.

Leif Flojgaard sözlerine şöyle devam etti;

“OECD ülkeleri ile karşılaştırıldığında Türkiye’nin ‘enerji yoğunluğu*OECD ortalamasının 3 katıdır. Bu nedenle Türk Hükümetinin, 2023 yılına kadar yenilenebilir enerji kullanımını 3 katına çıkarmak gibi iddialı bir hedefi var. Bölgesel ısıtma ‘yenilenebilir enerji’ kaynaklarının en etkin ve verimli kullanıldığı çözümdür. Şehir planlamacıların özellikle ‘kentsel dönüşüm projelerini’ hazırlarken bölgesel ısıtma veya soğutma yöntemlerini tercih etmesi Türkiye’nin menfaatlerine uygun olacaktır’ Danfoss olarak, bu alanda sahip olduğumuz uzmanlık ve know-how ile Türkiye’nin hedeflerine ulaşabilmesi için yardım etmeye hazırız. 

“Türkiye’nin kazancı 3-4 Milyar Doları bulabilir”

Türkiye her yıl sadece ısınma amaçlı kullandığı doğalgazın ithalatı için 10 Milyar Doların üzerinde ödeme yapıyor. Başta ‘Termostatik Radyatör Vanası’ olmak üzere Danfoss’un ürettiği enerji tasarrufu ve yaşam konforu sağlayan ürünler, kullanıldığı takdirde Türkiye her yıl yaklaşık 3 Milyar Dolar tasarruf edebilir. Enerji verimliliği konusunda global bir merkez olan Danfoss, sahip olduğu 80 yıllık mühendislik birikimi ile Türkiye’nin enerji tasarrufu alanında güçlü adımlar atmasına yardımcı olmaktan büyük mutluluk duyacaktır. Bu bağlamda Türkiye’de daha etkin olmak için büyüme planımızı uygulamaya başlıyoruz. 5 yıllık plan süresince aşama-aşama yapacağımız yatırımlarla Türkiye organizasyonumuzu, mevcut yapısına oranla çok daha fazla güçlendireceğiz.

Danimarka Ticaret ve Avrupa İşleri Bakanı Nick Haekkerup ve T.C. Ekonomi Bakan Yardımcısı Mustafa Sever’in katılımları ile gerçekleşen Türkiye-Danimarka İş Konseyi toplantısına; Türkiye ve Danimarka’dan, inşaat, enerji, sağlık ve gıda alanlarında önemli şirketler katıldılar.

Share
1546 Kez Görüntülendi.