logo

Dünyanın 3. Büyük Demiryolu Fuarı Eurasia Rail Gerçekleşti…

ISC_5835Dünyanın 3. büyük 4. Eurasia Rail Demiryolu Hafif Raylı Sistemler, Altyapı ve Lojistik Fuarı katılımcı ve ziyaretçileriyle buluştu.

Bu yıl dördüncüsü düzenlenen Uluslararası Demiryolu Hafif Raylı Sistemler, Altyapı ve Lojistik Fuarı Yeşilköy İstanbul Fuar Merkezi’nde  kapılarını açtı.

Fuarın açılışına Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Lütfi Elvan, İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, TCDD Genel Müdürü Süleyman Karaman, Türkel Fuarcılık Yönetim Kurulu Başkanı ile yerli ve yabancı çok sayıda davetli katıldı.

Fuarın açılışında konuşan Bakan Elvan, “Bu yıl dördüncüsü düzenlenen ve her yıl katlanarak artan bir ilgiyle karşılanan bu fuar, Türkiye’deki demiryolu politikasının ne ISC_5858kadar doğru yürütüldüğünün de önemli bir göstergesi. 2003 yılı öncesine kadar Türkiye’de demiryolları unutulmaya yüz tutmuştu. Demiryollarını, 2003 yılından itibaren bir devlet politikası olarak ele aldık ve öncelikli sektör olarak belirledik. Bu politikayla birlikte demiryolları hızlı bir gelişim sürecine girdi. Bizzat Atatürk tarafından refah ve ümran yolu olarak kabul edilen demiryolları yeniden Türkiye’nin gündemine girdi” şeklinde konuştu.

Son 11 yılda demiryollarına 20 milyar TL’lik yatırım yaptıklarını vurgulayan Bakan Elvan, “Bu yatırımlarla 11 yılda 1366 kilometresi yüksek hızlı tren hattı olmak üzere, bin 724 kilometre yeni demiryolu hattı yaptık. 2 bin 500 kilometrelik kısmının yapımı devam ediyor. 2023 yılına kadar yapılacak olan yatırım hedefi ise yaklaşık 100 milyar tl.3 bin 500 km YHT hattı; 8 bin 500 km hızlı tren, 1000 km de konvansiyonel demiryolu yapma hedefimiz var. Bu yatırımlarla 2023 yılına kadar toplam demiryolu hat uzunluğunu 25 bin km’ye taşımayı hedefliyoruz” dedi.

ISC_5860Bu yıl dördüncü kez düzenlenen fuarda Ulaştırma Bakanlığı, TCDD, Tüvasaş, Tüdemsaş ve Tülomsaş standlarında özellikle son yıllarda demiryolu yatırımları ile ülkemizin bu konuda nasıl bir çekim merkezi haline geldiğini göstermek adına iyi bir ortam oldu.

4. Eurasia Rail Fuarı’na bu sene 25 ülkeden 300’ün üzerinde firma sektördeki son teknolojileri sergiledi.

Türkiye ve dünyadaki kamu kuruluşlarının yanı sıra sektörün devleri ABB, ALSTOM, ANSALDO, BOMBARDIER, KNORR BREMSE, HYUNDAI ROTEM, SIEMENS, TALGO, THALES, VOITH TURBO, VOSSLOH, WABTEC  gibi firmaların yanı sıra ülkemizden DURMAZLAR, KARDEMİR, SAVRONİK, ULAŞIM A.Ş. başta olma üzere sektörün en önemli aktörleri fuarda yerlerini aldılar.

Fuara ayrıca, Almanya, Çek Cumhuriyeti, Çin Halk Cumhuriyeti, Fransa, İngiltere, İtalya, Polonya, Romanya ve Rusya Federasyonu milli katılım gerçekleştirdi.

Avrasya coğrafyasının sektördeki en önemli buluşması niteliğini taşıyan Eurasia Rail Fuarı’nı bu sene 15 ülkenin devlet demiryolları en üst düzey katılımla ziyaret ettiler.

Ülkemizin demiryolu ve hafif raylı sistemler yatırımları dünya devlerinin ülkemize yönelmesinin yanında, komşu ve çevre ülkelere rol model olmuş, Türkiye’de de sektöre yönelik demiryolu sanayisini ciddi anlamda geliştirmektedir.

 

Share
2761 Kez Görüntülendi.