logo

Elcab Kablo Olarak Bir Marka Değeri Oluşturmayı Hedefledik

elcab kablo (9) (Medium)“Kurumsal Kimlik Anlayışının Ve Öneminin Bilincinde Olan Firmalar Piyasalarda Talep Gören, Rekabet Avantajına Sahip Ve Daima Büyüme Stratejisi İçinde Olan Kuruluşlardır. Elcab Kablo Olarak Sahip Olduğumuz Bilgi Ve Tecrübe İle Müşteri Odaklı Üretim Anlayışımız ve Kurumsal Kimlik Yapımız Bizlere Değer ve Avantaj Katmaktadır.” Şeklinde Açıklamalarda bulunan Elcab Kablo Genel Müdürü Sn. Nejdet TISKAOĞLU ile yapılan söyleşimizde sektör ve firma hakkındaki görüşlerine yer verdik.

Elcab Kablonun Ana Faaliyet Alanı Nedir?

Elcab Kablo Genel Müdürü olarak Elektrik & elektronik sektöründe 25 yıllık bir deneyimim var. Çalışma hayatımaTürkiye’yi silikon ve silikon kablo ile tanıştıran bir firmada başladım. Her kademesinde görev aldığım bu firmadasilikon bazlı ürünlere dair her alanda bilgi ve tecrübe edindim.

Elcab Kablo,sektörde silikon kablo üretimiyapan ve müşterilerine bu alanda çözüm önerileri sunan bir firmadır. Beyaz Eşya Yan Sanayi Derneği (BEYSAD)üyesi olarak hedef kitlemizde beyaz eşya ve elektrikli küçük ev aletleri üreticileri ve elektrik marketleri bulunmaktadır.

Ürettiğimiz tüm ürünlerde müşterilerimizin talep ve ihtiyaçlarını en üst seviyede karşılayabilmek, çevreye ve topluma duyarlı üretim yapmak ve müşterilerimize en uygun fiyat ile en kaliteli hizmeti hızla sunmak temel politikamız olmuştur.

Üretimini yaptığımız ürünlerin başındayanmaz silikon kablo diye tabir ettiğimizkablolar ile kablo grupları ve fırınların içerisinde sızdırmazlık sağlayan fırın kapı contaları gelmektedir. Ayrıca sektörde fişli kablo diye tanımladığımız enerji kablolarının da üretimini gerçekleştirmekteyiz.

elcab kablo (7) (Medium)Neden Silikon Kablo?

Silikon kablo daha spesifik ve daha niş oyuncuların olduğu bir alan olup arz ve talebin daha az olduğu bir sektördür. Öte yandan PVC kablo söz konusu olduğunda arz ve talebin fazla olduğunu söyleyebiliriz. Arz noktasında yer alan oyuncu sayısının çok olması daha çok fiyat odaklı hareket edilmesine sebebiyet vermektedir. Biz fiyat odaklı bir rekabet ortamında bulunmak istemediğimizden bu alanda faaliyeti düşünmedik.

 Ürün Gruplarınız da Ön Plana Çıkan Unsur Ne Olmuştur?

Elcab Kablo olarak kalite konusunda iddialı, fiyat konusunda ise rekabetçi olduğumuz ve bizi de bir adım öne çıkaran ürünlerimizi iki grupta değerlendirebiliriz. Silikon kablo ve beyaz eşya sektöründe ihtisaslaşmaya çok önem verdik ve bu nedenle çok özel silikon kabloların üretiminde son derece iddialıyız. Bu bizim en belirgin kimliğimiz olmuştur. Elcab Kablo denilince sadece kablo üretimi yapan bir firma izlenimi ortaya çıkabilir. Ancak firmamızın sadece kablo kimliği bulunmamaktadır. Diğer kimliğimizle kablo gruplama üretimi yapmakta ve bu ürünleri beyaz eşya yan sanayine tedarik etmekteyiz. Kaliteli, iddialı ve rekabetçi çözüm stratejilerimizin getirdiği felsefe ileher zaman yaptığımız işte en iyisi olmayı ve bir marka değeri oluşturmayı hedefledik.

Nasıl Bir Üretim Yapısına Sahipsiniz? Altyapı, Teknoloji Ve Teknik Personel Açıdan Değerlendiriniz.

Müşterilerimizin talep ve ihtiyaçlarını en üst seviyede karşılayabilmek, teknolojik gelişmeleri takip edip uygulamak, çevreye ve topluma duyarlı üretim yapmak ve müşterilerimize en uygun fiyat ile en kaliteli hizmeti en hızlı bir biçimde sunmak temel politikamız olmuştur.

Dünyada bu alanda kullanılan makine parkuru ve nitelikli eleman konusundadeğerlendirdiğimizde iyi bir değere sahip olduğumuzu söyleyebilirim. Makine parkurunun kaliteli ve verimli üretim için tek etmen olmadığının ve nitelikli insan gücünün varlığının ne denli önemli olduğunun farkındayız. Bu doğrultuda ekibimiz tecrübeli ve uzun yıllar konusunda deneyim kazanmış kişilerden oluşmaktadır. Ekibimize yeni katılan arkadaşlarımızın da eğitimlerine büyük önem vererek kurumsal kimliğimizin profesyonel anlayışa sahip olması için heyecanla çalışmalarımızı sürdürmekteyiz.

25 yıllık bir deneyimden bahsettiğiniz silikon kablonun geldiği nokta nedir?Elcab kablo bu süreçte nasıl bir gelişim sağladı?

Silikon kablo sıcağa dayanıklı, narin bir yapıya sahip, kullanım alanı son derece dar olan ve sadece elektrikli soba diye tabir ettiğimiz ısıtıcılar ile fırınlarda kullanılan bir üründü.Kullanım yerine uygunluk amacı bu kablo grubunun pazarının gelişmesinde en büyük etken olmuş ve ısıya dayanıklılığı, sağlık açısından ve gıda sektöründe güvenilirliği gibi özellikleriyle ön plana çıkmıştır ve böylece bu alandaki oyuncular ve hammadde tedarikçilerinin pazar payları büyümüştür. Silikon kablo ve kablo gruplaması yapan bizim gibi firmalar sadece Türkiye içindeki talepleri karşılamaktaydı. Ancak yapılan yatırımlarla, gelen taleplerin yetersiz olduğu görüldü ve böylece yurtdışına açılmanın bir gereklilik olduğu düşüncesi doğdu.

Bir konuda iddialıyım ve tevazu göstermeyeceğim ki silikon kablonun ihracat alanında Türkiye ekonomisine getirisinin arttırılmasında Elcab Kablo olarak çok büyük bir rol oynadık.  İlk olarak 2000’li yılların başlarında ihracat yapabiliriz amacı ve düşüncesiyleyurtdışında fuarlara katılmaya başladık.Almanya’nın Köln şehrinde beyaz eşya yan sanayi alanında düzenlenen Domotechnica Fuarı bizim için dönüm noktası olmuştur. Zira bufuar ihracattaki ilk serüvenimizdi ve fuar sonrası çok önemli dönüşler sağladık. Bugün ise Elcab Kablo olarak 43 ülkeye ihracat yapmaktayız ki İMMİB’in bünyesindeki elektrik ekipmanları ihracatçıları alanında üst üste 2 yıl en çok ihracat yapan 10 firma arasında yer aldık. Bunun yanı sıra özellikle sanayide söz sahibi olan ülkelere ihracat yaptığımızı gönül rahatlığıyla söyleyebilirim.

elcab kablo (3) (Medium)Elcab neden tercih edilmelidir?

Genç ve dinamik yapımızla taleplere hızlı cevap veren, kaliteli üretim yapan bir firmayız. Karlı, kaliteli, güzel ve başarılı işlerin ortaya çıkartılabilmesi için şahsi fikrim sektörün, firma yapısı, background, makine parkuru gibi alanlarda kendini geliştirmiş güçlü firmaların önderliğinde idame ettirilmesidir. Bunun tekelcilik zihniyetinde bir yaklaşım olmadığının altını çizip sektörün gelişimi ve sağlıklı bir şekilde yönetilmesi için bir gereklilik olduğunu özellikle belirtmek isterim.

Uzun yıllardır sektörde faaliyet gösteren ELCAB KABLO olarak sektörün en hızlı büyüyen firmasıyız. Üretime başladığımız günden bugüne ürettiğimiz tüm ürünlerde müşterilerimizin talep ve ihtiyaçlarını en üst seviyede karşılayabilmek, teknolojik gelişmeleri takip edip uygulamak, çevreye ve topluma duyarlı üretim yapmak ve müşterilerimize en uygun fiyat ile en kaliteli hizmeti sunmak temel politikamız olup kurumsal bir yapı altında oluşturduğumuz müşteri odaklı bu anlayış bize daha çok tercih edilme ve rakiplerimize karşı bir adım öne geçme avantajı sağlamaktadır.

Elcab’ı Hedefi Nedir?

Elcab Kablo, sosyal sorumluluk anlayışıyla üretim yapan, bu alanda global bir marka olmayı hedefleyen, insana ve doğaya saygılı bir firma olarak kurulduğu ilk günden beri sahip olduğu kaliteli üretim, zamanında teslim ve satış sonrası üstün hizmet anlayışı ile yoluna devam etmeyi hedeflemektedir.

Elcab’ın ve Sektörün Sıkıntısı Nedir?

Sadece içinde bulunduğumuz sektörü değil tüm sektörleri rahatsız eden problemlerin başında haksız rekabet gelmektedir. Sırf aynı sektörde olduğunuz için aynı kulvar ve konumda olmadığımız üretici diye tabir edilen merdivenaltı firmalarla aynı ürün tipini ürettiğiniz için denk tutulmak ve kıyaslanmak bizim için çok rahatsız edici bir durumdur. Biz rakiplerimizi kendimize örnek alarak, onlara saygı duyarak, başarılarınıalkışlayarak,eleştirmeden sadece hedeflerimize odaklanarak bugünlere geldik. Ancak bugün merdivenaltı diye tabir ettiğimiz, dürüst olmayan ve sanayiciler olarak anlık diye tabir ettiğimiz, müşterileri elinizden almaya çalışarak haksız rekabet oluşturan firmalardan rahatsız olduğumuzu dile getirmek istiyorum. Zira, bu gibi firmalarla aynı platformda değiliz ve olamayız. Bu geçici durum, ülke ekonomisine, sektöre ve tedarikçilere zarar vermekte olup üreticilerin bu alana geniş bir açıdan bakmaları gerekmektedir. Partnerlik ise kolay olmayan bir iştir. Bir sanayici ile tedarikçininpartner olabilmesi için birbirlerini çok iyi anlamaları ve frekanslarını yakalayabilmeleri gerekmektedir. Bu nedenle bu özelliklere sahip olmayan firmalar partner olamaz.Partnerliğin, tecrübenin, birlikteliğin bir değeri olmalıdır.

elcab kablo (8) (Medium)Sektördeki zorlukları aşmak adına dernek ve ilgili kurumların etkisi nedir?

Derneklerin etkisi sınırlı olup somut veriler elde edilmesi açısından sonuç odaklı yaklaşımda bulunulmasından ziyade, söylenenler vaat ve temenni olarak kalmaktan öteye gidememektedir. Devletimiz, Eximbank’ı ihracatçı firmalara kredi ve mali destek verme konusunda yetki ve görevlendirmiştir ancak bürokrasi, evrak kargaşası gibi etmenlerbizlere zaman ve enerji kaybettirmektedir.

AR-GE merkezinizi hangi amaçla kullanıyorsunuz?

AYSAD’ın önderliğinde oluşturulan AR-GE ve ÜR-GE çalışmalarında ürettiğimiz çeşitli ürün gruplarıyla yer almaktayız.

Daha ziyade ön plana çıkan ürün grubumuz silikon kablo gruplamadır. Biz bu ürünlerde müşterilerimizin fayda ve maliyet açısından kazanım sağlaması için teknik ekibimizin çalışmalarını sunum haline getirerek müşterilerimizi bilgilendiriyoruz. Teknik ekibimiz ürün oluşturma safhasında kullanılacak kablonun kesitini, terminalini ve boyutunu hesap ederken nihai ürünün verimli ve maliyeti düşük bir şekilde üretilmesini sağlayacak şekilde çalışmalarını sürdürmektedir.

Bunun yanı sıra fırın kapı contası üretiminde de iddialıyız. Bu ürün grubunun üretiminde de A sınıfı enerjinin en verimli şekilde muhafaza edilip ürünün uzun ömürlü olması için faaliyetlerimizi sürdürmekteyiz.

Gelecekte bir yatırımınız var mı?

Birkaç yıl içerisinde hayata geçirmeyi planladığımız bir projemiz var ancak şu an faaliyetimizi idame ettirdiğimiz üretim alanımız planladığımız projenin gerçekleşmesi için yeterli olmayacağı için öncelikli olarak daha büyük bir üretim alanına geçiş konusunda yatırım yapıp bu planı gerçekleştirdikten sonra söz konusu projeyi işleme almayı amaçlıyoruz.

gruplama (Medium)Sosyal sorumluluk projeniz var mı?

Meslek lisesi kökenli genç bir işletmeci olarak meslek liseleriyle iletişim halindeyiz. Uzman ekibimizle öğrencilerin yetişmesine katkı sağlıyoruz. İleride alt yapımızın daha güçlü bir şekilde oluşması için bu tür çalışmalara önem vermekteyiz. Türkiye’nin nitelikli eleman problemi var. Ülkemizde mühendis unvanına sahip olan insanların çoğunun eline bir tornavida dahi olmadan mezun olmasının sıkıntılarını yaşıyoruz maalesef ki.

Türkiye’nin ihracatta ana lokomotifi olan beyaz eşya, otomotiv ve tekstil gibi sektörlerin kendi içlerinde ara eleman yetiştirmeye yönelik lise ve dengi mesleki ve teknik okullarını kurmaları gerektiği görüşünü savunuyorum. Bu okullarda eli yatkın ve pratik düşünebilen insanları yetiştirerek hazır ve deneyimli bir teknik ekip olarak iyi bir noktadan sektöre kazandırmış oluruz. Alt yapı kavramı bir firma için son derece önemli bir unsurdur. Şayet bunu başarabilirsek AR-GE ve ÜR-GE için gerekli olan nitelik personel sorununu ciddi anlamda çözmüş oluruz.

Her sektörde derin bilgi ve tecrübeye sahip, emekli olmuşduayenler bulunmaktadır. Bu kişilerin teknik ve teorik birer eğitmen olarak söz konusu okullarda görevlendirilmesi sektörümüz açısından son derece verimli ve faydalı olacaktır. Bütün bunları doğru bir şekilde bir araya getirdiğimizde oluşacak sinerjiylesektörlerin gelişimi sağlanır ve ülke ekonomisine büyük markalar kazandırılır. Bunları yapamazsak yani bir çalışma hayatına katma değer sağlayamazsak biz de gelecekte iş gücü ithal eder durumuna geleceğiz. Hatta gayri ihtiyari tepki de versek de bugün Suriyelilerle bu süreç yaşanmış durumda ki onlar bile piyasadaki iş gücünü karşılamaya yeterli değiller. Bu nedenle kendi içimizde bu dinamikleri geliştirmemiz gerekmektedir.

Elcab Kablonun Üretim Yapısını Değerlendirdiğinizde Ağırlıklı Olarak Yurtiçi mi? Yurtdışı Mı Ön Planda?

ELCAB KABLO olarak satış faaliyetimizi kurmuş olduğumuz 2 ayrı profesyonel ekiple hem iç pazarda hem de dış piyasada sürdürmekteyiz. Temel ihracat pazarlarımızın ihtiyaç ve taleplerini uygun fiyat, kalite ve zamanında teslim gibi müşteri memnuniyetine dayalı bir politika ile karşılamakta ve söz konusu pazarlarda satış ağımızı arttırmak için fuar katılımları, daimi müşteri ziyaretler ile araştırma ve geliştirme faaliyetlerinde bulunmaktayız. Pazar payımızı zaman zaman global ve ulusal alanda yaşanan değişimlere göre artı/eksi oranda değişiklikler arz etse deyüzdelik orana göre % 60 iç piyasa ve %40 ihracat olarak değerlendirebiliriz.

İhracatınızı artırmak için ne tür çalışmalar yapmaktasınız?

Latin Amerika’dan Ortadoğu’ya kadar dünyanın pek çok bölgesine ürünlerimizi ihraç etmekteyiz.Elcab Kablo olarak temel ihracat pazarlarımızın ihtiyaç ve taleplerini uygun fiyat, kalite ve zamanında teslim gibi müşteri memnuniyetine dayalı bir politika ile karşılamakta ve söz konusu pazarlarda satış ağımızı arttırmak için araştırma ve geliştirme faaliyetlerinde bulunmaktayız.

Elcab Kablo olarak ihracatımızı arttırmak için gerçekleştirdiğimiz pazar araştırmaların en iyi şekilde değerlendirmeye çalışıyoruz. Bunun sonucu olarak Avrupa, Ortadoğu, Balkanlar, Kuzey Afrika ve Güney Amerika pazarlarında aktif bir şekilde faaliyet göstermekte ve önümüzdeki yıllarda ise Merkez & Kuzey Amerika ile Güney Afrika pazarlarında etkin bir şekilde bulunmayı hedeflemekteyiz.

Tüm sanayicilere Çin’e gitmelerini tavsiye ediyorum. Ekim ayında Çin’de düzenlenen Canton Fuarı’na katıldık. Standımızı irtibat halinde olduğumuz firmalar dahil hiçbir Çinli firma ziyaret etmedi. Amerika’dan Ukrayna’ya farklı ülkelerde bulunan firmalardan gelenler oldu ve burada yeni pazarlar, ülkeler ve müşteriler edindik.

elcab kablo (10)Avrupalı üreticiler ile kıyaslandığında ne gibi avantaj ve dezavantajlarınız var, karşılaşılan zorluklar nelerdir? Sektörde yaşanan rekabet ortamı hakkında görüşleriniz nedir? (üreticiler ve ithalatçılar açısından da değerlendirebilirsiniz.)

Silikon kablodaki talep ve pazar payı PVC kabloya göre çok daha az olduğu için bu durum yerli üreticiler açısından birtakım avantajlar doğurmaktadır. Yerli üreticiler müşterilereuygun fiyat, kaliteli ürün & hizmet, zamanında teslimat, hızlı çözüm önerileri veödeme kolaylığı gibi çeşitli avantajlar sağladığı içinÇinli ve Avrupalı rakipler pazarımıza girememekte ve tutunamamaktadırlar.

Teknolojinin gelişmesi ve tüketim çılgınlığının üst seviyeye çıkması ile taleplerde büyük oranda artış olmuş, bununla beraber fiyat endeksi yani rekabet de ön plana çıkmıştır. Dolayısıyla dünyada bizdekine benzemeyen bir rekabet probleminin olduğunu söyleyebiliriz. Özellikle Avrupa kıtasında yer alan yabancı firmalarbize dışardan ve farklı bir açıdan bakarak fotoğrafı daha net çıkartabilmekte,sahip olduğumuz marka değeri, sermaye yapısı, makine parkuru, çalışan nitelikli personel sayısı ve alınan kalite belgelerini değerlendirerek faaliyet sahalarımızı ziyaret etmeden bizleri değerlendirebilmekte ve bu değerlendirmenin neticesinde bizleri tedarikçi listelerine ekleyip eklemeyeceklerine karar vermektedirler.  Bu değerlendirme yapılırken elbette ki onlar için de bizdeki kadar olmasa da fiyat unsuru önemlidir.  Ancak partnerlikte fiyat endeksi temel etken olmamalıdır. İyi bir tedarikçinin en az 20 yıllık bir geçmişe, bilgi ve tecrübeye sahip olması gerekmektedir. Zira uzun yıllar sektörde başarılı bir şekilde faaliyetine devam etmiş bir firma müşterilerine her koşulda çözüm önerisi üretmiş ve her şartta onların yanında yer alarak zor koşullarda bile taleplerini yerine getirmiş bir firmadır.

Faaliyetimiz esnasında karşımıza çıkan en büyük dezavantaj rakiplerimizle mukayese edilirken fayda ve paydaya doğru açıdan bakılmaması nedeniyle ortaya çıkmakta olup bu sorun yurtdışında bulunan rakiplerden değil aksine yurtiçinde yer alan ve içimizdeki yerli Çinliler diye tabir edebileceğimiz merdiven altı rakip firmalardan kaynaklanmaktadır.

Marka olmaya giden yol zorlu bir süreç olup makine, nitelikli personel, belge & sertifika ve pazarlama-reklam-tanıtım için oluşan çok çeşitli giderleri beraberinde getirmektedir.Bu nedenle içimizdeki yerli Çinliler diye tabir ettiğimiz 1-2 yıllık firmaları, köklü geçmişleri olan üreticilerle mukayese etmek doğru bir yaklaşım olmaz. Elcab ve benzeri firmalar da zamanında pek tabi ki yeni doğmuş firmalar idi. Ancak önemli olan yukarıda bahsettiğim zorlu süreci başarıyla atlatıp bir marka değeri oluşturabilmek, sıkıntılı süreçlerde dahi müşterilere doğru partnerlik yaparak her koşulda onlara aynı kalitede hizmetin sunulacağını göstermektir. Bu durumdaiçimizdeki yerli Çinliler diye tabir ettiğimiz küçük merdivenaltı firmaların anlık firmalar olduğu, en ufak bir dalgalanmada bile boğulup gittiği, doğru zamanda doğru ürün ve hizmeti sunamadıkları görülmüş olacaktır.

Avrupalı üretici konumuna gelmek adına düşünceniz nedir?

Türk sanayisinin mevcut şartlarıyla dünyadaki talepleri karşılayabilecek güçte olmasından kaynaklı Avrupa ve dünyayla olan rekabet ve üretim konularında aradaki farkı kapattığını söyleyebiliriz. Ancak esas problem ülkemizde üretim için gerekli olan hammadde üretiminin gerçekleşmemesinden kaynaklanmaktadır. Bu nedenle öncelikli olarak AR-GE ve ÜR-GE çalışmalarıyla hammadde konusunda dışa bağımlılığımızı ortadan kaldıracak çözüm önerileri üzerinde yoğunlaşmamız gerekmektedir. Dolayısıyla silikon kablo ve enstrümanlarının geliştirilmesi değil bu silikonun hammaddesinin ülkemizde üretilmesi konusu önemsenmelidir ki bunu gerçekleştirmemiz durumunda rekabet ve fiyat açısından daha iyi şartlara sahip olup global ekonomiden daha büyük bir pay alabiliriz.

elcab kablo (1)Satış Sonrası Hizmetiniz var mı?

Partnerimiz olarak değerlendirdiğimiz müşterilerimizeürünlerimize dair bilgilendirmede bulunma ve tedarik ettiğimiz ürünlerin kullanımı ile verimliliğini arttırmaya dair alternatif sunma konusunda satış sonrası hizmet safhasında teknik personel konumunda olan AR-GE ekibimiz destek vermektedir.Örneğin kablo gruplama diye adlandırdığımız üründe kullanılan kablo ve terminallere dair, akım verimliliğini arttırıp ısınma seviyesinin düşerek makine ve kullanılan parçaların ömrünün uzaması gibi amaçlar için çeşitli alternatifler sunarak müşterilerimizi bilgilendirmekteyiz.

Satış (iç ve dış piyasa), kalite kontrol, AR-GE ve ÜR-GE ekiplerimiz her türlü faaliyette birbirleri ile koordineli bir şekilde çalışmaktadırlar. Örneğin, teknik ekibimiz bir projede kullanılacak malzemelerle ilgili görüş ve önerilerini ihracat ekibimiz vasıtasıyla müşterilerimize iletmektedir. Bunun yanı sıra bir proje hakkında müşterimizi bilgilendirerek numune çalışması yapmakta ve test aşamasına gelen çalışmalarda, maliyet ve kalite açısından oluşan verimlilikleri görmeleri içinmüşterilerimizle birlikte hareket etmekteyiz.

2016 Yılı Elcab İçin Nasıl Geçti Değerlendirebilir misiniz?

2016 yılı içinde hedeflerimizi yakaladığımızı söyleyebilirim. Satış ekibimiz için Perpa Ticaret Merkezi’nde bir ofis açtık. Bu yapılanmanın, düşündüklerimizi gerçekleştirmemiz adına güzel bir adım olduğu düşüncesiyle doğru bir yatırım olduğunu düşünüyorum. Her yıl % 30’luk bir büyüme kaydeden bir firma olarak geçen seneye oranla piyasalarda yaşanan sıkıntıya rağmen %10 luk bir büyüme yakaladığımızı belirtmek isterim.Dünyada yaşanan tüm olumsuzluklara rağmen 2017 yılına da olumlu bakıyor ve bu yılındaha iyi geçeceğini düşünüyorum. Zira 2017 yılında büyüme ve gelişme ivmesini yükseltmeyi ve mevcut müşteri memnuniyetini koruyarak yeni müşterilere ulaşmak adına farklı pazarlara açılmayı hedeflemekteyiz.

Şeklinde röportaj sorularımıza içtenlikle cevap veren Elcab Kablo Genel Müdürü Sn. Nejdet TISKAOĞLU’na dergimiz adına çok teşekkür ederiz.

Etiketler:
Share
1786 Kez Görüntülendi.