logo

Enerji Sektörü Riyad’ta Buluşuyor

TG Expo Middle East Electricity Fuarında Rekor Rakama Ulaştı, Rota Suudi Arabistan’a Çevrildi

sa (1) (Medium)Yurt dışı fuarcılık sektöründe lider TG Expo Uluslararası Fuarcılık A.Ş, Saudi Power Fuarı’na Türk firmalarını götürecek. Firma, Bölgenin en büyük fuarı Middle East Electricity Fuarında Türkiye katılımında rekor rakama ulaştı, Kasım sonu itibariyle 93 firmaya çıkan Türk katılımcısı sayısının 100 firmayı geçmesi bekleniyor.  11-13 Mayıs 2015 tarihinde Suudi Arabistan’da Riyad Uluslararası Fuar ve Kongre Merkezinde gerçekleşecek Saudi Power Fuarı ise, Türkiye’nin sektördeki ithalatçı ve Suudi Arabistan Kırallığının ihracatçı konumu nedeniyle beklentileri karşılıyor.

Enerji Sektörü Riyad’ta Buluşuyor

Saudi Aircon ortaklığı ile Saudi Power yüzlerce yerel ve uluslararası şirketleri ve 7,000’den fazla ziyaretçiyi çeken ülkenin en büyük enerji fuarlarından biridir. Fuar, enerji sektörü ile ilgili güncel hizmetleri ve ekipmanları tanımak, yeni ticaret fırsatları oluşturmak, uluslararası ilişkileri geliştirmek ve büyütmek için benzersiz bir platform sağlamaktadır.

sa (2) (Medium)Alternatif Enerji

Suudi Arabistan dünyada güneş enerjisinin en büyük üreticisi olabilme potansiyeline sahiptir. Suudi Arabistan Hükümeti güneş enerjisi üretimi için 109 milyar dolar yatırım yapmayı ve önümüzdeki 2 yıl içerisinde güneş enerjisi kullanılarak enerji üretim projeleri kurmayı planlıyor.

Neden Saudi Power?

Fuar, Suudi Arabistan ve Orta Doğu Bölgesinden profesyonel katılımcı ve ziyaretçileri bir araya getirmektedir. Son on yılda Suudi Arabistan’da elektrik talebinin yıllık ortalaması %8 oranında artış göstermiştir. Sanayi elektrik tüketiminde ortalama % 6,9 oranında bir büyüme olmuştur. 2015 yılına kadar elektrik üretim kapasitesine duyulan ihtiyaçta ortalama % 13 oranında büyüme gözlemlenmiştir. 2012 yılında elektrik projelerine yapılan yatırım 37,5 milyar dolar değerindedir. 2012 yılının ilk çeyreğinde Su ve Elektrik Bakanlığı tarafından verilen destek 3 milyar dolardır.

Türkiye-Suudi Arabistan Ticaret İlişkileri

Türkiye’nin enerji konusunda ithalatçı konumda olması ve Suudi Arabistan’ın ise enerji ihracatçısı konumunda olması iki ekonominin birbirini tamamlayıcı bir nitelikte olmasına yol açıyor. Türkiye ekonomisi 2008 yılında ulaştığı yaklaşık 740 Milyar ABD doları GSMH’si ile Ortadoğu bölgesinin en gelişmiş ekonomisi haline gelirken, Suudi Arabistan’ın aynı yılda ulaştığı 476 Milyar ABD doları ile bölgede yer alan ikinci önemli ekonomi olmuştur. Ayrıca, iki ekonominin birbirine yakınlığı özellikle 2004 yılından sonra ekonomik ve ticari ilişkinlerde dinamik bir eğilim ortaya çıkarmıştır.

Share
1359 Kez Görüntülendi.