logo

Enerji Verimliliğinde Yeni Dönem

34. Enerji Verimliliği Haftası’nın kalbi bu yıl da Expotim tarafından düzenlenen 6. Enerji Verimliliği Forumu ve Fuarı (EVF)’nda atacak.  14-17 Ocak 2015 tarihlerinde WOW Convention Center’da gerçekleşecek olan etkinlik, başta Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Sayın Taner Yıldız olmak üzere konu ile ilgili Başbakan Yardımcısı ve diğer ilgili Bakanların yanı sıra sektör temsilcileri bir araya getirecek.  Bu yıl forumun ana gündem maddesi ise Hükümetin 10. Kalkınma Planı-Öncelikli Dönüşüm Programları Eylem Planı’nda açıkladığı “binalarda ısı yalıtımı ile enerji tasarrufu” olacak. 

ww (Medium)

“6. Enerji Verimliliği Forumu ve Fuarı (EVF)” bu yıl yine hükmet, kamu, özel sektörün lider firmalarını ve sivil toplum kuruluşlarını bir araya getirecek. 4000 kişinin üzerinde kaliteli ziyaretçi profili ile enerji sektöründe ilgi odağı olan 6. EVF Türkiye’nin ilk ve tek enerji fuarı olma özelliğini de koruyor.

Enerji sektörde birçok uluslararası başarılı organizasyona imza atan Expotim tarafından düzenlenen fuar, başta Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Sayın Taner Yıldız olmak üzere konu ile ilgiliBaşbakan Yardımcısı ve Bakanların katılımıyla kapılarını katılımcı ve ziyaretçilerine açacak. Enerji Verimliliği haftası çerçevesinde gerçekleşecek olan fuarda enerji verimliliği alanında iş birliklerine ev sahipliği yapacak.

Enerji Verimliliği Devlet Politikası Haline Geldi 

Hükümet tarafından Kasım ayında açıklanan 10. Kalkınma Planı Öncelikli Dönüşüm Programları Eylem Planı’nda, Enerji Verimliliği konusu öncelikli maddeleri arasında yer aldı. Eylem Planı’nda, enerji verimliliği konusunda öncelik ise binalarda ısı yalıtımı ile enerji tasarrufu konusuna verildi. Yapılan araştırmalar, Türkiye’de binaların % 85’inin yalıtımsız olduğu gösteriyor.  10. Kalkınma Planı’nda öngörülen binalarda ısı yalıtımıyla, 16 milyon binanın neden olduğu 10 milyar dolarlık zararın hızlıca azaltılması öngörülüyor. Hükümet üyelerini yanı sıra kamu ve özel sektörden önemli isimlerin katılacağı 6. Enerji Verimliliği Forumu ve Fuarı’nda binalarda enerji tasarrufu konusu tartışılacak.

2023 Yılı Planları Başında  %20’lik İyileşme Hedefi Yer Alıyor

Özellikle üretim maliyetleri içerisinde ağırlıklı bir yer tutan enerji her alanda kullanılan bir kaynak olarak hayatımızda büyük bir önem taşıyor. Bugün dünya genelinde enerji ihtiyacının büyük bir bölümü karşılanırken alternatif enerji kaynaklarıyla birlikte mevcut kaynakların etkin ve verimli biçimde değerlendirilmesi gündemde yerini koruyor. Azalan kaynaklar ve giderek artan çevre kirliliği artık enerjiyi verimli kullanmayı zorunlu kılıyor. Gelişen teknoloji ile enerji verimliliği paralel bir gelişim gösterirken, eski teknolojiyle üretim yapan ekipmanların yerine daha az enerji tüketen makinelerin kullanılmasına öncülük ediyor. Ülke kalkınması için büyük önem taşıyan enerji verimliliğinin 2023 yılı planları başında  %20’lik iyileşme hedefi bulunuyor. Ayrıca hem kamu hem özel hem de sivil toplum kuruluşları ile iş birliğini içeriyor.

Enerji Verimli Ürünlerin En Yeni Sunumları Bu Fuarda Olacak 

Katılımcılar enerji tüketiminde verimliliği sağlayacak, söz konusu enerjilerin kullanıldığı alanlara göre farklılık gösteren en yeni teknoloji ile donatılmış ürün ve tasarımlarını 6. Enerji Verimliliği Forumu ve Fuarı (EVF) sunacak.

Share
1093 Kez Görüntülendi.