logo

Estap, Geliştirdiği Data Center ile Pazar Payını Artırmaya Odaklandı.

“Enerji yönetimi, Data Center’ın olmazsa olmazı”

Türkiye’nin çeyrek yüzyıllık dijitalleşme tarihinde kendine yer bulmuş önemli markalarından biri olan Estap’ın Data Center Ürün Geliştirme Sorumlusu Üzeyir Kaluk’la Data Center kavramının bugününü ve hedeflerini konuştuk.

Estap, geliştirdiği Data Center ile pazar payını artırmaya odaklandı.

CyberAir2_BU2-Installation_0709_0265’i aşkın ülkeye ihracat yapan Estap’ın, hava akışını doğru yönlendirebilecek ürünler geliştirmeyi hedeflediğini söyleyen Üzeyir Kaluk, yeni nesil ürünlerle pazar payını artırmayı sürdüreceklerini kaydetti.

    Pazar olarak Türkiye ve yurtdışına satış yapan Estap’ın, yeni Data Center modelini geliştirdiğini söyleyen Data Center Ürün Geliştirme Sorumlusu Üzeyir Kaluk, hedefin, Data Center konusunda ürün portföyünü geliştirip, komple çözümler sunmak olduğunu aktardı. Üretimin yüzde 70’inin yurtdışına, yüzde 30’unun Türkiye’ye yönelik olduğu bilgisini veren Kaluk, yeni Data Center kabinetleri ile pazar payını artırmak adına çalışmaların sürekli ilerlediğini vurguladı.

CC3D-Grafik_CyberCool_305dpi_CMYK_1107Kaluk, ‘’Data Center yönetim sürecinde en büyük maliyet enerji tüketiminden kaynaklanmaktadır. Enerji maliyetinin içinde de en büyük payı soğutma sistemleri alır. Data Center’ların daha az enerji harcanarak soğutulabilmesi sadece finansal fayda sağlamakla kalmaz, aynı zamanda küresel iklim değişikliğinin önüne geçebilmek için bize çok önemli bir fırsat sunar‘’ diye belirtti.

 Düşük enerji tüketiminin  çevreye olumlu katkısının da göz önünde bulundurulmasını belirten Kaluk, iyi tasarlanmış bir Data Center projesinin mutlaka enerji dostu olması gerektiğine dikkat çekti.

CChotaisle_coldaisle‘’Data Centerlara giriş enerjisi ile harcanan enerjinin birbirine yakın olması, hatta oranın bire yaklaşması beklenir. Bu oranın 1 olabilmesi mümkün değildir ama ne kadar yaklaşırsanız o kadar yüksek verim elde etmiş olursunuz. Bunun için de kabinetler içindeki soğutulmuş havanın optimum derecede kullanılabilir biçimde doğru yönlendirilmesi gerekir. Bu enerji tüketiminin minimize edilmesini sağlar. Kabinetlerin düzenli bir şekilde sıralanmış ve hava yönlendirmesinin bazı kurallar çerçevesinde yapılmış olması hava kaçaklarını minimum seviyeye indirecektir. Böylece belli bir odayı ısıtmış, belli bir odayı soğutmuş olursunuz. Kabinetlerin içinde ne az ne de çok, optimum bir soğutma sağlanmış olur. Estap Data Center çözümlerinin sunduğu en büyük avantajlardan biri işte budur. Bizim ve bütün kabinet üreticilerin amacı hava akışını doğru yönlendirebilecek ürünler sağlamaktır” açıklamasında bulundu. Geliştirdikleri kabinet modelinin yapı olarak aynı, ancak iç kullanımıyla farklılık yarattığını söyleyen Kaluk, yenilik olarak ürün yelpazesine ekledikleri hava akımını doğru yönlendirebilecek aksesuarların olduğu bilgisini verdi. Pazarda kaliteli ürün varlığına değinip, Estap’ın bu konuda liderliğini belirtti.

            Data Center ve Rack kabinet alanında Estap’ın konumu nedir?

Rack kabinet sektöründe çeyrek asırdır var olan Estap’ın, 19” ve 21” sistemli rack kabinet mantığını Türkiye’de oturtan, yerleştiren ve büyüten öncü firma olduğunu savunan Üzeyir Kaluk, “Estap, bugüne kadar yapmış olduğu bir çok ürün ve çalışma ile bunu kanıtlamıştır.

CCkabloÜretiminin %70’ini ihraç eden bir marka olarak Estap, dünyanın tüm kıtalarında çok çeşitli boyutlardaki projelerde yerini almayı sürdürüyor.

Estap’ın ürün yelpazesini dış ve iç ortam kabinetleri olarak ayırabiliriz. Dış ortam kabinetlerimiz telekom şirketlerinin telefon ve data dağıtımı işlerinde kullandığı ve doğa olaylarına karsı dayanıklı bir üründür. İçinde aktif ve pasif cihazları barındırdığı için bu tip doğa olaylarına dayanıklılık gösterip, korumaya devam eder. Klasik iç ortam data kabinetleri bulunan geniş ürün yelpazesi ile Estap, 10 kullanıcının bulunduğu işyerlerinden daha büyük işletmelere kadar bütün sektörlere hitap ediyor” dedi.

Cold_aisleEstap, Data Center çözümleriyle hem yurt içinde hem de 65’i aşkın ülkede çok uzun zamandır yer alıyor. Son yıllarda özellikle yoğunlaştığımız konulardan biri olan Data Center, kendi know-how’ımızı geliştirip uygulayabildiğimiz önemli bir alan. Data Center sektörünün başta enerji verimliliği olmak üzere bazı konularda gelişmesi için katkı sağlamayı, lidere düşen bir görev olarak görüyoruz. Bu bağlamda sektörle ilişkili herkes için referans olabilecek bir katalog olan DC-Book’u kısa süre önce IT profesyonelleriyle paylaştık. Ayrıca Estap, dünyanın en prestijli sistem bazlı etkinliklerinden biri olan DataCenterDynamics 2013 İstanbul Konferansı’nda Gold Sponsor olarak yerini aldı. 5 Aralık’ta Haliç Kongre Merkezi’nde dördüncüsü düzenlenen  konferansa, Türkiye ve EMEA bölgesinin yanı sıra dünyanın tüm bölgelerinden üst düzey IT yetkilileri yatırımcılar ve üreticiler bir araya geldi.

Share
1940 Kez Görüntülendi.