logo

GE Gaz Türbinlerinde Performansa Odaklandı

GE’nin yeni geliştirdiği FlexEfficiency* Advantage” ve “LifeMax* Advantage” Sistem İyileştirme Platformları 9F ve 9E Gaz Türbinlerinde ek performans, ömür ve işletme esnekliği sağlıyor

  • GE’nin yeni sistemleri, kurulu tesislerin performans ve kullanım ömrünü artırıyor
  • GE’nin küresel data analiz kapasitesi sayesinde, endüstriyel sistem bu “büyük verinin” gücünden yararlanma imkanı elde ediyor
  • Dünyanın en büyük gaz türbini filosu olan GE türbinlerinin toplam işletme süresi 100 milyon saati aştı
  • Platformlar, GE’nin daha iyi operasyonel tahmin ve karar alma yetkinliği sağlayan Predictivity*portföyüne ait çözümleri destekliyor

GE’nin iki yeni çözüm platformu, donanımlarındaki yenilikler, gelişmiş yazılımları ve veri analizi sayesinde GE müşterilerinin mevcut gaz türbinlerinin potansiyel performanslarını ortaya çıkarmalarını sağlıyor. GE’nin FlexEfficiency* Advantage (FEA) ve LifeMax* Advantage (LMA) portföyleri, GE ile müşterileri arasında işbirliğini güçlendirerek, esnek, verimli ve güvenilir sonuçlara ulaşılmasına yardımcı olacak teknolojiler sunuyor. GE’nin Enerji Üretim Hizmetleri iş alanına bağlı Filo Analizi ve Performans Yönetimi bölümü Genel Müdürü Fintan Tuffy, “FEA ve LMA platformlarımız sayesinde müşterilerimiz ile dünyanın dört bir tarafındaki sistemlerimiz ve kendini işine adamış ekibimiz arasında üçlü işbirliğinin faydalarını görüyoruz. Deneyim ve bilginin bu güçlü kombinasyonu, enerji sektöründe verimlilik, maliyetlerde düşüş, çevre sorumluluğu ve akılcı karar alma konularında yeni bir çığır açacaktır. Müşterilerimize sunduğumuz yenilikler, bilginin gerçekten nasıl büyük bir güce dönüştürülebildiğini gözler önüne seriyor” dedi.

GE’nin F sınıfı gaz türbini müşterileri için geliştirdiği FEA çözümleri, verimlilik ve işletim sistemleri dahil olmak üzere performans parametrelerini geliştirmek üzere yapılandırılmıştır. GE müşterileri,  daha dayanıklı donanım bileşenleri ve parçalar üzerindeki gerilmeleri azaltan operasyonel ayarlamaları otomatize eden yazılım teknolojisi sayesinde planlı bakım aralıklarının uzatılmasının yanı sıra türbin ve parçaların kullanım ömürlerinin uzamasından da yararlanabiliyor.

ELEKTRİK ÜRETİMİ VE YAKIT VERİMLİLİĞİ

GE’nin Gelişmiş Sıcak Gaz Hattı (AGP) çözümü FlexEfficiency Advantage’ın sağladığı faydalara iyi bir örnek oluşturuyor. Bu geliştirilmiş çözüm, sıcak gaz hattı bileşenleri ile OpFlex* modelini baz alan kontrol yazılımındaki gelişmelerin birleşimiyle megawatt (MW) üretimi ve yakıt verimliliği alanlarında endüstriye liderlik eden artışlar sağlıyor. FlexEfficiency Advantage platformu bunun yanında F sınıfı gaz türbinlerinin operasyonel esnekliğini genişleten GE’nin Düşük Emisyonlu Kuru Yakma (Dry Low Nox- DLN) teknolojileri ve bir dizi OpFlex çözümünü de içeriyor. FEA çözümlerinden yararlanan GE müşterileri arasında Güney Kore’den Korea Southern Power Company Ltd., Tayvan’dan Chia Hui Power Station, Kanada’dan TransCanada, Meksika’dan IBERDROLA ve ABD’den Duke Energy and Dynegy firmaları da bulunuyor.

ORTALAMA 17 YILLIK SİSTEMLERE ÖMÜR UZATMA

B/E sınıfı gaz türbinleri için geliştirilen LMA çözümleri, teknolojisi giderek eskimekte olan bu tür gaz türbinlerinin yenilenmelerine de yardımcı oluyor. Ortalama işletim süreleri 17 yılı geçen bu filonun GE’nin en gelişkin donanım ve yazılım alternatifleriyle donatılması kullanım sürelerini önemli ölçüde uzatıyor. GE müşterileri, B/E sınıfı gaz türbinlerinin kaybettikleri performans düzeyini geri kazanabilmelerini sağlayan bir dizi yükseltme çözümüyle üretim miktarında, verimlilikte ve güvenilirlik konusunda iyileşmeler elde ediyor. FEA çözümlerinden yararlanan GE müşterileri arasında Tayland’dan Thaioil Energy, İspanya’dan S.A. Industrias Celulosa Aragonesa ve ABD’den Great River Energy de bulunuyor.

32 BİN SAAT BOYUNCA İŞLETİLEBİLME

GE’nin LMA platformu, B/E sınıfı AGP sistemlerine yükseltmeler, operatörlerin planlı bakım aralıkları arasında 32.000 çalışma saati boyunca işletebilmelerine olanak tanıyan 32K benzeri DLN yanma teknolojileri ve gaz türbinlerinde flanştan flanşa değişim sağlayan çözümleri içeriyor.

VERİ ANALİZİYLE DAHA SAĞLIKLI KARAR

FEA ve LMA platformları tarafından sunulan çözümler, GE’nin Predictivity* portföyünün bir parçasıdır. GE’nin Predictivity çözümleri, müşterilere endüstriyel yetkinlik sağlayan endüstriyel bilgi ağının gücünden faydalanıyor. GE’nin enerji üretimi konusunda müşterileri için geliştirdiği Predicivity çözümleri, dünyanın en büyük gaz türbini filosunun sağladığı verilerin analiz edilmesi sonucunda GE müşterilerinin daha bilinçli operasyonel ve ticari kararlar almalarına olanak tanıyor.

SORUNLAR OLUŞMADAN GÖRÜLEBİLECEK

GE, Eylül 2013’te küresel olarak gözlenen dünyanın en büyük gaz türbini filosunda 100 milyon saatlik operasyonel veri dokümantasyonunu geride bıraktı. Bu operasyonel “büyük verinin” analizinden derlenecek olan bilgiler, müşterilerin sahip olduğu işletmelerin verimliliğini artırmanın yanında maliyet ve risklerini azaltmalarını sağlayacak. Bu “akıllı” makineler, işletim istatistiklerini her gaz türbininde ortalama 100 fiziksel sensör ve 300 sanal sensörle ilettikleri için, GE ekibi bu bilginin müşteriler tarafından uygulanabilir kararlara dönüştürülmesi konusunda destek sağlayacak. Veri bazlı bu öngörüler ile donatılmış GE müşterileri potansiyel sorunları oluşmadan önce etkin biçimde saptayabilecek; bir yandan performans ve verimlilik artarken, diğer yandan parçaların aşınma ve yıpranmasını azaltacak ayarlamalar yapabilecek.

GE, müşterilerin mevcut gaz türbini ve kurulu sistemlerden daha fazla kazanç elde etmeleri için, bu veri analizinden elde edilen bilgilerden faydalanarak hem donanım, hem de yazılım alanında çığır açacak yeni teknolojiler geliştiriyor. Yılda 500.000 ABD doları tutarında bir gelir artışı sağlamak yerine, bundan daha değerli olan 500 MW gücündeki bir enerji santralinin sahip olduğu tüm kapasiteyi ortaya çıkarmaktır.Aynı şekilde kamuya ait bir tesisin ısı verimliliği eğrisinde oluşacak yüzde bir oranında bir düşüş yıllık yakıt harcamasında 1,25 milyon ABD doları tasarruf sağlayacaktır..

SİSTEMLER ENTEGRE EDİLEBİLİYOR

GE’nin Predictivity çözümleri ve veriye dayalı öngörüleri, yeni gaz türbini üniteleri için teknoloji geliştirilmesinde de kilit rol oynuyor. Kısmen GE’nin küresel gaz türbini filosundan elde edilen kapsamlı veri analizine dayanan performans artışları yeni GE 9F-3 ve 9E gaz türbinlerinin yanı sıra FlexEfficiency* 50 ve FlexEfficiency 60*gaz türbini portföylerine de entegre ediliyor. Bu platformlar GE filosundan elde edilen işletim verilerinin kapsamlı analizine dayanan, donanım ve yazılım temelli teknolojik yenilikleri içeriyor. Bu süreçler ise dünya çapındaki GE müşterilerine, filolarını kanıtlanmış teknolojilerle işletilen yeni ve yüksek performanslı gaz türbinleriyle genişletme olanağı tanıyor.

Share
1390 Kez Görüntülendi.