logo

GOLDMASTER “Doğru Led Kullanmayı Türkiye’ye Anlatıyor”

Led alanında çok yeni olmamıza rağmen özellikle Türkiye’de, birçok evde ve gerçekleşen projelerde LED’li aydınlatma ürünlerimiz kullanılıyor. Amacımız kaliteyi üretmek değil, kaliteyi pazara sunmaktır. Bizim için müşteri memnuniyeti çok önemli, Hem endüstriyel, hem de konut kullanımına yönelik LED ürünlerimiz için teknik destek veriyoruz diyor GoldMaster LED Aydınlatma Bölümü ve İş geliştirme Direktörü Cem ÖZYAĞMURLU.

gold (Medium)Sayın Cem ÖZYAĞMURLU dergimize satışını yaptıkları Led ürünleri ve Türkiye’de LED sektörünün geleceğini konuştuk.

 Öncelikle Led Nedir? Led teknolojisi nasıl ortaya çıkmıştır?

Led Aydınlatma 4. Nesil Yapay Bir Aydınlatmadır. Led 1960’larda gelişen bir teknolojidir. Bell Laboratuarlarında ilk defa bulunmuş ve bu yoldan çıkarak günümüze kadar gelen bir aydınlanma teknolojisidir. İlk Otomotiv sektöründe kullanılmaya başlanmış olup bugün 300 Nokta’da kullanılan bir aydınlatma teknolojisidir.  Zaman içerisinde iç ve dış mekânlarda kullanılmasıyla hayatımızdaki yerini aldı. Led, ilk üretim yıllarında oldukça pahalı bir ürünken,  büyük üretici firmaların seri üretime geçmesiyle birlikte fiyatı ucuzladı ve yaygınlaşmaya başladı.

Ülkemizde Led Sektörünün Gelişimi Nasıl Değerlendiriyorsunuz?

Ülkemiz, aydınlatma alanında hala karanlık. Led teknolojisi istenilen seviyede değil. Örneğin, bina sertifikalarında yalıtım gibi konularda yasal zorunluluk varken, aydınlatma sertifikası veya kimliği oluşturulamadı. Ülkemizde, enerji maliyetleri konusunda çok ciddi giderler yer almaktadır. Bu yüzden Led bu ülkenin geleceğinde önem arz emektedir. Avrupa’da olduğu gibi bizde de sokaklarımız ve karayollarımız LED teknolojisi ile aydınlatılmalı. Büyük firmalar yeni yeni Led ürünleri satmaya başladı. Üretici bir ülke değiliz. Biz zaten Led’in kendisini üretmiş olmayacağız. Bu teknolojiyi elinde tutan 3-4 ülke var. Ülke olarak Led üretmek gibi görevimizin olmaması gerekiyor. Bizim kaliteli bir montaj ile diğer aksamlarını üretmemiz gerekmektedir. İlla ki Çip üretmek gerekmiyor. Gelişmiş birçok ülke bu şekilde yapmaktadır. Led’de en büyük üretici Çin’dir.

goldmaster led (3) (Medium)Led’le ilk karşılaşmanız ve Bu Alanda Çalışmalarınız Ne Zaman Başladı?

İlk karşılaşmam yurtdışında satın aldığım Led ürünler ile birlikte LED’e olan ilgim arttı, bu konuda araştırmalar yapmaya ve gelişmeleri yakından takip etmeye başladım. Hem evlerde hem de endüstride kullanılan LED’li aydınlatma ürünlerini ilk olarak yurtdışında inceleyip yakından tanımaya başladım. Yıllar içinde LED konusunda bilgi ve deneyimimi artırıp bu sektörde çalışmalar yaptım. Şu anda tüketici elektroniği konusunda sektörünün önde gelen markalarından GoldMaster’da LED’li aydınlatma ürünleri bölümünde çalışmalarıma devam etmekteyim.

 GoldMaster Led Ürünleri Pazarlamasına Nasıl Başladı?

GoldMaster, LED’li aydınlatma ürünleri konusundaki çalışmalarına geçtiğimiz yıl başlama kararı aldı. Firmamızın kültürüne uygun olarak, doğru LED ürünlerinin pazara sunumu için yaklaşık 8 ay boyunca alt yapı, kalite ve ürün özellikleri konusunda titiz bir şekilde araştırmalar yaptık. Teknik ve tüketici açısından kendi kendimize sorular sorduk, “Işık ayarı nedir?” gibi sorulardan sonra pazar araştırması ve AR-GE çalışmalarımızı tamamlayarak Mart 2014’de ürünlerimizi tüketicilerin hizmetine sunduk.

Goldmaster firması konumundaki elektronik ürün satan firmaların Led’e geçişi kolay oluyor. Led, elektrik malzemesinden daha çok elektronik malzeme statüsüne geçmiştir. Burada en büyük sıkıntı, Led ürünlerinin piyasaya sunumunda ilgili, ilgisiz kişilerin bu işin içinde olmayan ithalatçı firmaların para kazanma duygusu ile denetimsiz ve kalitesiz ürünleri piyasaya sunması, fiyat ve kaliteyi düşürmesinin yanında, Led’e olan güveni zedelemektedir. Biz, Led’i, elektronik ürün üreten bir firma olarak, ürünlerimizin devamı gibi görmekteyiz.

 Şu anda ürün yelpazemizde bulunan ürünlerin bir kısmını burada, İstanbul’da kendi fabrikamızda üretiyoruz. Bir kısmını da özel olarak hazırladığımız şartname ve standartlarımıza uygun şekilde yurtdışında bulunan titizlikle seçerek iş birliği kararı aldığımız uluslararası standartlara sahip fabrikalarda özel ürettiriyoruz. Bir yandan da oldukça yeni olan bu sektörde tüketicileri bilinçlendirerek doğru ürünleri satın almaları için gayret sarf ediyoruz.

roportaj_259620-940x529 Şu anda en çok önemsediğiniz ürünler nelerdir?

Aydınlatma Ürünlerin, elektrik’ten elektronik alana geçmesi ile birlikte Led ürünleri de kendi içinde gelişim gösterdi. Sensör tüplü ürünleri getirdik. Bunlar, harekete duyarlı ürünler olup değişim yapılan florasana göre % 50 tasarruf sağlamaktadır. Sensörlü olması ayrı bir tasarruf sağlamaktadır. Hareketi görmediği için kendiliğinden sönmektedir. Kendinden akülü aydınlatma ürünlerimiz var. Acil durum kitleri bulunmaktadır. Acil durumlarda özellikle deprem gibi afetlerde elektriklerin kesilmesiyle birlikte aküsü ile bir buçuk saat ışık vermektedir. Portatif kullanımı ile yerinden rahatlıkla sökülerek el feneri durumuna gelmektedir. Şu anda bu ürünlerin pazarda ilk olduğunu söyleyebilirim. Türkiye pazarına ilk getiren firma Goldmaster’dır. Bir ürün grubunun tüm varyasyonunu getirmekteyiz. Tüketicinin ihtiyaçlarını maksimum seviyede karşılamaktayız. Bu ürünlerin üretimi, montajını ileride kendi fabrikamızda yapmayı hedeflemekteyiz. Bunun için pazarda kat edeceği mesafeyi ölçerek bu yönde çalışmalarımıza başlamış olacağız.

 GoldMaster olarak tüketiciye farklılıklarınızı nasıl anlatıyorsunuz? Diğer oyunculara göre Led sektöründe nasıl bir yol izleyeceksiniz? Tüketiciyi nasıl bilinçlendireceksiniz?

goldmaster led (6) (Medium)Goldmaster ailesi olarak tüketiciye  “Led nedir?” sorusuna en kolay cevabı vermekteyiz. Led’de kullanılan Çip nedir? Kullanılan alüminyum nasıl bir kalitede kullanılmıştır. Alüminyum biliyorsunuz Led’de oluşan ısıyı dışarı atmaktadır. Bütün bu sorulara teknik olarak açıklık getiriyoruz.  Bu yüzden üreticilerden bu konuda sertifika istiyoruz. CE belgesini istiyoruz. Kendi bünyemizde de bir test laboratuarımız bulunmakta. Burada ürünlerimizle ilgili tüm değerleri kayıt ediyoruz. Bütün bayilerimizi, genel merkezimize dönem dönem bilgilendirmek amacıyla gerekli ürün bilgileri hakkında kendilerine oluşabilecek soruların cevaplarını kendilerine aktarmaktayız. Bir Led nasıl kullanılmalı gibi en basit bilgiye kadar tüm detayları paylaşmaktayız. Önümüzdeki yıllarda, Led semirleri ve enerji tasarrufu konularında halka ve bütün firmalara açık etkinlikler yapacağız. Özel bir broşür hazırladık. Led konusunda A-Z ‘ye bütün bilgiler yer almaktadır. Bu broşürü Goldmaster satış noktalarında bulabilirler.

 Aydınlatma Tasarımı Konusunda Ne düşünüyor sunuz?

Öncelikle bizde bu konuda mesleki bir eğitim yok. Dünya’da tasarım konusunda İtalyanlar öncü diyebilirim. Bizde eğitim ile iş aynı olmamaktadır. Özellikle, Çin gibi sanayisi gelişmiş olan ülkelerde her iş kolunun temel eğitimi ile yüksek okulu birbirleriyle bağdaşmış durumda. Led bölümü eğitim kurumları var. Led Mühendisleri, Aydınlatma Mühendisleri, optik Mühendisliği var. Optik Led’in ayrılmaz bir parçasıdır. Bizde ise bu alanda optik mühendisliği sadece bir üniversitemizde var. Eğitim olmayınca hangi alanda olursa olsun, yapılan işin bir yanı mutlaka eksik kalıyor.

 gold masterGoldMaster’ın ürün yelpazesinde ağırlıklı olarak ne tür LED’li aydınlatma ürünleri var?

Ürün yelpazemizdeki bu ürünleri ikiye ayırdık. Bunlardan birisi iç mekan için, ev kullanımına uygun LED’li aydınlatma ürünleri diğeri ise endüstriyel uygulamalarda kullanılan LED’li aydınlatma ürünleri. Ev kullanımına uygun dediğimiz ürünler arasında bildiğimiz standart lamba, spot lambalar ve tüp aydınlatmalar var.

 Led ürünleri ağırlıklı olarak İthal edilmektedir. Bunun temel nedenleri sizce nedir?

 Kaliteli ve standart LED ampul üretiminde, özel bir teknoloji, alt yapı, hammadde sürekliliği ve özel işçilik gerekmektedir. Bu yüzden, bu şartları sağlayana kadar LED ampul üretimimizi belirlediğimiz standartlarda ve tamamen kendi kontrolümüz altında yapılan yurtdışı üretimle sağlamaktayız. Ürünlerimiz  CE ve RoHS belgelerine sahiptir. Üretici fabrikalar bizim olmasa da GoldMaster olarak kalite ve standartlar konusunda asla taviz vermiyoruz; az önce de dediğim gibi üretim tamamen bizim belirlediğimiz standartlarda ve kontrolümüz altında yapılıyor.

Ülkemize aşırı derece Led ürünleri girmektedir. TSE bize sertifika verirken, kendisine ait uygunluk standardı yok. İşin özü bir yönetmelik dahi oluşturulmamış. Bundan dolayı ürün daha Çin’den gelmeden denetlenmesi gerekmektedir. Bu önceden yapıldı ama daha sonra yine esnekleştirildi. Oradan buraya kadar gelmiş ürün ise bir şekilde piyasaya sunuluyor.

 LED’in sağladığı avantajlar nelerdir?

LED’in faydalarını sağlık ve ekonomik olmak üzere ikiye ayırabiliriz. Birinci kısım sağlıkla ilgili kısım. LED, doğru ürün kullanılması durumunda mevcut yapay aydınlatma kaynakları içinde göz sağlığına en uygun yapay ışık kaynağıdır. Güneşten bile daha zararsızdır. Göz sinirlerine ve beyin hücrelerine zararlı olduğu bilinen; Ultraviyole (mor ötesi) ve infrared (kızılötesi) ışık boylarını içermez bu nedenle sağlıklı bir aydınlatma aracıdır. İnfrared dalga boyu içermediği için sinek ve haşeratı kendine çekmez.

İkinci kısmı ise ekonomi ile ilgili kısmıdır. Günümüzde kullanılan en verimli yapay ışık kaynağı olan LED’ler oldukça küçük bir enerjiyle çalışıyor ve aldığı enerjinin büyük bir çoğunluğunu ışık enerjisine  dönüştürerek bu sayede çok daha az ısı yaymaktadır. Yangın tehlikesini en aza indirmektedir. 300ms gibi kısa sürede parlamakta, voltaj değişikliklerinden en az şekilde etkilenmektedir.

Aydınlatmada Led’le tasarruf denince, burada dikkat edilmesi gereken husus hangi ampulün yerine nasıl bir LED ürünü taktığınıza baglı. Örneğin; Akkor bir ampülün yerine takıyorsanız burada yüzde 70-80 oranında tasarruf edersiniz, tasarruflu ampülün yerine takıyorsanız burada yüzde 40-50 oranında tasarruf edersiniz. Her geçen gün elektrik enerjisine daha çok ihtiyaç duyduğumuz ve enerji kaynaklarının azaldığı, elektrik faturalarımızın sürekli arttığı bir dünyada yaşıyoruz. Enerji tasarrufunun çok önemli hale geldiği günümüzde insanların LED’e yönelmesi enerji tasarrufuna ciddi anlamda katkı yapacaktır. Yine de unutulmaması gereken; en iyi tasarruf gereksiz ışıkları kapamaktır.

Kısaca, LED’in insan hayatına kattığı en büyük fayda sağlıklı ışık ve tasarruftur. Tasarruf derken de şunu bilmeliyiz; LED’in ilk başta maliyeti yüksek gibi olup aslında size en kısa zaman içinde getirisi ile bunu kat kat karşılamakta ve kullanıcısına kazandırmaktadır.

 Led Ürünlerinizin satışında şu ana kadar nasıl bir sonuç elde ettiniz?

Bu alanda çok yeni olmamıza rağmen özellikle Türkiye’de, birçok evde ve gerçekleşen projelerde LED’li aydınlatma ürünlerimiz kullanılıyor. Birçok hava alanı, tren istasyonları ve onlarca mimari projede Goldmaster LED ürünleri tercih edildi. Şimdiye kadar ürünlerimizle ilgili olumsuz bir durumla karşılaşmadık, zaten olumsuz bir durumda da kullanılan ürünü birebir yenisi ile değiştiriyoruz. Hem burada ürettiğimiz ürünlerin hem de ithal ettiğimiz ürünlerin üretim aşamasında çok sıkı takibini yapıyoruz. Sektörde kalıcı olabilmeniz için kaliteyi üretmek zorundasınız aksi takdirde yok olup gidersiniz. Amacımız kaliteyi kontrol değil, kaliteyi üretmek. Bizim için müşteri memnuniyeti çok önemli. Hem endüstriyel, hem de konut kullanımına yönelik LED ürünlerimiz için müşteri hizmetleri ve teknik destek veriyoruz. Şu ana kadar kullanılan ürünlerde fire sayımız çok az. Başlangıçta hedef olarak belirlediğimiz 10.000’de 1 arıza ve fire sayısının, şu anda çok altında ilerliyoruz.

 LED’li aydınlatma ürünlerini alırlarken Tüketiciler Nelere dikkat etmeli?

Öncelikle ihtiyaçlarını belirlemeli ve bu ihtiyacını karşılayacak ışık değerlerine sahip Led ürünlerini seçmeliler. Sadece Watt değerlerine bakarak seçim yapılması doğru değildir. Watt aslında güç birimi olup, eskiden kalma akkor ampullerde ön plana çıkmış bir seçim kriteridir. Doğrusu ışık miktarı yani, lümen ile ampul seçimi yapılmasıdır.

Yaşam alanının her noktasına uygun yani mutfağa farklı, oturma odasına farklı ve banyoya farklı lümen değerleri olan, ışık miktarı farklı ampuller kullanmalılar. Uluslararası standartlarda her mekanda olması gereken ışık miktarı tablolar şeklinde belirlenmiştir. Bu değerler göz sağlığımız ve ekonomik aydınlanma için çok önemlidir. Ayrıca aldıkları ürünlerinde CE sertifikası ve RoSH belgesi olup olmadığına dikkat etmelidirler.

 İhracat yapıyor musunuz?

İhracatımız elbette var. Goldmaster firmasının genel yapısı içinde ihracat departmanı var. Led, Gold Master için diğer ürünlerimize tamamlayıcı bir özellik kattığından, bu ürünlerimizin de yurtdışında çok geniş bir müşteri ve bayi ağı var.

 Ülkemizde sektörün geldiği durumu Nasıl görüyorsunuz

Özellikle katıldığımız son İstanbul Led fuarının geçen yıla göre büyüdüğünü gördüm. Led, aydınlatma alanında iyi bir pazar. Doğru ürün ile girildiğinde var olma ve yükselme kaçınılmazdır. Bu tip etkinlikleri yıllardır takip ediyorum. Bu sene bir hayli yol alındığını görmemiz bizleri daha fazla heyecanlandırmaktadır. Katma değeri yüksek ve elektronik gelişimini sağlamış ürünler ile pazara girmek ve bu yöndeki teknolojileri tüketicilerin beğenisine sunmayı hedeflemekteyiz.

 

 

Share
4194 Kez Görüntülendi.