logo

Güç ve Termal Yönetim Çözümlerinde Delta ile TD Elektronik İşbirliği Yaptı

Delta Artık Türkiye’de TD Elektronik A.Ş. ile daha güçlü;

“TD Elektronik A.Ş., tedarikçisi olduğu iş ortaklarına yeni ürünler için pazar stratejileri oluşturma safhasından, talep oluşturmaya, lokal dağıtım kanalları önerilerinden, finansal risk hesaplarına kadar iş ortaklığının getirdiği birçok hizmeti profesyonel olarak sağlamakta. Bu dinamik yapı Delta Elektronik ruhuna benzer bir yapı teşkil etmesi nedeni ile Delta’nın Türkiye birliktelik tercihi TD Elektronik’ten yana olmuştur.” Şeklinde açıklamalarda TD Elektronik Ürün Yöneticisi Murat ARIKPINAR ile bu birlikteliği konuştuk.

 

Delta Markasından Bahsetmek gerekirse neler söylemek istersiniz?

Delta Elektronik Genel Merkezi Tayvan olup güvenilir ürünleri ile dikkatleri üzerine çeken Delta tüm dünyada aranan güç kaynağı çözüm noktası haline gelmiştir.

DeltaPSU (Power Supply Unit) – (Güç Kaynağı ünitesi),

Delta, güç ve termal yönetim çözümlerinde küresel bir liderdir. “Daha iyi bir yarın için yenilikçi, temiz ve enerji açısından verimli çözümler geliştirme” misyonu, küresel iklim değişikliği gibi kilit çevre konularına odaklanıyor. Delta’nın enerji elektroniği ve otomasyon alanındaki temel yeterlilikleri ile enerji tasarrufu sağlayan bir çözüm tedarikçisi olarak, Güç Elektroniği, Otomasyon ve Altyapı kategorileri bulunmaktadır.

Delta, %90’dan fazla verimlilikle SMPS güç kaynakları, % 98’e kadar telekom güç kaynakları ve % 98.8’e kadar verimlilik sağlayan PV dönüştürücüleri de dahil olmak üzere endüstrideki en verimli güç kaynakları ürünlerini sunmaktadır. Aynı zamanda %96’dan fazla verimlilik ile 80 Plus Titanium sertifikalı dünyanın ilk sunucu güç kaynağını geliştirmiştir. Yıllık satış gelirlerinin % 6-7’sini Ar-Ge’ye düzenli olarak yatırmaktadır. Firmanın, Tayvan, Çin, Avrupa, Hindistan, Japonya, Singapur, Tayland, ABD’de ve Dünya’nın farklı noktalarında Ar-Ge yatırımları vardır.

Delta’nın, yenilikçi, tasarım ve kurumsal sosyal sorumluluk alanlarında uluslararası ödülleri bulunmaktadır. Delta prestijli Dow Jones Sürdürülebilirlik Dünyası Endeksinde (DJSI World) 2011’den bu yana her yıl başarıyla seçilmektedir. 2016’da, Global yatırımcıların takibindeki; Gelişmekte olan piyasalar endeksine (DJSI Emerging Markets Index) 4 yıllığına dâhil edilmiştir. Delta, İklim Değişikliği Liderlik Düzeyinde CDP (eski adıyla İklim Bilgilendirme Projesi) çalışmaları ile göz doldurmuştur.

Delta, 1971’den beri yıllık ortalama % 31.0 büyümeye ulaşarak güçlü ve istikrarlı bir mali performans sunmaya devam etmektedir. 2016’daki Delta’nın konsolide edilmiş dünya çapındaki satış geliri 7.782 milyar ABD doları olarak gerçekleşmiştir.

 

Delta Türkiye iş birliği için neden TD Elektroniği tercih etti?

TD Elektronik, LED Bazlı Aydınlatma Sistemleri komponentlerinin dağıtımını yapmak üzere İtalyan firması Tecnika Due Srl firması ile ortak olarak 2008 yılında kurulmuştur. Kısa süre içerisinde Aydınlatma alanında yeni teknolojileri Türkiye’ye getirerek pazar lideri ve öncü firma olma niteliğini kazanmıştır.

TD Elektronik, bugün itibari ile ürün gamını LED Aydınlatma, Kablosuz İletişim Sistemleri, PCB Tasarım ve Tedarik, Güç kaynağı tedarik ve dağıtım alanında lider firma özelliğini koruyarak 2010 yılından itibaren %100 Türk sermayeli olarak hizmet vermektedir.

2012 yılında, artan LED bazlı aydınlatma ihtiyaçlarındaki ara mamul çözümlerini daha hızlı, güvenilir ve kaliteli bir şekilde sunmak adına TD Aydınlatma Çözümleri- TLS Teknoloji Sistemleri firmasını kurmuştur. Kendi bünyesindeki Ar-Ge ve tasarım mühendisleri ile elektronik kart tasarlayan, son sistem laboratuvar ekipmanı ile elektronik, ısıl ve fotometrik testleri de kendi bünyesinde yapmaktadır. Otomatik dizgi hatları ile el değmeden reel değer ile saatte 180.000 Komponent kapasitesi ile dizgi üretimini, tamamen ESD koruması yapılmış alanda sürdürerek hızlı ve kaliteli çözümü müşterilerine sunmaktadır.

TD Elektronik A.Ş., tedarikçisi olduğu iş ortaklarına yeni ürünler için pazar stratejileri oluşturma safhasından, talep oluşturmaya, lokal dağıtım kanalları önerilerinden, finansal risk hesaplarına kadar iş ortaklığının getirdiği birçok hizmeti profesyonel olarak sağlar.

Talep oluşturma konusunda öncü firma olan TD Elektronik A.Ş.’nin satış kadrosundaki mühendisleri, müşterileri ile birlikte Ar-Ge ve Ür-Ge safhalarında iş ortakları ile beraber çalışıp teknolojik alandaki bilgi ve becerilerini müşterilerinin başarısı için kullanmaktadır. İş ortaklarımızın başarısını kendi başarısı olarak özümseyen TD Elektronik, alanında lider, kaliteli ve yenilikçi ürünleri bünyesine katarak gelişen global pazarda hizmetlerine devam etmektedir.

Bu, dinamik yapı Delta Elektronik ruhuna benzer bir yapı teşkil etmesi nedeni ile Delta’nın Türkiye birliktelik tercihi TD Elektronik’ten yana olmuştur. Bu birlikteliğe güç ve enerji katması için TD Elektronik yapılanmasına güç katmış ve ilgili alan için yeni istihdamlar ve yatırımlar yürütmektedir.

Dell ile başlayan ve uzun yıllar farklı markalara güç kaynağı üreten DeltaPSU kendi markası ile ne zaman satışa çıkmıştır?

2008 yılında Delta, müşterilerine Delta’nın çözüm sunduğu büyük marka değerleri olan çözüm ortaklarının talep ettiği dünyaca ünlü teknoloji ve kaliteyi, kendi markası ile standart güç kaynağı ünitelerini (PSU) satışına başladı. Delta, CliQ DIN Raylı Güç Kaynağı ve PMC Panel Montajlı Güç Kaynağı serisinin popülaritesinin hızla artması nedeniyle, çok çeşitli talep uygulamaları için daha fazla standart güç kaynağı çözümleri sunmaktadır.

Üreticiler neden DeltaPSU tercih etmekteler?

CliQ ve CliQ II DIN Rail Güç Kaynağı serisi, Power Boost gibi mükemmel ürün özellikleri ile sert ve zor endüstriyel ortamlarına dayanması için yapılmış son teknoloji tasarımlardır. Sağlam metal ve plastik kasa modelleri IEC 60068-2 standardına göre darbe ve titreşime testlerini sorunsuz geçmiş ve sertifikalını almıştır. Diğer bir DIN raya montaj serisi, ev otomasyonu ve Yiyecek İçecek endüstrilerinde yaygın olarak benimsenen kompakt dolaplarda kullanılmak üzere tasarlanmış olan Chrome DIN Raylı Güç Kaynağı serisidir. Chrome serisi, büyük uluslararası güvenlik standartlarına ile Bilgi Teknolojisi Ekipmanı (ITE) ve Endüstriyel Kontrol Ekipmanları (ICE) ile birlikte sertifikalandırılmıştır.

Delta’nın pano tipine montaj güç kaynağı birimleri, 15W’dan 600W’a kadar değişen çıkış gücü ile piyasada en çok kullanılan nominal çıkış voltajlarını sunan PM serisi ürünlerinden oluşur. Tek fazlı güç kaynağı üniteleri, modellere bağlı olarak -20 ° C ila + 70 ° C arasında geniş çalışma sıcaklığı aralığına sahiptir. Ürünler farklı konnektör seçenekleri (Terminal Bloğu, Ön Yüz ve Kablo geçmeli) ile birlikte gelir ve diğer tüm Delta güç kaynağı üniteleri gibi duyarlı çevre dostu RoHS Yönergesi 2011/65 / AB’ye tamamen uygundur.

Delta standart PSU’nun en yeni serisi PJ Açık kasa Güç Kaynağı serisidir. En yaygın olarak kullanılan çıkış voltajları ve güç oranlarını 15W’dan – 150W’a kadar çıkmaktadır. Düşük giriş akım özelliği. PCBA’lara da toz ve kimyasal kirleticilere karşı koruma sağlamak için konformal kaplama uygulanır. Üretimde Komponet pazarında kendini ispatlamış tanınmış Japonya üretimi konektörleri ve kapasitörler kullanılmaktadır. Farklı kurulum tercihleri ​​için metal şasi ve kasa kapağı seçenekleri mevcuttur.

DeltaPSU (PowerSupplyUnit) ürünleri hangi sektörlerde kullanılmaktadır?

1971’den günümüzü tüm sektörler için üretim yapan Delta PSU’nun ilk adımda Türkiye de başlıca; Petrol ve Yan sanayi makine teçhizat üreticileri, Rafineri – benzin istasyonları, Fabrika otomasyon – kontrol sistemleri, Tersane, Gemi, Yatçılık, liman sahası, Akıllı bina çözümleri, Kapı geçiş kontrol, otomatik kapılar, hazır gıda makinaları, Farklı sektörlere yönelik makinalar, Hastane ve medikal makine teçhizat üretim yapan firmalar, Rüzgâr enerjisi ve Güneş enerjisi kontrol sistemleri, Ev otomasyon sistemleri

Türkiye’deki makine imalatçıları için müthiş bir fırsat olarak görülmelidir. Dünya markalarına enerji besleme çözümleri sunan DeltaPSU TD aracılığı ile artık Türkiye ki üreticilerinde hizmet vermektedir.

Farklılık oluşturacak sektörler nelerdir?

Yerli imalat makine sektöründe güvenilirlik artırmak ve iyi bir çözüm ortağı olmak için iş birliktelikleri geliştirilecektir.

Gemi sanayii için uluslararası kabul görmüş denizcilik sertifikaların başında gelen Alman Loyd sertifikalına (DNVGL) sahip ürünler bulunmaktadır.

Medikal sektöre yönelik ürünleriniz var mı?

Delta Medical Power Solutions, sağlık ve tıbbi uygulamalar için yüksek kaliteli ve güvenilir güç kaynakları sunma misyonunun bir parçası olarak bu uygulamalar için yeni tip AC adaptör ve açık kasa modelleri sunmaktadır.

Güçleri 40W ila 400W arasında değişen bu tasarımlar, IEC60950-1 ITE standartlarına ve IEC60601-1 3. baskı tıbbi standartlara (risk yönetimi raporu ile birlikte) sertifikalıdır ve mükemmellik sağlamak için uluslararası kabul görmüş kalite yönetim sistemi ISO 13485 sertifikalı tesiste üretilmektedir.  Buna ek olarak ürünler, Energy Star V seviyesi gereksinimini karşılar ve akımı 0.1 mA’dan daha az toprak kaçağı çeker.

Delta’nın titiz DFX (Design For Excellence) sürecini gerçekleştirmek için geliştirilen ve üretilen bu tasarımlar, tıbbi ve sağlık ürünlerinizin talep ettiği sağlamlık, kalite ve performansı sağlayacaktır.

Delta elektronik medikal sektörle alakalı birçok güç kaynağı üretiyor.

Piyasanın bu konuda kendini geliştirmesi ve iyileştirmesi lazım, medikal power suplyle neler elde ediliyor bunlar iyi öğrenilmeli. Öncelikle giriş şebekelerinde varsa problemleri düzeltiyor. Cihaza yansıtılması gereken pik’ler varsa onlar yansıtılmıyor. Gerekli harmonikler ve power faktörler düzeltilerek cihaza veriliyor.  Böyle olunca şebekeye ve diğer cihazlara hiçbir şekilde zarar verilmemiş oluyor.

Şehir ve bölge hastaneleri özel hastaneler işte bu noktada sektör olarak bizler hastanelerin ne kadar yanındayız. Sadece parasal çıkar fırsatı olarak mı düşünüyoruz yoksa sağlık sektörünün yanında yer alarak elektrik alt yapısını medikale uygun bir şekilde hizmet verebiliyor muyuz?

Hastaneler inşa ediliyor bunları teslim alan kontrolör teslimat alırken şebekeden gelen elektriğin ne kadar temiz olduğuna ne kadar dikkat ediyor. Bina içerisindeki laboratuvar ortamındaki harmonik değerlerini ne kadar test ediyor. Tüm elektronik ürünlerin harmonik ve power faktörlerin ne kadar stabilize ve literatür değerlerinin ne kadar kabul edilebilir standartlarda olduklarına ne kadar bakabiliyor. Bizim bunlara dikkat ediyor ve bunları tartışıyor olmamız gerekirken gördüğümüz birçok kontrolörün yaptığı gibi aydınlatma bitti mi, pano geldi mi, cihazı devreye aldınız mı gibi şekilci olunmamalıdır.

Ülkemizde sağlık alanında büyük çaplı yatırımlar var. Bakıldığında hastanelerde birçok elektronik ekipman var hepsi de ithal çok hassas cihazlar en ufak bir voltaj dalgalanmasından etkileniyorlar. Alınan elektronik cihazların yanına bir tane de kesici güç kaynağı kullanılıyor. Kesintisiz güç kaynaklarının dönüştürücüleri, değişken hız kontrol sürücülerine benzer şekildedir ve bu yüzden benzer şekilde harmonik üretirler. Bu harmonikler AC hattına bağlı diğer cihazların düzgün çalışmasını engelleyebilir, iletişim ve donanım hasarlarına sebep olabilirler.

Örnek vermek gerekirse herhangi bir hastaneye gittiniz kan değerlerinize baktılar aynı gün 3 farklı hastaneye daha gidin aynı tahlilleri verin sonuçlar bir birinden farklı çıkıyor. İşte burada cihaz kalibrasyonun önemi ön plana çıkıyor. Kalibrasyonun düzgünlüğü çok önemli, kalibrasyonları düzgün olsa bu sefer uygun olmayan elektrik altyapılarından kaynaklı doğru ölçümleme yapılamıyor. Bu benim şahsi değerlendirmelerim bunları böyle bırakmamak ve ezbere hareket etmemek gerekiyor. Bunlarla ilgili üniversitelerin bu çalışmalarda yer alarak ortaklaşa bir karar alıp bağımsız denetleme kurumlarıyla birlikte hastane laboratuvarlarını kontrol etmeliler. Laboratuvarlarda her cihazın kalibrasyonu var. Var da bu cihazlar kalibre edilirken yerinden sökülüp üretici firmaya gönderilerek mi yoksa kullanım yerinde mi kalibre ediliyor. İşte biz bunlara dikkat çekmek istiyoruz.  Bunları söylerken hastaneleri, yöneticileri doktorları ve laboratuvar görevlilerini kısaca hiç kimseyi töhmet altında bırakmak için söylemiyorum. Bunları daha iyi yapabilmek için neler yapabilirizi ortaya atmak istiyoruz.

Türkiye’de de güç kaynağı alanında yerli üreticiler var. Ancak bu cihazları tercih eden ve kullananlara ziyarete gittiğimde Power Supply (PSU)’de medikal sertifikalı ürün kullanıyor musunuz diye sorduğumuzda öyle bir şey var mı diye bize soruyorlar.

Delta PSU ile iş birliğiniz ne zaman başladı?

1 Ocak 2018 tarih itibariyle Delta Endüstriyel Güç Kaynaklarının (IPS) Türkiye’de ki satış ve dağıtımı TD Elektronik A.Ş. tarafından yapılmaktadır. TD Elektronik Teknik bilgi, hız ve servis ile Türkiye pazarında Delta’ya güç katmış olacaktır.

TD elektronik ile Delta sadece güç kaynağı tarafında birliktelik yaptı. Yurtiçi yapılanmasında hassas olmak istiyoruz. Bizden önce Türkiye’de cihazların pazarlama ayağı satış kaygısından kaynaklı ucuz ve ekonomik ürünler ön plana çıkarılmış. TD Elektronik ve Delta işbirliğiyle biz kullanım yeri ve amacına göre ürün teklif etmekteyiz. Tüketicinin ürünle ilgili iyi bilgilendirilmesi gerekiyor bilgi ve fikir sahibi olması gerekmektedir.

Evet bir bayi kanalımız olacak ancak son kullanıcıya ve üreticilere de satacağız. Burada bayi kanalından istediklerimiz, onların da sahada eğitimli ve donanımlı olmalarını kullanıcılara ürünle ilgili doğru bilgi vermelerini. Stoktaki ürünleri satmaktan ziyade ihtiyaç olanları önermelerini istiyoruz.

Share
990 Kez Görüntülendi.