logo

GVD, Üretim Kapasitemizi 3 Kat Arttırdık…

Üretim Hattı Ve İş Gücü Yatırımlarımız İle Kapasitemizi 3 Kat Arttırdık

gvd_1024x610Electricity Turkey Dergisi olarak bu sayımızda, GVD Elektrik A.Ş. Satış ve Pazarlama Müdürü Sn. İlke Doygun ile gerçekleştirdiğimiz söyleşide, firmanın bugününü, geleceğe dönük hedeflerini, siz değerli sektör temsilcilerimizle paylaşıyoruz.

İlke Doygun kimdir?  Kendinizden bahsedebilir misiniz?
1997 yılında İstanbul Üniversitesi İşletme Fakültesi İngilizce İşletme Bölümünden mezun oldum. Farklı sektörlerde birkaç sene çalıştıktan sonra 11 yılı aşkın süredir enerji sektöründe yurtdışı satış ağırlıklı olarak çalışmaktayım. Son 3,5 yıldır GVD Elektrik A.Ş.’de Satış Müdürlüğü görevini yürütmekteyim.

GVD 10 yıllık geçmişinde neleri başarmıştır.Sektöre hangi alanda ve ne tür ürün ve hizmet sunmaktadır?
GVD 2003 yılında kurulmuş olup, alçak gerilim pano sektöründe elektromontaj yaparak faaliyet hayatına başlamıştır. 10 yıl gibi kısa sayılabilecek bir süre zarfında yaptığı yatırımlar ile sektörde hızla ilerleyerek önde gelen firmalar arasında yer almayı başarmıştır. 2007 yılında kendi panolarını üretmeye başlayan firmamız, 2008 yılında tip test sertifikasını almış ve yurtdışı pazarlara açılmıştır. Şu anda sektöre alçak gerilim moduler kabin sistemleri ve 6300 A’e kadar tip testli alçak gerilim pano çözümleri konularında hizmet vermektedir.

gvd-bina

10 yıllık kısa bir zamanda GVD’nin marka olmasındaki faktörler nelerdir?
Yenilikçi, sürekli büyümeyi hedefleyen ve teknolojik gelişmeleri yakından takip eden vizyonu ve müşteri odaklı kalite anlayışını benimseyen yapısı GVD’yi kısa zamanda sektörde tercih edilen bir marka haline getirmiştir. Yönetim kadrolarının konularında profesyonel ve vizyon sahibi olması, kendi iç dinamikleri içerisinde hızla karar verip uygulayabilmeleri bana göre GVD’yi başarıya götüren en önemli unsurlardır.

GVD’ de bu yılın ikinci yarısında imaj çalışmaları oldu bundan bahseder misiniz?
GVD bu sene yapmakta olduğu yatırım ve gelişim faaliyetleri ile eş zamanlı olarak kurumsal kimlik çalışmalarına da ağırlık vermiştir. Yurtdışı ve yurtiçi pazarlarda saygın bir yere sahip olan markamızın tüm pazarlarda bilinirliğini arttırma yönünde çabalarımız oldu. Bu doğrultuda profesyonel destek alarak, firma logomuzu ve ürün kataloglarımızı yeniledik., reklam ve tanıtım faaliyetlerine ağırlık verdik.

gvd2Ürün yelpazeniz ve özellikleri nelerdir? Yeni ürün çalışmalarınız var mı?Üretim hattınızdaki altyapıdan bahseder misiniz?
Yeni 16000 m2 fabrikamızda kurmuş olduğumuz üretim hattımız ve iş gücü yatırımlarımız ile kapasitemizi yaklaşık 3 misli arttırmış bulunmaktayız.Son teknoloji CNC makine parkurumuz, yeni kapalı tip profil üretimi için roll-form hattımız, robotlu sistem elektrostatik boyamanın gerçekleştirildiği boya hattımız ve diğer tüm makine ve ekipmanlarımız ile birlikte bu sektörde faaliyet gösteren Türkiye’deki en donanımlı tesislerden biri haline gelmiş bulunmaktayız.

Alçak gerilim çözümler olarak müşterilerimize uluslararası standartlarda bütün çözümleri sunmaktayız. Ana ürün gruplarımız olarak, Ana güç dağıtım sistemleri, güç dağıtım sistemleri çekmeceli motor kontrol sistemleri, kompanzasyon sistemleri, Motor kontrol sistemleri, otomasyon sistemleri sayılabilir. 2011 yılından beri Türkiye’de ilk kez yerli üretim olarak gerçekleştirmiş olduğumuz çekmeceli MCC panolarını pazara sunmaktayız. Bu anlamda uluslararası standartlarda çekmeceli MCC pano imalatı yapan sayılı firmalar arasına girmeyi başarmış bulunmaktayız.
Alçak gerilim dağıtım sistemleri ile ilgili sunmuş olduğumuz çözümlerin yanısıra yurtdışına modüler alçak gerilim kabin sistemlerinin satışını da gerçekleştiriyoruz. Yeni dizaynımız olan kapalı tip profil yapımız, kolay ve hızlı montaj avantıjımız, iç bağlantı ve seperasyon ekipmanlarımızın çeşitliliği müşterilerimiz tarafından oldukça beğeniyle karşılanmaktadır. Ürünlerimizin modularitesi ve az yer kaplaması müşterimizin stok ve nakliye maliyetlerini düşürmekte bu da onlara artı bir rekabet avantajı yaratmaktadır.

Son bir yıldır ABB ile ARTU pano partnerliğimiz devam etmektedir. Müşterilerimize GVD marka çözümlerimizle birlikte ABB ARTU pano çözümlerini de sunmaktayız.

gvd4Ayrıca ürünlerimizin iç montaj parçalarını da 5 farklı şalt markasına uygun olarak üretmekteyiz. Bu da ürün sertifikasyonlarımızın sürekliliğini garanti etmektedir.Sizi muadillerinden ayıran en büyük farklılığı nedir?
Dikili tip pano sistemlerinde uzun AR-GE çalışmalarımız sonucu geliştirmiş olduğumuz, modüler yapıda, 27 bükümden oluşan ve koruma sınıfı IP 65’e kadar olan kapalı tip profil kullanmaktayız. Bu sayede panolarımızda mukavemetli yapı ve görsel estetiği birleştirmiş bulunmaktayız.

Bu sene KEMA/ Dekra laboratuarından yeni IEC standartlarına göre 6300 A 120 kA Form 4B tip test sertifikamızı aldık. Bununla birlikte iç ark ve sismik dayanım testlerini de başarı ile gerçekleştirdik. Şu anda almış olduğumuz sertifikalar ile uluslararası rakiplerimizin en üst segment ürünleri ile sertifikasyon bakımından aynı seviyeye ulaşmış bulunmaktayız. Bu da bizim ne kadar kısa bir sürede nasıl bir başarıya ulaştığımızın en açık göstergesidir.

Dünyanın dört bir yanına hizmet eden bir firma olarak, müşteri memnuniyeti bizim için en önemli konudur. Müşterilerimize satış ve satış sonrası süreçlerde her türlü desteği sağlamaktayız. Müşteri beklentilerini hızlı bir şekilde karşılayabiliyor olmamız, güvene dayalı uzun vadeli müşteri ilişkileri kurmamızı sağlamaktadır.

gvd3Ürünlerin kontrol ve test aşamalarında hangi aşamalardan geçmekte?
Biz siparişe dayalı üretim yapan bir firma olduğumuz için müşteri talep ve beklentilerini doğru anlayıp standartlara ve talebe uygun üretim gerçekleştirmek bizim için son derece önemlidir. Üretimimizde kalite standartları gereği tüm kontroller yapılmakta olup, üretimi tamamlanan panolar uluslararası standartların gereğine uygun olarak test laboratuarımızda tüm mekanik, elektriksel ve fonksiyonel testlerden geçmektedir.

Bunun yanısıra uluslararası sektörel fuarlara katılım gerçekleştirmekteyiz. Her yıl Middle East Electricity, Dubai ve Hannover Messe fuarlarına düzenli olarak katılıyoruz. Ayrıca hedeflediğimiz farklı ülkelerde düzenlenen fuarlara da katılmaktayız. Bu yıl Sao Paulo, Brezilya’da düzenlenen FIEE 2013 fuarına ve Endonezya’da düzenlenen Uluslararası Elektrik ve Enerji fuarına katılım gerçekleştirdik. Fuarları ürünlerimizi bizzat sergileme ve yeni müşteriler ile direkt temas kurma imkanları oluştuğu için tercih etmekteyiz.Hedeflediğiniz pazarlar nerelerdir? Buralarda nasıl bir yapılanma içindesiniz?
Şu anda 4 kıtada 40’ı aşkın ülkeye ihracat yapmaktayız, bu sayıyı daha da arttırmayı hedeflemekteyiz. En önemli pazarlarımız Ortadoğu Bölgesi, Rusya ve Afrika ülkeleri olarak sayılabilmekle beraber dünyanın her noktasına hizmet vermekteyiz. Bazı ülkelerde doğrudan satış yapmakta, bazı ülkelerde ise distribütörlerimiz vasıtası ile satış gerçekleştirmekteyiz.

Son yıllarda fuarlar ile paralel olarak yurtdışı müşteri ziyaretlerine de oldukça önem vermekteyiz.
Bu sayede daha sağlıklı ve uzun vadeli ilişkiler kurma ve yürütme imkanı elde etmekteyiz.

gvd5

Rekabet ve maliyet konularında ne düşünüyorsunuz?
Daha önce de bahsetmeye çalıştığım gibi ürünlerimiz kalite ve sertifikasyon anlamında uluslararası rakiplerinin en üst segment ürünleri ile eşdeğer özelliklere sahiptir. Ancak fiyatsal açıdan üretici olmanın verdiği avantaj ile müşterilerimize aynı özelliklerde ürünü çok daha rekabetçi fiyatlar ile sunabilmekteyiz. Ayrıca ürünlerimizi dizayn ederken mühendislik anlamında en doğru ve en optimum çözümleri sunarak, müşterilerimize maliyet açısından da fayda sağlamaya gayret gösteriyoruz.

GVD Elektrik, satış Müdürü Sn. İlke Doygun’ a sektör ile ilgili verdiği bilgiler için çok teşekkür ederiz…

 

 

 

Etiketler: » » » » » »
Share
6239 Kez Görüntülendi.