logo

HEDEFİMİZ SİGMA ÜRÜNLERİNİ TÜM KITALAR DA BİLİNİR YAPMAKTIR

Huseyin Konar (Large)“Türkiye’nin alanında en kapsamlı yerli üretime sahip firmalarından biriyiz. Bu da bizi özellikle termin konusunda rakiplerimizin önüne geçiriyor. Ayrıca fiyat ve kalite perfromansı en yüksek ürün segmentine sahip olduğumuza inanıyoruz.” şeklinde açıklamalarda bulunan Sigma Elektrik firması Dış Ticaret Müdürü Sn. Hüseyin Konar ile yaptığımız söyleşide sektör ve firma hakkındaki görüşlerine yer verdik.

 Söyleşiyi okuyanlar açısından bilinmesi adına kendinizden kısaca bahseder misiniz?

 1984 Almanya doğumluyum fakat 7 yaşında Ülkeme dönüş yaptım.  İlk okul ve Liseyi memleketim Aksaray’da okudum. 2008 yılında Ankara Gazi Üniversitesi Yabancı dil(Almanca-İngilizce) bölümünden mezun oldum. 2008 yılından itibaren Sigma elektrikte Dış ticaret Müdürü olarak Görev yapmaktayım.

Sigma Elektrik olarak ana faaliyet alanınız nedir?  Ürün gruplarınızda ön plana çıkan unsur ne olmuştur?

 Sigma elektrik olarak Alçak Gerilim koruma, ölçü ve kumanda ekipmanlarının üretimini ve yurtiçi-yurtdışı satış ve pazarlamasını gerçekleştirmekteyiz.

Türkiye’nin alanında en kapsamlı yerli üretime sahip firmalarından birisiyiz.Bu da bizi özellikle termin konusunda rakiplerimizin önüne geçiriyor. Ayrıca   fiyat ve kalite perfromansı en yüksek ürün segmentine sahip olduğumuza inanıyoruz.

Nasıl bir üretim yapısına sahipsiniz? Altyapı, teknoloji ve teknik personel açıdan değerlendirebilir misiniz?

 Sigma Elektrik kendi Ar-Ge ve kalıphanesine sahip olup  bu sayede kendine özgü tasarımlar oluşturmuş ve çeşitli ürün grupları arasında bir bütünlük yakalayabilmiştir. Sahip olduğu modern CNC kontrollü makineler sayesinde hem hassas hem de hızlı kalıp yapabilme avantajına sahip olan firmamız bu sayede müşteri taleplerine göre üretim yapabilmektedir. Güçlü Ar-Ge birimimiz sayesinde pazara kaliteli ve ekonomik ürünler sunabilmekteyiz.Tasarımdan Pazarlamaya tüm iş süreçlerinin aynı merkezden yönetilmesi aynı şekilde bize hem esneklik hem de hız kazandırmaktadır. Teknik birimlerimizde sektöründe uzun yıllar çalışmış tecrübeli kalifiye personele sahip olmamız bizi her geçen gün daha da güçlü kılmaktadır.

 Sigma electricYurtiçi ve yurtdışı Pazar payınız ile ilgili bilgi verir misiniz?

 Sigma elektrik  son 4-5 yıla kadar ağırlıklı yurtiçine satış yapan bir firma iken son yıllarda yaptığı yatırımlar sayesinde yurtdışı pazarlarda da iddialı bir konuma gelmiştir. Özellikle sektörel yurtdışı fuarlar sayesinde yurtdışı Pazar payı bugün  toplam satışlar içinde % 30 a ulaşmıştır. Hedef 3 yıl içinde bu oranı % 50 ye çıkartmaktır. Aynı şekilde yurtiçinde de oluşturduğu etkin ve güçlü bayi ağı ile yurtiçi Pazar payını her geçen yıl artan bir ivme ile yukarılara taşımaktadır.

Sigma Elektrik olarak kaç ülkede ne tür faaliyet gösteriyorsunuz?
Sigma Elektrik 2016 yılı kasım ayı itibarıyle 56 ülkeye direkt veya ihraç kayıtlı olarak ihracat gerçekleştirmektedir.
Bugün Kuzey Amerika ve Avustralya hariç tüm kıtalara ihracat gerçekleştirmekteyiz. Hedefimiz 2 yıl içinde Sigma ürünlerini tüm kıtalara ulaştırmaktır. Pazar olarak bakıldığında Orta doğu,Afrika ve Avrupa en çok satış yaptığımız pazarlardır. İngiltere, İspanya, Polonya, Rusya,Ukrayna,Mısır,Sudan,İran,ırak  Pazar payı olarak önde gelen ülkelerdir.

 sigma-elektrikk-MediumYurtdışı satışlarınızda nasıl bir yol haritası belirliyorsunuz, satış sonrası hizmetiniz var mı?

 Yurtdışı satışlarımızda tek yetkili bayilik anlaşmaları ile satış yapma politikasını belirlemekle birlikte Pazar büyüklüğüne göre birden fazla bayilik verdiğimiz ülkelerde bulunmaktadır.Ayrıca bazı pazarlar için OEM üretim de gerçekleştirmekteyiz. Yine know-how anlaşması yaparak yarı-mamul satışı yaptığımız pazarlarda bulunmaktadır. Bayilik anlaşması yaptığımız ülkelerde yapılan anlaşmalar gereği müşterilerimize her türlü satış sonrası teknik ve pazarlama desteği sağlamaktayız. Bu destekler  genelde  ortak düzenlenen  ürün tanıtım seminerleri, ortak katılım sağlanan ülkenin önde gelen sektörel fuarlarına iştirak şeklinde olmaktadır.

Yerli üretici olarak Avrupa’lı üreticiler ile kıyaslandığında ne gibi avantaj ve dezavantajlarınız var, karşılaşılan zorluklar nelerdir?

Yerli bir üretici olarak avantajlarımız olmasına karşılık bizi pazarda zorlayan birçok da dezavantaja sahibiz. Özellikle yurtiçi pazarlarda kamu kuruluşları nezdinde kabul görmede çok büyük sıkıntılar yaşamaktayız. Her ne kadar devletimiz tarafından yerli üreticiyi destekleyen bazı düzenlemeler yapılsa da uygulamada her türlü teknik yeterliliğe haiz olmamıza rağmen bazı kamu kuruluşlarında karar mercii kişiler tercihlerini yabancı markalardan yana kullanmaktadırlar. Tabi bunda yıllardır süregelen alışkanlıklar ve uluslararası markaların bilinirliği  önemli rol oynamaktadır. Aynı şekilde özel sektörde Uzakdoğu menşeeli kalitesiz ürünlerin pazarda yer alması bizi rekabet açısından zorlayabilmektedir. Tüm bu olumsuzluklara rağmen sahip olduğumuz avantajlar sayesinde pazarda her geçen gün adını daha fazla duyuran bir Sigma elektrik gerçeği yadsınamaz.

sigma elektric Türkiye’deki üreticiler ürün grubunuz açısından dünyada, sektörde söz sahibi olmuşlar mıdır? Avrupa ile rekabet etme açısından neler yapılmalıdır ve Sigma olarak neler yapmayı planlıyorsunuz?

Sektörümüzde  Bizimle birlikte Türkiye de 2 yerli firma bulunmaktadır.Her iki firmada sahip olduğu üretim gücü ve teknik altyapısı sayesinde yurtdışı pazarlarda başarı ile adından söz ettirmektedir ancak sektörümüzde bulunan çok uluslu dev markalarla tabi ki rekabet edebilmek zor.Ancak Pazar büyüklüğü dikkate alındığında orta segmentte yer alan diğer firmalar arasında firmalarımızın rekabet şansının yüksek olduğuna inanıyoruz.Ar-Ge ve otomasyona ağırlık veren firmaların yakın gelecekte rekabet güçlerini daha da arttıracağına inanıyoruz.Biz de bu amaçla Ar-ge departmanımızı daha da güçlendirmek için her sene bütçeden ayırdığımız payı daha da yukarılara çekmekteyiz. Yine üretimde otomasyon projelerine ağırlık vererek hem maliyetlerimizi aşağı çekmekte hem de üretim kapasitemizi arttırmaktayız.

Komşu ülkelerde yaşanan olumsuz atmosferi de göz önünde tutarak 2017 yılı ile ilgili ön görüleriniz nelerdir?

Sigma Elektrik olarak komşu ülkelerde yaşanılan sıkıntılar karşısında 2017 de özelikle Güney Amerika , Avrupa ve Türki Cumhuriyetlerdeki Pazar payımızı arttırmak için satış ve pazarlama faaliyetlerimizi arttırma kararı aldık.Bu sayede hedef yurtdışı Pazar payımızda öngöremediğimiz kayıpları bu pazarlarla dengelemek istiyoruz.2017 yılı için yaptığımız kalite ve sertifkasyon çalışmaları sayesinde Pazar payımızı artıracağımıza inanıyoruz.

 Ürün yelpazenizi genişletmek adına gelecekte bir proje veya bir yatırımınız olacak mı?

Çeşitli pazarlardaki ihtiyaçlar dikkate alındığında ürün gamımıza her sene yeni ürünler katmaya devam edeceğiz. Bu doğrultuda Ar-Ge başta olmak üzere diğer birimlerimiz çalışmalarını aralıksız olarak devam ettirmektedir.

Share
984 Kez Görüntülendi.