logo

İhracat Yıldızı “Birtaş Kablo”

Kendinizden Ve Birtaş Kablo’dan bahseder misiniz?

Başlangıcımız 1983 yılına dayanır. Çocukluğumdan beri kablonun içindeyim, üniversite eğitimimden sonra Birtaş Kablo’da yönetici olarak görev yapmaktayım.  Sektörün en önde gelen firmaları arasında yerimizi almış durumdayız. “BİRTAŞ KABLO” olarak hedefimiz,yeniliklere imza atmak, çağdaş teknolojinin enstrümanlarını kullanarak, sektörün ihtiyaçlarına dünya standartları çerçevesinde yanıt vermektir. Bu ilkelerle başladığımız kablo üretimimizi ve kalitemizi, çevreye ve topluma karşı olan sorumluluklarımızı da dikkate alarak her yıl geliştirerek sürdürmekteyiz. Sektörde bizden önce yapılanlara, biz de yenilerini ekleyerek kurumsal görevimizi yerine getiriyoruz. Yabancı partnerlerimiz var, Partnerlerimizin fikirlerini önemsiyoruz. Aklın yolu bir rakipleriniz hangi teknolojiye sahipse sizde aynı teknolojiyi kullanmak durumundasınız. Böylece, kalite ve hızı yakalamış olursunuz.

Bu Başarıya İmza Atan Ekibinizden Bahseder misiniz?

Beş erkek kardeşiz ve bir ortağımız var. Hepimizin görevi farklı, birimiz üretim sorumlusu, birimiz standart’lar konusunda uzman, birimiz iç piyasaya birimiz de yurtdışını takip ediyor. Yurt dışında, kaliteli ve düzgün insanlardan oluşan temsilcilerimiz var. Uzun yılların tecrübesini zayıf akım kablo imalatı çözümlerinde birleştiren ekibimiz, sektörde birçok önemli kablolama projesine imza atmış ve bunları başarıyla tamamlamıştır. Çalıştığı üreticilere ait tüm sertifikaları tamamlayan Birtaş, müşterilerine zayıf akım kablo çözümleri üreten ve onların memnuniyetine önem veren bir firmadır. Alanında kendini iyi yetiştirmiş, uzman bir ekibimiz var.

Birtaş olarak; Güven ve Kalite, teknik altyapı, hız, sorun çözebilme, çözüm üretebilme, müşteri odaklılık açısından ve gerçekleştirdiğimiz projeler itibarıyla sektörde önemli bir yere sahibiz. Bizim için ön planda olan eski, yeni, potansiyel tüm müşterilerimize daha iyi hizmet vermek ve başarılı iş ilişkilerimizi sürdürmeyi hedefliyoruz.

Ürün yelpazemizde bulunan standart kablolardan, istekler doğrultusunda özel tasarlanmış kablolara kadar, her tip kabloyu her metrajda ve en kısa sürede dünya standartlarına uygun üretim kapasitesine sahibiyiz.

2013 ihracat ödülü Aldınız Bundan Bahseder misiniz?

Zayıf akım kablo alanında 2013 yılı ihracat ödülü aldık. İlk üçe girdik. Bu alanda ilk iki sırada yabancı firmalar var. Bunlar burada üretim yapıp lojistik merkezlerine gönderiyorlar bu da ihracat  gibi oluyor.  İlk ihracatımızı 2005 yılında yaparak bunu 17 kat artırarak bugünlere geldik. Mayıs 2013 ten itibaren Avrupa ve yurt içinde satışlarımızda sürekli ve düzenli bir yükseliş yaşadık. Avrupa ekonomisinin düzeliyor olması bizim ihracatımızın artışında önemli rol oynamaktadır. Ürün çeşitlememizin fazlalığı da bunda ayrı bir etkendir.

İlk ihracatımızı Japon firması olan Taisei’ye, 2,500 milyon dolarlık enstümasyon kablosu olarak yaptık. Alt yapı,insan kaynakları, pazarlama ve üretimde çok iyi bir ekibe sahibiz. Bu adamlar bunu yaparlar dedirtmeniz gerekir. Kimsenin yapmadığını araştırarak onu yapmayı hedefledik.  Biz ihracat yapmaya başladığımızda ihracatın önemine vardık.

Her şirketin bir ihracat stratejisi var. Birliğimizin stratejisi yeni ülke ve pazarlara açılmaktır. Bu çok genel bir açıklama olup kendi alanıma ve firmama baktığımda bu tanımlama bana uymuyor. Neden uymuyor, zayıf akım kablosu üretiyorum. Benim ürünlerimin kullanıldığı ve gitti pazarlar sanayisi olan ülkelerdir. Afrika benim için yeni bir pazar ama sanayisi yok ben buraya gitsem ne olur gitmesem ne olur. Biz müşteri ziyaretleri yaparak neler yapabileceğimize dair onlara hangi ürünleri sizin için üretebiliriz diye sorarak strateji geliştiriyoruz.

Ekip ve beşeri ilişkilere çok önem veren bir yapımız var. Beşeri ilişkiniz iyi ise ikna etme imkanınız fazla, sektör ve rakipleriniz hakkında da piyasa hakkında bir çok bilgiye ulaşıyorsunuz. Biz bir terzi gibi özel üretim yapmaktayız. Birtaş’ın imajı çok düzgün ve üst klasmandadır. Bu yüzden Avrupalı tüccar Türkiye’den Birtaş’ı tercih etmektedir. Veya kimsenin yapamadığı ürünleri bize getirirler ve biz onları dizayn ederek üretiriz. Bizim bu şekilde ürettiğimiz çok ürün var. Standart ürün ve metraj olarak üretimin dışında üretim yaptığımızdan karlı satışımız çoktur.

İhracat bizim için çok değerli. Daha önce rakamlara bakmazdım şimdi takip ediyorum. Her ay raporları inceliyorum. Daha önce İngiltere’ye ihracat sıralamasında 22. İken Şubat sonu itibariyle 13.’lüğe yükseldik. Fark oluşturmuşuz ki bu kadar yükselme olmuştur. Hedefimiz ihracatta %40’dır. Bu hedef piyasa etkenlerinden arındırılarak konulmuş ve sonuca çok rahat varacağımız bir hedeftir.

Ödül aldığınızda ne hissettiniz?

Önce çok şaşırdım, beklemiyordum. İşin içinde iken yoğun tempo altında  fark etmemişiz ancak bu çalışma bize çok değer katmış. Ödül almak çok güzel ama o yabancı firmaların arasında bir Türk firması olarak 3. olmak çok daha önemli.  O ilk iki firma yabancı üretici firmalar, dünya devi firmalar bunların arasında olmak çok güzel bir duygu. Ben diyorum ki, bir lig daha yukarı çıkmışız, devler liginde mücadele ediyoruz.

Ödülünüzü ilk kiminle paylaştınız?

Firmanın kurucusu olarak İlk önce babamla paylaştım. Çok duygulandım, ödülden bahsettim ve bıraktığın şirketine 2 tuğla ilave edebildiysek bize ne mutlu dedim. Babam da bize “nekadar büyük olduğunuzun farkında değilsiniz” dedi. Bundan sonra ailem kardeşlerim ve ortağımla paylaştım.

 Sizin İçin En mutlu Olduğunuz An ve Başarı Nedir?

Birtaş bir okul gibidir, bu sektörde birçok duayen yetişmiştir. Beni en mutlu eden şey bir kablocunun benden kablo satın almasıdır. Bu şunu gösterir güven unsurunun Birtaş ile örtüşmesini.  31 yıllık bir birikimimiz var. Bizim için başarı şu; bir ürünü yapabilir misiniz diye getirirler, bizde bakarız hiç yapmamışız ve bunu bu saatten sonra üretiriz. İşte bizim için başarı bu.  Olmayanı yapmak bizi mutlu ediyor.

Ürün anlamında Güven unsurunu sağlayan faktör nedir?

Biz makine ve altyapı yatırımlarına çok önem veririz. Teknoloji ve bilgiye açığız. Ölçülemeyen test edilemeyen kablonun hiçbir önemi yoktur. Görünümün hiçbir ayrıcalığı yoktur. İşte ürünlerimizin hepsini ölçen, test eden cihazlar fabrikamızda var. Bu cihazlar çok pahalı olup üretime ve markamıza verdiğimiz değerden dolayı bu paraları verip bu cihazlara sahip olduk. Bu test cihazlarından Avrupa’da yedi  tane firmada var. Yurtdışından alım heyetleri geliyor, önce fabrikamızı üretim hattımızı ziyaret ediyorlar ve test laboratuarında bu cihazları gördüklerinde Avrupa’da bu cihazların çok az firmada olduğunu söylüyorlar.  “Birtaş ürettiği kabloyu ölçüyor, test ediyor ve raporluyor.”  Şeklinde açıklamada bulunuyorlar. Hayal değil, bir ölçme ve test cihazlarına sahibiz.  Avrupalı bu raporu istiyor. Türkiye’deki firmalarımızda bu raporu istemeye başladığında sektörümüzde kalite ve beraberinde büyük bir atılım olacaktır.

Yurtdışında nasıl bir yapılanma içindesiniz?

Almanya’da bir Alman temsilcimiz var. Almanya’da bir ortak şirketimiz var. Bu şirket pazarlama şirketi olup sadece Birtaş ürünlerini Almanya, Avusturya ve İsviçre için pazarlamakla meşgul olur. Bu yapının bize büyük bir katkısı var. Hangi ürünleri nasıl satabileceğimiz konusunda tespitler yapmakta.

Geçen Yıla Göre Satışlar Nasıl Bir Gelişme Gösterdi?

Ülkemizde, Zayıf akım ve kuaksiyel kablo sektörü geçen yıl dolar bazında  -%17 gerilemiştir.  Birtaş Kablo olarak geçen yıl bu oran euro bazında %20 artmıştır. Buna göre 2012 yılı sonunda zayıf akım alanında %3’lük bir dilimi Birtaş Kablo karşılamıştır.  2013 ün sonunda bu oran %6.6’ya çıkmıştır. Ocak-Şubat 2014 rakamlarına baktığımızda sektörde ihracat rakamlarımız %11’e çıkmış durumda.  Ocak 2013 – Ocak 2014 olarak ay bazında Zayıf Akım Kablo sektörü 5,5 daralmış ancak Birtaş bu dönemde ihracatını Euro bazında %83 artırmış durumdadır. 2013 yılında üretimimizin  %52’ iç piyasada  %48’i yurt dışı satışı olarak gerçekleşmiştir. 2014 yılı Ocak-Şubat itibariyle üretimimizin %53’ü  dış piyasaya ve  %47’si iç piyasa verilmiştir.

İhracatta rekabet açısında karşılaştığınız Zorluklar nedir?

Avrupa’da bizi en çok zorlayan, fiyat unsuru ile hareket eden üreticilerdir. Bu da haliyle herkesi etkilemekte. Tüketicinin kalite bilincinin gelişmesi lazım. Bizim ürünlerimiz sanayi sektöründe yetkili kişilerin sorumluluğunda talep ve alım yapılmakta. Yani bu kabloyu neden aldın, sorumluluğunu taşıyor.

Hedef pazarlarınız nereleridir?

Hedef 4 ülke; Almanya, Avusturya, Macaristan, Yunanistan’dır. Sanayi nerede ise biz oradayız.  İhracatımızın, %75 İsviçre ve İngiltere ağırlıklıdır. Diğer kısımlar toplam 50 ülkeye dağılmış durumda. İlk hedefimiz Almanya, bu pazara girmemiz durumunda ihracatımızı bir bu kadar daha artırabilirim. Sanayisi buna çok müsait, daha sonra hedef ülke Avusturya’dır.

Kablo sektöründe belge ile anılırsınız. İsviçre’ye mal satmak çok zordur, hele bir de teknolojik ürün olan kabloyu satmak daha da zordur. Bir de bunun üzerine İsviçre’den belge almak hakikaten zordur. Biz bunları başarmış bir firmayız. Teknoloji, hammadde, işçilik vb. hepsini çok iyi kullanmalısınız.

Yurtiçinde Nasıl bir Bayilik Yapılanması İçinde Oldunuz?

Ticari ahlak kuralları içinde hareket eden bir anlayışımız var. 2009 yılında farklı bir bayilik sistemine gittik. Bizim bayiimiz Birtaş ürünlerinden başka bir ürün satışı yapmaz. Sadece Birtaş kablo ürünlerini alır ve satar.  Bayilerimizle bir işe beraber girer ve beraber kazanırız. Biz hiçbir zaman satış ve ciro kaygısı yaşamadık. Bizim bayiimiz girdiği bir ihalede Birtaş satıyorum,  fiyatım bu diyor. Firmalar, bayilerimizi Birtaş kablonun şubesi gibi görürler.  Bayilerimiz bilir ki; kim gelirse gelsin, kime gidersek gidelim, kendimizi ve ürünlerimizi anlatıp burada bizim bir bayiimizin olduğunu ve ürünlerimizi bu bölgede olan bayimizden temin edebileceklerini söyleyerek bayimize yönlendirme yaparız.

Birtaşı olarak Bu yıl Hedefiniz Nedir?

Birtaş demek “Güven” demektir. Herkesin yapması gereken, üretimde dikkat etmesi gereken hususlar artı bir değer değildir. 2014 yılında İç piyasada %30 artış öngörüyoruz, Dış ticarette de %40’lık bir artış Euro bazında bekliyoruz.  Genel zayıf akım ve Quaksiyel ve zayıf akım kablo %10’luk payımızı %14 lere çıkaracağız. Pur kablo ve kumanda kablosu en çok üretim yaptığımız ürünlerimizdir. Pur kablonun kullanımı ülkemizde istenilen oranda değil.  5 yıl içinde kumanda kablolarının kullanıldığı yerlerde pur kablo kullanımını sağlamak hedeflerimizdendir. Bu alanda tek üreticiyiz. Talep oluşturmakta öncü olmak bizim hedeflerimizdendir. Bu ürünlere geçilmekle 1 yıl kullanılacak ürün 6 yıla çıkacak kullanıcı için büyük bir kazanç olacaktır.

Yeni yatırımınız var mı?

Türkiye kablo üretimi alanında çok yatırım yapılan bir ülke ve tesislerin üretim kapasiteleri dolmuyor. Bizim de yeni yatırımlarımız oldu. Alan genişletmek üzerine değil tamamen teknolojik yatırım oldu.  Makinelerimiz modernize edildi. Artık binaların alanları ve çalışan sayınızın çokluğu önemli değil. Önemli olan kişi başına ne kadar üretim yapıyoruz, esas olan verimliliktir.

Share
2181 Kez Görüntülendi.