logo

İki Büyük Proje’de “ Klas Kablo” Tercih Edildi

Ozmak3 (Medium)İSKİ tarafından gerçekleştirilen Melen Projesi’nin 2. Kademe İnşaatında son 14 kilometrelik kısma gelindi ve proje kapsamında kullanılan tüm Kontrol Kumanda kablolarında KLAS KABLO markası tercih edildi.

 İstanbul’un yeni su kaynağı Melen Projesi’nin 2.Kademesi’nde inşaat hızla devam ediyor. 3000 milimetre çapında inşa edilen 135 kilometrelik hattın 121 kilometresinin inşası bitirildi.

İmalatların halen devam ettiği projede, birinci kısım imalatları bünyesinde 26 tanesi teknik personel (mühendis) olmak üzere 345 kişi çalışıyor. Platform üzerinde 146 adet iş makinası (trencher, ekskavatör, loder, silindir, greyder ve arazi tipi araç) faaliyet gösteriyor. Devam eden proje kapsamında yapılan imalatlar için de çok yoğun bir emek ve iş gücü harcandı. 3 bin mm çapında 48 km’lik çelik boru metrajına 16.24 ton ağırlığındaki her bir boy boruların taşınması için 6 bin adet TIR seferi düzenlendi. Ayrıca 48 km. imalatın tamamlanabilmesi için sadece 3000 mm çelik boru hat kısmında toplam 6 bin 220 adet kaynak yapılırken her bir kaynak için 76.56 metretül kaynak yapıldı. Bir günde üç ustanın çalıştığı ve 42 kg. selülozik ve bazik elektrot harcandı. Söz konusu kaynaklarda, üç boyutlu ultrasonik muayene ile hata riski sıfıra indirgenmiş olup kaynak başlarında iç-dış izolasyon yapılarak hattın ekonomik ömrünün uzatılması amaçlandı. Çelik boruları korozif etkilerden dolayı paslanmaya  karşı korumak için de katodik koruma yapıldı.

İstanbul’un uzun dönemli su ihtiyacını karşılamak amacıyla DSİ Genel Müdürlüğü tarafından projelendirilen ve üç aşamadan oluşan Büyük Melen Projesi`nin 1.aşaması 20 Ekim 2007’de tamamlandı. Melen Suyu’nun Yeşilçay Sistemi üzerinden İstanbul’a ulaşması sağlanmış ve İstanbul’un susuz kalması önlenmişti. Yapılan çalışmalar kapsamında; Cumhuriyet Arıtma Tesisi ve Alacalı Tünel Geçişi tamamlandıktan sonra yıllık 268 milyon metreküp suyun İSKİ tarafından işletilen Yeşilçay Regülatörü’ne getirilmesi sağlandı.

melen1_b (Medium)Yeşilçay Regülatörü’ne getirilen su Ertuğrul Gazi Pompa İstasyonu tarafından Ömerli İçmesuyu Arıtma Tesisleri’ne ulaştırılmış, Ömerli tesislerindeki mevcut hatlarları ile İstanbul Asya Bölgesi dağıtım sistemine dahil edilmişti. Ayrıca İSKİ tarafından döşenen Salacak-Sarayburnu hattı ile Melen Suyu Avrupa Yakası’na da aktarıldı. Söz konusu çalışmalar kapsamında 2007 ve 2008 yıllarında oluşan kuraklık atlatılmıştır. 190 milyon TL’lik ek kaynak sağlanarak gerçekleştirilen projenin ilk etabı sayesinde yıllık 268 milyon metreküp kaynak sağlandı. Böylece İstanbul günlük 734 bin m3, yıllık ise 268 milyon m3’lük verime sahip bir içme suyu kaynağına kavuştu. Ömerli İçme Suyu Arıtma Tesisleri’nde arıtılan su, İSKİ tarafından İstanbul Boğazı tabanında inşa edilen 2 x 1870 m uzunluğundaki Boğaz Geçiş Hattı ile nüfusun yoğun olduğu Avrupa Yakası’na verilmeye başlandı. İSKİ, bu çalışmayı kısa sürede tamamlayarak İstanbul’a Melen Suyu’nu verdi.

Melen’den getirilen ve İstanbul’un kullanımına sunulan ham suyun sadece Yeşilçay Regülatörü’ne ulaşmasının birim metreküp enerji maliyeti ise 0.164 TL (16.4 Kuruş). Bu bedelin içinde Ömerli Tesisleri’ndeki arıtma işlemlerinin ve şebeke dağıtım harcamalarının bulunmadığı göz önüne alınırsa, gerek inşaat gerekse işletme açısından İSKİ’nin karşılaştığı külfet oldukça yüksek. Boru bedeli dahil 792 milyon TL’ye mal olacak yatırım ile İstanbul’a ulaşan su miktarı Anadolu Yakası’nın tamamı ile Avrupa Yakası’nın büyük bir kısmının ihtiyacına cevap verecek kapasitede olacak.

2007 yılında tamamlanan Melen Projesi 1.Kademesi ile hali hazırda İstanbul’a yıllık 268 milyon metreküp su temin edilebiliyor.

 2015 yılında hizmete alınması hedeflenen Melen Projesi 2.Kademesi’nden alınacak 307 milyon metreküp su ile beraber Melen’den şehre ulaştırılabilecek toplam su miktarı 575 milyon metreküpe ulaşacak.

 İSTANBUL’ UN PRESTİJLİ PROJELERİNDEN SOYAK SOHO DA KLAS KABLO TERCİH EDİLDİ.

soyak soho 1Soyak’ın istanbul’un en merkezi noktası  Zincirlikuyu’da yer alan ve LEED Gold sertifikası adayı Soyak SOHO projesinde prestijli projelerin vazgeçilmez markası KLAS KABLO  tercih edildi. Türkiye’nin En Başarılı Emlak Yatırımları 2012’de Yeşil Bina Kategorisi’nde birinciliği de bulunan Soyak Soho Mayıs ayı itibariyle sakinleriyle buluştu. Mimarı Mutlu Çilingiroğlu’nun tarif ettiği gibi kunt, güçlü ve kimlikli bir mimari yapı Soyak Soho.

Uluslararası derecelendirme sistemi LEED Gold (Leadership in Energy and Environmental Design-Enerji ve Çevre Dostu Tasarımda Liderlik) sertifikası almaya aday olan Soyak Soho, 2013 yılının ilk aylarında da ‘Türkiye’nin En Başarılı Emlak Yatırımları 2012’de Yeşil Bina kategorisinde birinciliğe layık görüldü.

Kentli insanın gereksinimlerine yanıt veren Soyak Soho’nun inşa ve tasarım aşamaları sırasında çevreyi ve doğal yaşamı korumak, enerji ve su tasarrufu sağlamak için pek çok uygulamaya yer verildi. Örneğin bina arazisinde, inşaat esnasında ve sonrasında doğal yaşamın korunmasına azami ölçüde dikkat edildi. Bitkilendirme çalışmaları esnasında, İstanbul’un yerel iklimine uyumlu bitkiler seçilerek, su tüketiminin ve kimyasal gübre kullanımının en aza indirgenmesi hedeflendi.

Bina kapsamında kullanılan su armatürleri ve vitrifiyeler de konfor ve estetik kadar, su verimliliği de göz önünde bulunduruldu. Bu sayede bina kullanıcılarının aylık su masraflarının azaltılması öngörüldü.

05Binada inşaat esnasında iç mekanlarda kullanılan yapı kimyasallarının (boya, astar, macun v.s.) içeriğindeki VOC (uçucu organik zararlı bileşik) oranları uluslararası standartlara uygun olarak tercih edildi.

İstanbul’un göbeğinin göbeğinde, Soho’da  kullanılan tüm zayıf akım kablolarında KLAS KABLO  markası tercih edildi.

İki dev proje kapsamında kullanılan KLAS KABLO markalı Halojensiz alev iletmeyen (HFFR) Koaksiyel, data, yangın alarm, sinyal & kumanda, kontrol kabloları  ile  telefon kabloları; merkezi şirket binaları, hastaneler, alışveriş merkezleri, oteller, tatil köyleri, sinemalar, yeraltı metro, elektrik santralleri, yangınla ilgili merkezler gibi insanların yoğun olarak toplandığı yerlerde yangın esnasında insan hayatının, değerli malzemelerin ve önemli belgelerin korunması için geliştirilmiştir. Yangın esnasında bu binalardaki yangın alarm sistemleri, havalandırma sistemleri, asansörler, ikaz ve yönlendirme ışıkları, kapılar en azından bir süre çalışır olmalıdır. Bundan dolayı bu sistemlerin besleme ve kontrol kabloları halojensiz (HFFR), emniyet kabloları olmalıdır.

 KLAS KABLO markalı Halojensiz (HFFR) emniyet kablolarının özellikleri

 Flor, klor, brom ve iyot gibi halojen elementleri içermezler.

 HFFR malzemeler yandığında zehirli gaz ortaya çıkmaz, sadece su ve karbondioksit oluşur.

 Alev iletmezler. Polietilen (PE) ve polipropilen (PP) halojensiz ancak kolay yanabilen malzemelerdir.

 Kendi kendine sönebilir. Alüminyum veya magnezyum hidroksit ihtiva eden özel bileşikler kullanılarak bu özellik sağlanır.

Yangın esnasında duman yoğunluğu çok azdır. Bu nedenle bilhassa insan hayatının tehlikede olabileceği yerlerde kullanılır.

Elektrik iletimini önemli bir süre devam ettirir (800 ± 50 °C de 180 dakika).

İlave olarak cam elyaf, mika ve benzeri bant ve malzemeler kullanılarak kablonun fonksiyonu FE 180/E90/PH 180 seviyesine kadar yükseltilebilir.

KLAS KABLO markalı Yangına Dayanıklı Halogen Free kablolar yıllardır Türkiye ve Dünya pazarında, bir çok önemli projede güvenle kullanılmaktadır. Klas kablo markalı yangına dayanıklı kablo grubundaki ürünler  Alman VDE, Rusya Yangın (GOST) ve Türk TSE tarafından ürün sertifikalarına sahiptir.

Share
3176 Kez Görüntülendi.