logo

Jeotermal Enerji Santralleri Otomatik Çözümü ile Su Tasarrufu sağlıyor

Maraş Enerji, GE’nin kimyasal ve izleme teknolojileri ile yılda 500.000 $ tasarruf ediyor. Üç mevcut ve bir yeni jeotermal enerji santrali GE’nin ileri teknolojisi ile donatıldı. Maraş Enerji, GE tarafından verilen “Return On Environment” (ROE- Çevresel Fayda) ödülüne layık görüldü.

gorsel_1 (Medium)Kipaş Holding’in Türkiye’de sahip olduğu üç jeotermal enerji santrali,  GE’nin su arıtma teknolojisi, kimyasalları ve bulut temelli bilgi yönetim çözümü ile veri analizi için Endüstriyel İnterneti kullanarak su kullanımlarını ve korozyonu ciddi ölçüde azalttı, CO2 emisyonlarını düşürdü.

GE, firmayı su kullanımı, CO2 emisyonları ve korozyonda sağlanan dikkate değer düşüşler nedeniyle Return On Environment (ROE – Çevresel Fayda) ödülüne layık gördü.

gorsel_2 (Medium)Kipaş Holding son dönemde mevcut Maraş Enerji jeotermal santrallerinin üçünü ve yeni inşa edilen bir santralini GE’nin su arıtma teknolojisi ile donattı. Mevcut üç santral toplamda 68 MW enerji üretirken, yeni tesis 24 MW enerji üretecek.Maraş Enerji Genel Müdürü Mehmet Şişman, “Jeotermal, günümüzde geçerli bir enerji üretim kaynağı ve Türkiye için yenilenebilir bir enerji alternatifidir. Maraş jeotermal santralimiz için hedeflerimiz ile son derece uygun olduğundan dolayı GE’nin kimyasal ve izleme teknolojilerini seçtik. GE’nin Su İşleme Teknolojileri bölümü ile yaptığımız ortaklık sayesinde Maraş Enerji yılda 500.000 dolar tutarında tasarruf sağlıyor” dedi.

Maraş Enerji, Aydın’daki jeotermal santrallerinde Endüstriyel İnternet’in olanaklarından faydalanmak için GE’nin InSight* Bilgi Yönetimi Çözümünü kullanıyor. GE’nin InSight* Bilgi Yönetimi Çözümü, enerji santrallerinde su arıtma sistemlerinin performansını izlemek için geliştirilmiş bir uzaktan gözetim ve kontrol platformudur. Web tabanlı bu platform, su sisteminin performansının ve ilgili parametrelerin istenen seviyede kalması için gerçek zamanlı görselleştirme ve tanılama sayesinde tesisin güvenilirliğini maksimize etmeye yardımcı oluyor.

gorsel_3 (Medium)GE, çözeltinin elle hazırlanması sırasında insan hatası olasılığını ortadan kaldırmak için otomatik bir kimyasal çözelti hazırlama ünitesi hazırladı. Jeotermal enerji santrallerinde kimyasalların dozajı hassas olarak ayarlanmak durumunda ve GE’nin bu benzersiz çözeltisi hassasiyeti garanti ediyor. GE, bunun yanı sıra bir asıl, bir de yedek kimyasal transfer pompası içeren bir otomasyon tablası, bir karıştırıcı, kimyasal ve su miktarının ayarlanması için bir seviye kontrol anahtarı ve bu bileşenleri kontrol etmek için bir PLS sistemi de sağladı.

GE, tarımsal faaliyetlerde kullanılacak su sıkıntısı çeken bölgeler için su tüketimini azaltacak çevre dostu bir çözüm de geliştirdi. Jeotermal enerji santralleri, kimyasalı jeotermal kuyulara iletmek için dünyadaki en uzun yer altı boru hattı ağına sahiptir. Maraş Enerji, GE’nin otomatik kimyasal çözelti hazırlama ünitesi ve yeraltı dağıtım sistemi sayesinde tarım alanlarında kamyon taşımacılığına son verdi. Kamyonların neden olduğu tozu ortadan kaldırarak ve CO2 emisyonlarını azaltarak hava kalitesini iyileştirdi.

GE, Maraş Enerji’nin gerçekleştirdiği tasarruflar nedeniyle, firmayı çevresel ve endüstriyel hedeflerin önemli ölçüde aşılması, geliştirilmesi ve endüstriyel taleplerin dengelenmesi alanlarında başarılı olan firmalara verilen Return On Environment (ROE) ödülü ile onurlandırdı. ROE, çevresel, operasyonel ve finansal faydalar gözetilerek verilen prestijli bir ödüldür.

GE Türkiye Enerji Genel Müdürü Mete Maltepe, “Türkiye’de yenilenebilir enerji kaynaklarına verilen devlet desteği arttığı için jeotermal enerji projelerinde de artış gözlemliyoruz. Bugün, jeotermal sadece merkezi ısıtma için kullanılmıyor ve enerji üretimi için uygun bir kaynak olarak kabul ediliyor. 2023 senesinde, Türkiye’nin enerji ihtiyacının yüzde 30’u yenilenebilir kaynaklardan karşılanıyor olacak ve GE, Türkiye elektrik şebekesinin kapasitesini yenilenebilir enerjiler ile artırmak için yenilikçi teknolojiler, ürünler ve hizmetler sunarak bölgede liderlik yapıyor” dedi.

GE, Kaliforniya’da “The Heber” ve “CalEnergy”, Kosta Rika’da “Miravelles“, El Savador’da “Ahuachapan”, Meksika’da “Tres Virgenes”, Filipinler’de “Mahanagdong” ve Endonezya’da “Star Energy”  olmak üzere tüm dünyada jeotermal projeleri hayata geçiriyor.

Share
836 Kez Görüntülendi.