logo

Kaltes Elektrik, Kaliteli Üretim ve Müşteri Odaklı Optimum Çözümler Sunmakta

kaltes pano (Large)“Yeni piyasaya süreceğimiz Ortadoğu ve Afrika pazarında çok ilgi gören Pan Assembly modeli kablo ihtiyacı olmadan şalter bağlanabilen bara sistemli panomuz ile büyük bir ilgi göreceğimizi düşünüyorum. ABB ve LG-LS markaları ile SETLAK marka panolarımıza aldığımız tip testleri Projeler kapsamında bize önemli kazanım sağladı.” Şeklinde açıklamalarda bulunan Kaltes Elektrik İhracat ve Pazarlama Müdürü Onur ÖZBAŞ ile firma ve sektör hakkında konuştuk.

Öncelikle Kaltes Elektrik’ten kısaca bahsedebilir miyiz?

Kaltes Elektrik, 2011 yılı başında, elektrik sektöründe 30 yılı aşkın tecrübeye sahip ortakları tarafından, sektördeki kaliteli üretim ihtiyacını karşılamak ve müşteri odaklı optimum çözümler sunmak amacıyla kuruldu

Üretim gücünü, 5500m 2 kapalı alanda son teknoloji üretim araçları, kendi bünyesinde bulunan çevre dostu elektrostatik toz boyama tesisi ve uzman kadrosundan alan Kaltes elektrik, bu güç ile dünya standartlarında üretim yaparak ihtiyaç duyulan her noktada üst seviye çözümler sunmaktadır.

Elektrik sektörünün ihtiyaçları doğrultusunda geliştirdiği duvar tipi panolardan ana dağıtım panolarına kadar geniş ürün yelpazesine ek olarak, yangın panoları, pompa panoları, asansör panoları, özel dizayn makine kontrol panoları, rack kabinler, kiosklar ve her biri sektöründe öncü, Jeneratör, kompresör ve regülatör üreticilerine ürettiği kabinler ile her ihtiyaca uygun üretim yaptığını referansları ile kanıtlamaktadır.

kaltes pano 8 (Large)Firmanız Pano ve Kabin üretimi yapıyor? Üretim ve Ürünleriniz Hakkında bilgi verebilir misiniz?

Kaltes Elektrik, 5500m2 kapalı alanda son teknoloji üretim araçları ile donatılmış uzman Kadrosu ve profesyonel yönetim sistemi ile Kaltes dünya standartlarında üretim yapan modern bir tesisi vardır. ISO9001 /14001 ve 18001 çevre ve kalite standartlarında üretim yapılan tesisimizde 2 adet seri üretim hattına ek olarak son sistem 2 adat Punch, 5 adet abkant, 1 adet otomatik conta dökme makinesi, 1 adet otomatik kaynak robotu ve çok sayıda gaz altı kaynak makinesinin yanı sıra Türkiye’de sadece 3 adet dünyada ise 450 adet bulunan yüzey temizlemede plaforizasyon sistemi kullanılan toz boyama tesisi bulunmaktadır.

Kaltes, gelen talepleri profesyonel bir şekilde hayata geçirebilmek için üretim planlamasına büyük önem vermektedir. Sipariş aşamasından sevkiyat aşamasına kadar olan planlamayı önceden yaparak gerek teknik çizimleri gerekse grafik çalışmalarını uzman kadrosu sayesinde profesyonelce yapar. Üretimin her aşaması burada hesaplandıktan sonra üretim sistemli bir şekilde başlar ve belirtilen tarihte sevkiyata geçilir. Kaltes olarak alınan siparişi kusursuz olarak imal edilmesi birinci prensimizdir. En küçük üründen en kapsamlı projelere kadar ürünlerimizin imalatı uzman kadromuz tarafından son teknolojiye sahip makine parkurumuz sayesinde kusursuz bir şekilde gerçekleştirilir.

kaltes pano2 (Large)Ürünler ile ilgili olarak, SETLAK VE SETRAK markaları altında pano ve rack kabin üretmekteyiz. Standart üretimde duvar tipi panolarda Ip65 koruma sınıfına dikili tip panolarda Ip55 koruma sınıfına kadar geniş bir ürün yelpazesinde iş ortaklarımıza çözümler sunmaktayız. Dikili tip panoların tamamen moduler olmasının yanı sıra kolay montajı sayesinde kullanıcılara hem esneklik hem kolaylık sağlaması müşteri memnuniyetini üst düzeyde tutmakta. TSE onaylı zayıf akım bölümlü daire içi panolarımız şuan yurt içi projeler de yüksek talep görmektedir.

Yeni piyasaya süreceğimiz Ortadoğu ve Afrika pazarında çok ilgi gören Pan Assembly modeli kablo ihtiyacı olmadan şalter bağlanabilen bara sistemli panomuz ile büyük bir ilgi göreceğimizi düşünüyorum. ABB ve LG-LS markaları ile SETLAK marka panolarımıza aldığımız tip testleri Projeler kapsamında bize önemli kazanım sağladı. Ana dağıtım, kompanzasyon, sayaç, transfer ve senkronizasyon panoları konusunda bir çok referans projeye imza attık. Birçok devlet kurumunda ve özel sektör projelerinde marka onayımızın getirdiği artı ile birçok projede ürünlerimiz kullanılmaktadır. İnşaat sektörünün önde gelen yerli ve yabancı firmaları ile de çalışmaktayız. Ağaoğlu, Tahincioğlu, Sinpaş, Kiptaş gibi sektörün marka firmalarının yanı sıra EMAAR gibi dünya devi şirketlerin projelerinde ürünlerimizin kullanılması kalitemizin ispatıdır. Bu başarının arkasındaki en büyük etken, iş ortaklarımıza sunduğumuz özel çözümlerdir Malum her proje her iş kendine has farklılıklar barındırmaktadır. Projelere özel çözüm sunabildiğiniz sürece bir adım öne çıkıyorsunuz.

kaltes pano4 (Large)Firma olarak sizleri Yurtdışında birçok fuarda görüyoruz? Kaltes olarak ağırlıklı hangi ülkelere ihracat gerçekleştiriyorsunuz?

Firma olarak ihracatı çok önemsiyoruz. Milli gelire katkıda bulunabilmek adına elimizden geldiğince ihracat pazarını geliştirmeyi planlıyoruz. Hali hazırda Ortadoğu’nun tamamına, Kuzey Afrika başta olmak üzere Afrika kıtasında bir çok ülkeye distribütörlerimiz vasıtasıyla ihracatlarımızı gerçekleştiriyoruz. Türki Cumhuriyetlerde ve Kazakistan ihracat noktasında önemli bir kapımız. Rusya ve Ukrayna’da yaşanan krizlerden dolayı kısa süreli türbülanslar yaşansa da bugünlerde yeniden canlanma olması bizi sevindirmekte. Bunun yanı sıra farklı noktalara da ihracatlarımız olmakta, Kanada ve Maldivler ihracat yaptığımız önemli pazarlardır.. Geçtiğimiz ay Meksika’da fuara katıldık. Çok olumlu görüşmeler oldu. Güney Amerika pazarı için de umutluyuz.

KALTES PANO10 (Large)Yurtdışında projelere katılıyor musunuz.? Proje bazlı çalışmalarınız varmı dır?

Hali hazırda yurtdışında bir çok projeyi bitirdik. Bunların en önemlileri Basra bölgesinde BP’nin tesisi, yine Irak’ta Alışveriş merkezi ve sosyal konutlu rezidanslar var.. Afrika bölgesinde takip ettiğimiz birkaç proje var. Önümüzdeki aylarda netleşmesini bekliyoruz.

IT sektörü teknolojik olarak hızlı gelişim göstermektedir? Bu konuda ne gibi çalışmalarınız var.

It sektörü bahsettiğiniz gibi hızla gelişmektedir. Mevcut ürün gamımız da bulunan dikili tip ve duvar tipi RACK Kabinler ile ciddi yol kat ettik. Ancak sektör dinamik bir sektör olduğundan gelişmeleri yakından takip ediyoruz. İhtiyaçlar her geçen gün artmakta biz de bu bağlamda Ar-GE noktasında çalışmalarımızı sürdürüyoruz.

kaltes pano5 (Large)Son dönemde sektör’de ciddi rekabet var. Bu konuda ne söylemek istersiniz?

Rekabet güzel ama sektörü geliştirdiği sürece size de katkı sunuyor. İş sağlığı, çevre ve kalite yönetim sistemlerine sahip olmak, kaliteli ürün imal etmek, sertifikalar ile ürünleri sınıflandırmak her biri ciddi maliyet getiren işler. Tabi bunun da bir maliyet farkı çıkartması doğal.  Ancak sıradan imalat yapanlar ile bu çerçevede iş yapan firmalar arasındaki farkın tüketiciler noktasında takdir görmesi önemli. Ancak şuan ki piyasa koşullarında ne yazık ki elma ile armut pek ayrılamıyor. Umuyoruz ki tüketiciler noktasında bu ayrım daha belirgin olur. Bu ayrımın belirginleşmesinin sektörü de geliştireceği kanaatindeyiz.

Yurtdışı çalışmalarınızı nasıl gerçekleştiriyorsunuz?

Önceliğimizi fuarlara ayırıyoruz. Yıl içinde birçok fuara katılıyoruz. Fuarlara direk olarak sizin müşteri grubunuz iştirak etmektedir. Ayrıca bire bir ziyarette bulunuyoruz. Elde ettiğimiz doneleri inceledikten sonra belirlediğimiz kişilerle irtibata geçerek ziyaret ediyoruz. Bunun yanı sıra birbirini tamamlayan ürünler ihraç eden arkadaşlarımız ile sıkı temas içindeyiz. Potansiyel olabilecek müşterileri paylaşarak hepimiz için pazar oluşturarak, pazar payını arttırmaya çalışıyoruz. Açıkçası ülkemiz için ne kadar Türk firması ihracat yaparsa o kadar iyidir. Zira bizim boşluğumuzu diğer ülkelerdeki üreticiler hızla dolduruyor. Bunun önüne geçmek bizim elimizde. Birlikte hareket etmek aynı müşterilere odaklanmak yerine yeni müşterileri hedeflemek önemli. Hem ülke ekonomisi hem de sektörümüz açısından çok daha verimli.

kaltes pano9 (Large)Yurtdışı çalışmalarınızda en çok sizleri zorlayan etken nedir?

Kişisel olarak, çok seyahat etmenin genel olarak olumlu algısı yerine evinizde sayılı gün geçirmek bazen yıpratıcı olabiliyor. Ancak bu işi yapıyorsak zorluklara katlanacağız, katlanıyoruz da.

İş anlamında, açıkçası Türk Markası algısının yükseltilmesi gereklidir. Bunun rekabet anlamında da bize yardımcı olacağı kanaatindeyim. Bir de teşvik konusu var, kurallar çok sıkı, talep edilen belgeler fazla ama bunlar bir şekilde aşılıyor. Ödemeler noktasında bir fuar teşviki ortalama 10-12 ayda iade olarak geri dönüyor. Oysa daha hızlı dönüşler bize yeni pazarlara gitme noktasında daha çok destek sağlar.

Yurtdışına mal ve hizmet satarken Türk ürünlerine olan bakış nasıl? Kıyaslamalar neye göre belirleniyor?

Açıkçası olumsuz bir algı yok. Hatta Orta doğuda iyi konumdayız. Ancak rekabetçilik anlamında marka ve ülke bilinirliği tabiî ki bir fark oluşturuyor. Fiyat skalamızı orta segemente tutmaya zorunluyuz. Bilinirlik arttıkça karlılığımızı da maksimize edebiliriz. Mevcut kıyaslama kalite noktasında Avrupa markaları ancak fiyat noktasında Çin aralığında gitmesi zorlayıcı ancak kaliteli işler yaptıkça bu algıyı aşabileceğiz diye umut ediyorum.

Kaltes Dış ticaret departmanı olarak gelecek hedefleriniz nelerdir?

Dış ticaret departmanını 2013 yılında kurduk. O günden bu güne hızlı bir ivme ile ciddi noktalara geldik. Baktığımızda, 2014 yılında bir televizyon programında hedefimiz dediğimiz Kanada dahil bir çok noktaya ulaşmanın mutluluğu içindeyiz. Tabi ki bu hedefler her yıl güncellenmekte. Bu sene itibariyle Ortadoğu’da pazar payımızı arttırmak Afrika’da birkaç ülkeye daha ulaşmak ve yeni pazar olarak Güney Amerika başlıca hedef alanımızdır. Bu yönde fuar katılımları ve ziyaretler doğrultusunda ciddi çalışmalarımız var.

Share
1299 Kez Görüntülendi.