logo

17 Kasım 2013

Klas Kablo – Serdar Baykal ile Röportaj

Serdar Baykal Kimdir?

1996 yılında Marmara Üniversitesi İşletme Fakültesinden mezun olduktan sonra Cankurtaran Holding  Ekosan A.Ş. firmasında satış elemanı olarak iş hayatına ve elektrik sektörüne girmiş oldum. Buradaki dört yıllık satış tecrübemin ardından askerlik vazifesi için iş hayatına ara vermiş oldum.

Askerlik dönüşü aynı firmada dönemin yöneticileri (hepsini sevgiyle anıyorum.) beni  Marmara bölge müdürü olarak tekrar göreve aldılar ve 2004 yılına kadar Esem bünyesinde çalıştım. Daha sonra Türkiye’nin ilk on toptancısından biri olan bir firmaya satış müdürü olarak transfer oldum. Bu tarihte kablo sektörüyle tanıştım. Sözleşmem gereği 2007 yılı sonuna kadar firmanın Türkiye satış temsilciliği görevini yerine getirdim.

2007 yılında da iç piyasada yapılanmak üzere start vermiş olan ve yine zayıf akım kablosu üreten bir firmanın Türkiye satış müdürü olarak iç piyasadaki yapılanma sürecinde var olmak amaçlı yer aldım.  2013 senesinin nisan ayına kadar birlikteliğim devam etti.

Eylül ayı itibariyle Klas kablo Türkiye Genel Müdür Yardımcısı olarak göreve başlamış bulunmaktayım.  Klas kablo benim de yıllardır tanıdığım saygı ve inançla baktığım çok güçlü bir marka, ciddi anlamda vizyonuna, gücüne ve geçmiş yıllarda yapmış olduğu başarılarına saygıyla bakıyorum. Klas Kablo ile uzun yıllar sektörde rekabet ettim, bu anlamda çok güçlü bir markanın çatısı altında olduğumu biliyorum. Markalaşmak dünyada da Türkiye’de de çok büyük önem arzediyor. Aksi takdirde marka değeriniz yoksa konuşulan konu hep fiyat oluyor. Ve rekabet ortamı fiyat endeksli  bir ortamda gerçekleşiyor. Güçlü bir markanın “Klas Kablo” çatısı altında olmak bizler için satış pazarlama kanalında avantaj bir o kadar da dezavantaj. Avantajdır çünkü birçok noktada çok kısa sürede yol almazı kolaylaştırıyor. Markanız biliniyor fakat burada bir mevcut ekibinizi,n sermayedarlardan başlayıp zincirin en son halkasına kadar ki tüm çalışanlarda aynı algının ve aynı bakış açısının var olması gerek ki o markaya yakışır hareket etmeniz gerekir.

Markamıza olan güvenin piyasadaki beklentisi tab noktası olup benim bu çatının altında olmam ve ekibimle bu markaya yakışır şekilde ticari faaliyetlerini yönlendirmek olacaktır. Şuna inanıyorum ki çatısı altında bulunduğum Klas Kablonun gerek hissedarları gerekse üst yönetim olarak bizler ve çalışanlarımıza kadar hepimizin aynı dili konuşması gerek. İlkeleri, prensipleri, hedefleri ve değerleri olan bir marka olarak faaliyet gösteriyoruz. Bu noktada hata yapma olasılığımız azalıyor.

Klası klas yapan değerlerin başında en başta kalite, deneyim ve güvenirlik ilkeleri. Bizler de …………sektörün bildiği güvendiği insanlar hissedarlarmız bu anlamda güç birliğinin bu markaya avantaj sağlayacağına inanıyorum açıkçası.

Yeni bir yapılanma, yeni bir vizyon, yeni yapılanmadaki durumdan kısaca bahsederimsiniz?

Serdar beyle yeni oluşumla beraber neyi hissedecek

Dünyanın en önemli prejtijli projesinde klas kablo kabloları kullanılıyor. 29 yıllık geçmişiyle bir çok noktayı geçmiş bir çok projede kullanılan ürünleri ve gönülden bağlı müşterileriyle ille de klas tercihi ile bu firmaya ve sektöre sağlayacağımız etken. Bu saatten sonra bizden beklenen sektörün beklentilerine ve klasın ilkelerine sahip çıkmak olacaktır. Dürüstlük kalite deneyim ilkelerine sahpçıkmak ve bunun sürekliliğini sağlamak istiyoruz. İstikrar satışta en büyük etken güvendi,r ve bu güven bağının sürekliliğini cve markamızın hak ettiği konumda konumlandırmaktır. Bize gönülden bağlı paydaşlarımızla gerek çalışanlarımızla sektörü ve bizi tanıyan ve bayrağımzı sallıyan bayilaeimiz var.  Bir çok firmanın satınalma kanatında çalışıp klas denildiğinde gerçekten iyi markadı diyen bir portföy var. Bu insanların ağlılıklarınının karşılığını vermek istiyoruz. Bu kolay değil yani sermaye ile olacak bir durum da değil. Bunlar ciddi anlamda bilgi birikim ve deneyim gerektiriyor. İlke prensip değer isteyen kavramlar olup açıkçası kendime ve firmama çok güveniyoruz. Biz bunları yapabilecek yetenek ve güce sahibiz. Hem sermaye olarak hem bilhgi birikim donanım anlamında markamızın hakkını vereceğimize inanıyorum.

Serdar Baykal yeni bir ekip mi olacak?

Mevcut bir ekibimiz var zaten bu ekip illaki genişleyecek birinci prensip mevcut ekiple işimizi yürüteceğiz. Ama bu hızlı ve yoğun bir süreç. Yapılanma sürecim olacak

Asıl işimiz zayıf akım kablo ancak güç kabloları da üretecek bir kadro ve ekipmanımız vardır. Ancak bunları aynı ortamda üretmeyi düşünmüyoruz.

Kendimize 3 yıllı bir stratejik bir hedef belirledik.

Klas’ı klas yapan özelliklein en başında da yine özel kablo imalat yapabilme yeteneği var.  Klas kablo çok standart ürünlerin dışında Quaksiyel kablo üreterek başlanan süreçte bugün binlerce üretilen ve özel üretim yapabilecek bir yeteneğe sahipbiz.

Özel kablo üretebilmeniz için hem ar-ge hem de mühendis kadronuzun gerek üretim gerek satış kanadında biz bu donanıma sahibiz. Bundan sonraki süreçte de yine özel kablo imalatımızı geliştirmeyi hedefliyoruz.

ASRIN PROJESİ MARMARAY DA  KLAS KABLO TERCİH EDİLDİ…

Türkiye Cumhuriyeti Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı ile İstanbul Büyükşehir Belediyesinin yatırımı olan; Dünyadaki en önemli projelerden biri sayılan Marmaray projesinin zayıf akım kablolarında KLAS KABLO markası tercih edildi.

Dünyadaki en önemli projelerden biri olan Marmaray Projesi, İstanbul’un kentsel yaşantısını sağlıklı olarak sürdürebilmesi, kentlilere çağdaş bir kent yaşam ve kentsel ulaşım imkanları sunulabilmesi, kentin doğal tarihi özelliklerinin korunabilmesi için tasarlanmış, elektrik enerjisi kullanarak çevreyi kirletmeyen yüksek kapasiteli bir demiryolu altyapı projesidir.

Proje, şu anda dünyadaki en büyük ulaşım altyapı projelerinden birisidir. İyileştirilmiş ve yeni demiryolu sisteminin tamamı, yaklaşık 76 km uzunluğunda olacaktır. Ana yapılar ve sistemler, batırma tüp tünel, delme tüneller, aç-kapa tüneller, hemzemin yapılar, 3 yeni yeraltı istasyonu, 38+1* yerüstü istasyonu (yenileme ve iyileştirme), işletim kontrol merkezi, sahalar, atölyeler, bakım tesisleri, yerüstüne inşa edilecek olan yeni bir üçüncü hat dahil olmak üzere, mevcut hatların iyileştirilmesi, tamamen yeni elektrikli ve mekanik sistemler ve temin edilecek olan modern demiryolu araçlarını kapsayacak 4 bölümden oluşmaktadır.

Projenin zayıf akım kablolama sisteminde tercih edilen klas kablo markalı FE 180 PH 90 Yangına dayanıklı sinyalizasyon kablolarının en büyük özelliği;

 Normal kablolar bu yangın esnasında standartlar ile tanımlanmış minimum sürelere ulaşamadan (hatta alev ile temas eder etmez) hemen kısa devre olur iken, Klas Kablo markalı yangına dayanıklı kablolar bu süreler boyunca çalışırlar. Kabloların yangına dayanıklılık derecesi, bu deneylerden istikrarlı olarak geçebildikleri tanımlanmış sürelere göre FE180 (IEC 60331 deneyinde 180 dakika  dayanım), PH90 (EN 50200 deneyinde 90dk dayanım) gibi ifadeler ile tanımlanır.

Yangına dayanıklı kablolar, bir yangın esnasında işlevini yitirmemesi gereken devrelerde kullanılır. Örneğin; yangın erken uyarı sensörleri, acil durum aydınlatma sistemleri, duman kontrol sistemleri, yangın söndürme sistemleri gibi.

Klas markalı yangına dayanıklı kablolar Alman VDE enstitüsü tarafından sertifikalandırılmıştır.

Öncelikle bu söyleşi için sizlere çok teşekkür ederim.

Share
5333 Kez Görüntülendi.