logo

Metropol İstanbul / Ataşehir Projesinde “KLAS KABLO” Kullanıldı

metropol_istanbul_8İstanbul’un en büyük projelerinden olan geleceğin İstanbul’u olarak bilinen İstanbul finans Merkezinde yükselen Metropol İstanbul projesinin zayıf akım kablolarının tedariki için “Klas Kablo” tercih edildi.

Adından söz ettirecek yenilikçi bir  yeni çağ projesi  METROPOL İSTANBUL; zayıf akım kablolarında KLAS KABLO’yu tercih etti.

En’ lerin buluştuğu dev proje kapsamında kullanılan KLAS KABLO markalı Halojensiz alev iletmeyen (HFFR) Koaksiyel, data, yangın alarm, sinyal & kumanda, kontrol kabloları  ile  telefon kabloları; merkezi şirket binaları, hastaneler, alışveriş merkezleri, oteller, tatil köyleri, sinemalar, yeraltı metro, elektrik santralleri, yangınla ilgili merkezler gibi insanların yoğun olarak toplandığı yerlerde yangın esnasında insan hayatının, değerli malzemelerin ve önemli belgelerin korunması için geliştirilmiştir. Yangın esnasında bu binalardaki yangın alarm sistemleri, havalandırma sistemleri, asansörler, ikaz ve yönlendirme ışıkları, kapılar en azından bir süre çalışır olmalıdır. Bundan dolayı bu sistemlerin besleme ve kontrol kabloları halojensiz (HFFR), emniyet kabloları olmalıdır.

Kısaca Metropol Projesi;

“Boğaz’ına kadar güzelliklerle dolu bu şehirde, yepyeni bir yaşam”

metropol_istanbul_1 (Large)100.000 m² inşaat sahasında, 700.000 m²’yi geçen dev proje METROPOL İSTANBUL, ABD Yeşil Bina Konseyi(USGBC) tarafından geliştirilen LEED (Enerji ve Çevre Dostu Tasarımda Liderlik) kriterlerine uygun olarak planlanan, Türkiye ’nin ilk büyük ekolojik karma inşaat projelerinden biri olma özelliğine sahip.

Tasarım aşamasında alınan önlemler,  çevreci malzeme seçimi, atık yönetimi ve elektriğin bir kısmının rüzgar ve güneş enerjisinden yararlanılarak üretilmesiyle projede %40’a varan enerji ve su tasarrufunun elde edilmesi hedeflenmektedir. Proje sakinlerine yüksek konfor  ve minimum tüketim maliyeti sağlanması  planlanmaktadır. Projeyi yeşil bina sınıfına taşıyacak en önemli unsurların başında, atık maliyetlerinin %50-90 arasında azaltılması, %30 oranında su tasarrufu sağlanması ve CO2 salınımının %35 azaltılması hedefleri yer almaktadır.

Uygulanacak yenilenebilir enerji kaynağı sistemleri, yağmur ve gri suların toplanarak yeşil alanların sulanması sayesinde kullanım maliyetleri düşürülerek verimlilik sağlanacaktır.

Proje, sürdürülebilirliğin sağlanması amacıyla, bina konumlanması, cephe tasarımı, rüzgar türbini ve fotovoltaik paneller ile elektrik üretimi, gri su kullanımı gibi hem aktif hem de pasif metodolojilerle yürütülecektir. Enerjinin verimli kullanılması sağlanırken çevreye yayılan atık madde miktarının düşürülmesi hedeflenmektedir.

KLAS KABLO markalı Halojensiz (HFFR) emniyet kablolarının özellikleri

  • Flor, klor, brom ve iyot gibi halojen elementleri içermezler.
  • HFFR malzemeler yandığında zehirli gaz ortaya çıkmaz, sadece su ve karbondioksit oluşur.
  • Alev iletmezler. Polietilen (PE) ve polipropilen (PP) halojensiz ancak kolay yanabilen malzemelerdir.
  • Kendi kendine sönebilir. Alüminyum veya magnezyum hidroksit ihtiva eden özel bileşikler kullanılarak bu özellik sağlanır.
  • Yangın esnasında duman yoğunluğu çok azdır. Bu nedenle bilhassa insan hayatının tehlikede olabileceği yerlerde kullanılır.
  • Elektrik iletimini önemli bir süre devam ettirir (800 ± 50 °C de 180 dakika).
  • İlave olarak cam elyaf, mika ve benzeri bant ve malzemeler kullanılarak kablonun fonksiyonu FE 180/E90/PH 180 seviyesine kadar yükseltilebilir.
  • KLAS KABLO markalı Yangına Dayanıklı HalogenFree kablolar yıllardır Türkiye ve Dünya pazarında, bir çok önemli projede güvenle kullanılmaktadır. Klas kablo markalı yangına dayanıklı kablo grubundaki ürünler  Alman VDE, Rusya Yangın (GOST) ve Türk TSE tarafından ürün sertifikalarına sahiptir.

Etiketler:
Share
1660 Kez Görüntülendi.