logo

Mitsubishi ve Üründül’den Elektrikte İş Birliği

Mitsubishi Heavy Industries Ltd ve Üründül Grubu şirketlerinden Ata Kombine Çevrim Santrali Elektrik Üretim A.Ş., Türkiye’de elektrik üretimi işinde ortaklık anlaşması imzaladı. Anlaşmayla Kırklareligaz Enerji Üretim Sanayi ve Ticaret A.Ş.’nin yüzde 50,1 hissesini Mitsubishi Heavy Industries aldı.

Urundul_1

 Merkezi Japonya’nın başkenti  Tokyo’da bulunan Mitsubishi Heavy Industries Ltd şirketi ile merkezi İstanbul’da bulunan Üründül Grubu şirketlerinden Ata Kombine Çevrim Santrali Elektrik Üretim A.Ş., elektrik üretim projesi yatırımı için 4 Mart 2013’te Çırağan Palace Kempinski’de düzenlenen imza töreniyle işbirliği ve stratejik ortaklık anlaşması imzaladı. Anlaşma ile Mitsubishi Heavy Industries Ltd, Ata Kombine Çevrim Santrali Elektrik Üretim A.Ş.’nin kurmuş olduğu Kırklareligaz Enerji Üretim Sanayi ve Ticaret A.Ş.’ye yüzde 50,1 hisse payı ile ortak oldu.

Kırklareli’ne 520 MW’lik Doğalgaz Kombine Çevrim Santrali yapılacak

İmzalanan anlaşmanın ardından düzenlenen toplantıda bu ortaklıkla birlikte Kırklareligaz Enerji Üretim Sanayi ve Ticaret A.Ş.’nin Kırklareli ilinde 520 MW kurulu güce sahip Doğalgaz Kombine Çevrim Santrali inşa edeceği açıklandı. Santralin inşaatı, yüklenici Mitsubishi Hitachi Power Systems Ltd ve Mitsubishi Hitachi Power Systems Europe Ltd konsorsiyumu tarafından gerçekleştirilecek. İnşaatın yaklaşık 30 ay sürmesi ve santralin 2016 yılında üretime geçmesi öngörülüyor.

Urundul2-(1)

Elektrik sektöründe güçlü şirket hedefi

Üründül Grup Yönetim Kurulu Başkan Vekili Ömer Üründül, Mitsubishi Heavy Industries Ltd şirketi ile enerji alanında kurdukları ortaklıktan dolayı memnuniyet duyduklarını belirtti. Üründül, “Türkiye ekonomisinin ve enerji sektörünün gelişimine adanmış 30 yıllık bir geçmişe ve deneyime ilave olarak bu ortaklıkla Üründül Grup, Türkiye’de elektrik sektöründe  güçlü bir şirket olmak yolundaki hedefine doğru kararlılıkla yürüyecektir.”dedi.

Mitsubishi Heavy Industries Ltd Başkan Vekili Atsushi Maekawa ise Üründül Grubu ile kurdukları ortaklığın, Mitsubishi Heavy Industries Ltd’nin yabancı bir ülkedeki bir elektrik üretim projesine yaptığı dördüncü yatırımı oluşturduğunu, daha önceki üç yatırımlarının merkezi İspanya’da bulunan bağımsız elektrik üreticisi (BEÜ) AES Energia Cartagena S.R.L. merkezi Bulgaristan’da bulunan Kaliakra Wind Power AD (KWP) ve merkezi Kore’de bulunan Pocheon Power Co., Ltd. olduğunu söyledi.  Maekawa,  Kırklareligaz Doğalgaz Kombine Çevrim Elektrik Santrali projesine daha önceki yatırım projelerine nazaran daha derinlemesine eğileceklerini kaydetti. Maekawa, Mitsubishi Heavy Industries Ltd’nin inşaatın öngörülen süre içinde tamamlanması ve faaliyete geçmesinden sonra ortak girişimin ve ticari faaliyetlerinin istikrarlı bir şekilde sürdürülmesini sağlamak için Ata Kombine Çevrim Santrali Elektrik Üretim A.Ş. ile işbirliği yapmayı amaçladığını belirtti.

Konuyla ilgili teknik açıklamalarda da bulunan Atsushi Maekawa şöyle konuştu: “Gaz türbinli bir kombine çevrim elektrik üretim sistemi; bir gaz türbini, buhar türbini, jeneratör, ısı geri kazanım buhar jeneratörü ve yardımcı donanımdan oluşuyor. Gaz türbinli kombine çevrim sisteminde gaz türbini, elektrik üretmek için kullanılırken, atık ısısı, yine elektrik üreten bir buhar türbinini çalıştırmak için kullanılıyor. Bu konfigürasyon, gaz türbinli kombine çevrim elektrik santrallerinin enerjiyi daha verimli kullanmalarını ve enerji tasarrufu yapmalarını mümkün kılıyor. Ayrıca daha az karbon dioksit (CO2) yaydıkları için çevre ile uyumu da güçlendiriyor.  Mitsubishi Heavy Industries Ltd, Japonya’da ve dünya çapında bu güne kadar çeşitli gaz türbinli kombine çevrimli sistemleri ve sistemin ana bileşeni olan gaz türbinlerini teslim etti. Piyasada şirketin teknolojileri ve deneyimine geniş ve sarsılmaz güven duyulmasını sağladı.” 

Share
1509 Kez Görüntülendi.