Panasonic ve Viko’nun Ortak Hedefi;2018’de Dünya Liderliği…

20 Nisan 2014 - 00:04

MDB_2448 (Medium)Elektrik anahtar-priz sektörünün inovatif ve lider markası VİKO, Japon teknoloji devi PANASONIC ile birlikte ortaya koyduğu yeni vizyonunu paylaşmak üzere kahvaltılı bir basın toplantısı ve fabrika gezisi gerçekleştirdi. 16 Nisan 2014 tarihinde VİKO’nun İstanbul Sancaktepe’deki endüstriyel tesislerinde yapılan basın toplantısında PANASONIC ve VİKO markalarının sürdürülebilir büyüme stratejilerine paralel olarak imzaladıkları ortaklık anlaşması hakkında bilgiler verilirken, ortaya kouyulan yeni ve güçlü vizyon ile hedefler paylaşıldı.

 VİKO’nun 2013 yılı cirosu 328 milyon TL…

 Basın toplantısında bir sunum gerçekleştiren VİKO CEO’su Nusret Kayhan Apaydın, kuruluş hakkında kısa bilgiler verirken VİKO’nun başarı yolculuğunda büyük önem taşıyan kilometre taşlarından da behsetti. Nusret Kayhan Apaydın; “1980 yılında kurulan VİKO, bugün toplam 60.000 metrekare alana sahip devasa tesislerinde faaliyet gösteriyor. Ana tesislerimizde 750 kişi çalışıyor ve yan sanayiler dahil bu sayı 1.500’ü buluyor. İstanbul Sanayi Odası’nın ilk 500 büyük sanayi kuruluşu listesinde 331’inci sıradayız. İhracatta 206’ncı, karlılıkta ise 120’nci sırada yer alıyoruz. Pek çok ürün gamında, sigorta kutuları, anahtar priz gibi ürünlerde pazar lideriyiz. 2008 yılında Turquality Marka Destek Programı’na sektörümüzden ilk dahil olan firma olma başarısını gösterdik. 2009 yılında ise Türk Patent Enstitüsü’nün Tanınmış Marka Statüsü’ne girdik. 2012 yılında sektörümüzde kendi Ar-Ge merkezini kuran ilk kuruluş olduk. Elektrik anahtarı, priz, aksesuar, sigorta kutusu, alçak gerilim şalt ürünleri, sayaç ve OSOS ürünleri ile bina otomasyon sistemlerinden oluşan ürün gamımızı bugün Ukrayna ve Rusya başta olmak üzere Asya, Afrika, Orta Doğu ve Avrupa’da 70’ten fazla ülkeye ihraç ediyoruz. Satışlarımızın %60’ını yurt içine, %40’ını ise yurt dışına satıyoruz. VİKO’nun 2013 yılı cirosu 328 milyon TL’dir. Ana satış kanallarımızı bayiler ve zincir mağazalar oluşturuyor. Türkiye’nin her yerine dağılmış bayilerimiz var. Türkiye’deki tüm zincir mağazalarda da güçlü bir şekilde varız. İnovasyon ve kalite kavramı, VİKO’da her anlamda en çok üzerinde durulan konuların başında gelir. Kuruluşumuz, ISO 9001 Kalite Yönetim Sistemi, ISO 14001 Çevre Yönetim Sistemi, OHSAS 18001 İş Sağlığı ve Güvenliği Yönetim Sistemi, TS IEC EN 17025 Laboratuvar Kalite Yönetim Sistemi sertifikalarına sahip. Ayrıca 2005 yılında TUSİAD-KalDer Türkiye Mükemmellik Ödülü’ne de layık görülmüş bulunuyoruz.” dedi.

 Sosyal sorumluluk, VİKO için çok önemli…

 MDB_2330 (Medium)VİKO’nun kurumsal sosyal sorumluluk projelerine verdiği öneme de değinen Nusret Kayhan Apaydın, “VİKO olarak; sürdürülebilir kalkınmanın insana yatırım ve doğal kaynakların bilinçli kullanımıyla gerçekleşeceğine inanıyoruz. VİKO Toplum Gönüllüleri adını verdiğimiz ve tamamını VİKO çalışanlarının oluşturduğu gönüllülerimiz ile çeşitli kurumsal sosyal sorumluluk projeleri gerçekleştiriyoruz. Geçen yıl Türkiye Kurumsal Sosyal Sorumluluk Derneği tarafından Çevre Stratejisi Uygulama ve Paydaş Kategorisi Birincilik Ödüllerine layık görüldük. En önemli kurumsal sosyal sorumluluk projelerimiz ise VİKO Çocuk Tiyatrosu ile gerçekleştirdiğimiz Okullarda Enerji Verimliliği, yerel kalkınma için yürüttüğümüz Işığını Paylaş Öğretmenim ve Aydınlık Geleceğe Destek, Meslek Eğitimine Destek projelerimiz.” şeklinde konuştu.

   “Hedefimiz, 2018 yılında dünyada 1 numara olmak.”

  MDB_2388 (Medium) Basın toplantısında söz alan VİKO Yönetim Kurulu Başkanı Toshihide Arii ise kısaca PANASONIC markasını tanıttıktan sonra VİKO ve PANASONIC markalarının ortaklık anlaşması ile bir araya gelme sürecini anlattı. Toshihide Arii, “Her ne kadar dünya PANASONIC markasını işitsel ve görsel elektronik cihazlarla tanısa da PANASONIC ilk olarak 1918 yılında tıpkı VİKO gibi elektrik tesisat malzemeleri üretimi ile faaliyetlerine başladı. PANASONIC adı altında çalışmalarına devam eden 4 farklı şirket grubu bulunuyor. Bunlardan birincisi buzdolabı, çamaşır makinesi, klima gibi elektrobik ev gereçleri üreten şirket grubumuz, ikincisi ise görsel ve işitsel gereçlerin üretildiği şirket grubumuz. Üçüncü şirket grubumuz ise otomotiv sektörüne yönelik endüstriyel parçalar üretiyor. Bir de ekolojik çözümler sunan Eco Solutions Şirketi’miz var ve ben de Eco Solutions Şirketi’nde rol alıyorum. PANASONIC markasının cirosu 74 milyar dolar. Eco Solutions Şirketi’nin 2013 yılındaki cirosu ise toplam cironun %20’sini oluşturuyor. Dünya genelinde 155.000’e yakın çalışanımız var. Eco Solutions Şirketi içinde de 4 tane iç birim bulunuyor. Bunlar enerji sistemleri, aydınlatma, ev sistemleri ve ekoloji sistemleri birimlerimiz…” sözleriyle PANASONIC hakkında kısaca bilgi verdi. VİKO Yönetim Kurulu Başkanı Toshihide Arii, ortaklık sürecini ise şu sözlerle ifade etti; “PANASONIC olarak elektrik anahtarı ve priz sektöründe dünya ikincisi konumundayız. Asya ülkerinde ise pazar liderliğimiz sürüyor. Tayvan, Vietnam, Filipinler, Endonezya, Japonya, Kore ve Tayland gibi ülkelerde pazar lideriyiz. Ancak hedefimiz Asya’nın doğusunda, Avrupa ve Afrika’da da zirveyi ele geçirmek. Bu nedenle partner arayışına girdik. Hedefimiz, 2018 yılında elektrik anahtarı ve priz sektöründe dünyada 1 numara olmak. 2018 yılı bizim için çok önemli bir yıl; çünkü 2018’de PANASONIC olarak 100. yılımızı kutlayacağız. 100. yılımızda, kuruluşumuzda başrol oynayan ürün gruplarında pazar lideri olmak istiyoruz. VİKO ile gerçekleştirdiğimiz iş birliği ile Afrika, Orta Doğu ve Asya’nın doğusundaki pazar payımızı artırmak istiyoruz. Japonya, Asya’nın en doğu ucunda, Türkiye ise en batısında… Asya’nın her iki ucundaki ülkelerin önde gelen kuruluşları olarak pazarı ele geçirmeyi hedefliyoruz.”

 MDB_2241 (Medium)“Türkiye ile değerlerimiz ortak…”

 Türkiye ve Japonya’nın ortak değerlere sahip olduğuna dikkat çeken Toshihide Arii; “1890 yılında Ertuğrul Fırkateyni, Japonya’yı ziyareti sırasında talihsiz bir kaza geçirip batmıştı ve Japonlar gemideki insanları kurtarabilmek için çabalamış ve bir kısım insanın da kurtulmasına yardımcı olmuşlardı. Bu olaydan yaklaşık 100 yıl sonra Türk Hava Yolları da İran-Irak Savaşı sırasında rehin tutulan 115 Japon’un kurtulmasına yardımcı oldu. Türkler ve Japonlar ortak değerlere sahip, biz de yapılan bir yardımı asla unutmuyoruz.” şeklinde konuştu.

 

Yeni Yorumlar Kapalı.

© 2013 Yükseliş Yayıncılık Tüm Hakları Saklıdır .