logo

Reıchle De-Massarı Fiberde 675 Metreye 100 Gbit/S Veri Transferi Yaptı

Reichle De-Massari, fiber kabloda 675 metreye 100 Gbit/s hızında veri transferi yaparak endüstri standartlarında önerilen mesafeyi dörde katladı.

fiber (2) (Medium)Yüksek performanslı network altyapıları için fiziksel bağlantı sistemleri geliştiren küresel teknoloji lideri R&M, 850 nanometre lazer ile 675 metreye 100 Gbit/saniye hızında veri aktarımı yaparak, IEEE tarafından önerilen 150 metrelik kablo mesafesini 4 kattan daha fazla arttırdı. Uzun mesafeli veri transferinde benzersiz sinyal kalitesi sunan R&M çözümleri kurumların ek kablo ihtiyacını azaltıyor ve uygun maliyetlerle veri merkezi performansını arttırıyor.

Eşsiz performans ve yüksek sinyal kalitesi

Paralel fiber optik kablo sistemlerinde kurumlara en gelişmiş çözümleri sunan R&M, rastgele seçilen 11 adet MTP® OM4 ana kablo ile toplam 675 metre mesafede bir dizi bağlantı testi yaptı. R&M’in İsviçre Wetzikon’ndaki Ar-Ge laboratuarlarında yapılan testlerde 10-12’den daha düşük bir bit hatası oranı (BER) elde edildi. 13 saati aşkın bir sürede gerçekleştirilen testlerde istikrarlı şekilde yüksek sinyal kalitesi sağlanması, R&M’in Yüksek Performanslı Network Bağlantısı çözümlerinin IEEE kalite standartlarını da aşarak sektöre öncülük ettiğini gösterdi.

“Endüstri standartlarını yükselttik”

fiber (1) (Medium)R&M Türkiye Genel Müdürü Süleyman Tokmak konuyla ilgili açıklamasında, “IEEE standartları 850 nanometre lazerle fiber optik kablo veri transferinde maksimum 150 metrelik bir mesafe öngörüyor. R&M ise geliştirdiği yeni teknolojilerle bu mesafeyi 675 metreye çıkardı ve uzun mesafede istikrarlı sinyal kalitesiyle endüstri standartlarını yükseltti. R&M’in ürettiği yüksek kaliteli kablo konektörleri ve adaptörler uzun mesafelerde paket kaybına yol açmadan en yüksek sinyal kalitesini sağlıyor. Satış gelirlerinin yüzde 5’ini inovasyona ayıran R&M’in Ar-Ge laboratuarları, kesintisiz araştırma süreci ile endüstri standartlarını yükseltiyor ve yeni teknolojileri sektörle tanıştıran teknik makaleler yayınlayarak fiziksel altyapı çözümlerine öncülük ediyor” dedi.

Nanometre lazerle ışık hızında iletişim

Yüksek performanslı veri merkezleri için geliştirilen paralel fiber optik kablo teknolojisi son yıllarda sektörde hızla yaygınlaşıyor. Ancak yeni teknolojinin altyapılara uygulanması mühendisler, planlamacılar ve veri merkezi yöneticileri için özenli bir hazırlık süreci gerektiriyor. Paralel fiber optik teknolojisinde kablo uzunluğunun dikkatle planlanması ve maksimum sinyal kalitesi elde edilmesi gerekiyor. Kablo sistemlerinin uygun maliyetli teknolojiler arasından seçilmesi ve ana kablo bağlantı noktalarında sinyal kaybına yol açmayan konektörler tercih edilmesi önem taşıyor.

150 metreden 675 metreye

Elektrik ve Elektronik Mühendisleri Enstitüsü (IEEE), Ethernet sistemlerinde yüksek hız sağlamak için yeni standartlar geliştiriyor. Bunlardan biri de farklı transfer yöntemleriyle kullanılabilecek olan IEEE 802.3ba standardı. Kısa mesafeli veri merkezi uygulamalarında ise 100GBASE-SR10 alt standardı önemli rol oynuyor. Ancak, OM4 fiber optik kabloların ekleme kaybı toleransının düşük olması nedeniyle, IEEE işletmelerde maksimum 150 metrelik kablo kullanılmasını tavsiye ediyor.

Fiber kablo uzunluğu 4’e katlandı

Veri transferindeki mesafe sınırlamasını aşmayı hedefleyen R&M mühendisleri, bu amaçla 5 metreden 160 metreye kadar farklı uzunluklarda rastgele seçilmiş olan bir dizi MTP® ana kabloyu birbirine 10 adet MTP® adaptörle bağladı. Böylece 675 metre uzunluğunda kablo bağlantısı kuran mühendisler, Ethernet paketlerini 850 nm dalga boyunda aktarmak için 100GBASE-SR10 CFP ful dupleks alıcı-verici modüller kullandı. Veri transferi testi 13 saat, 23 dakika, 38 saniye sonra paket kaybı olmadan tamamlandı.

Share
1437 Kez Görüntülendi.