logo

24 Temmuz 2019

Rockwell Automation Endüstriyel üretimi iyileştirmek için yapay zeka modülü geliştirdi

Yeni AI modülü bir veri uzmanına gerek kalmadan kestirimsel çözümleme sağlayarak karar verme sürecini kolaylaştırıyor.

Endüstriyel işçiler artık ekipmanlarından gelen veriyi kullanarak üretim sorunlarını öngörebilir, mevcut otomasyon ve kontrol yetkinlikleriyle süreçleri iyileştirebilirler. Eskiden Project Sherlock olarak da bilinen, yeni Factory Talk Analytics LogixAI modülü üretim anomalilerini tespit etmek ve gerektiğinde işçileri uyarmak bununla birlikte inceleme yapıp müdahale edebilmeleri için yapay zeka (AI) kullanıyor.

Mevcut analitik teknolojilerinin birçoğu hem veri bilimi hem de endüstriyel süreçlerde ciddi bir uzmanlık gerektiriyor. Fakat Control Logix kontrolörlerdeki bu eklenti modül veri uzmanının işini yaparak iş yükünü azaltıyor. Bir kontrol saşesinin içine doğrudan oturuyor ve kontrolör verisini kestirimsel modeller geliştirmek için arka plandan aktarıyor. Modül bir üretim operasyonunu kesintisiz olarak izleyebilir, türetilmiş kavrayışına karşın anomalileri tespit edebilir.

Rockwell Automation Ürün Müdürü Jonathan Wise konuya ilişkin açıklamasında şunları söyledi: “Factory Talk Analytics LogixAI modülü işçilerin daha iyi üretim kararları vermeleri için kestirimsel çözümlemeyi daha erişilebilir hale getiriyor. Modül Control Logix uygulamasını öğreniyor ve birşeyler beklenmedik şekilde değiştiğinde operatör ve teknisyenleri uyarıyor. Bu onların üretim kalitesine ilişkin sorunları çözmelerini ve sürecin bütünlüğünü korumalarını sağlıyor.”

Örneğin, modül operatörlerin mikser gibi ekipmanlarda üretim kalitesini etkileyebilecek performans sapmalarını saptamalarına yardımcı olur. Ayrıca sanal sensör olarak da kullanılabilir. İşçilerin ‘ambalajlı bir gıda ürünündeki nem’ gibi değerleri okumasına gerek kalmaz. Modül sanal bir şekilde üretim hattındaki püskürtücü, kurutucu ve yakma donanımı gibi varlıklardaki değişkenleri analiz edebilir.

İşçiler, insan makine arayüzü (HMI) veya bir gösterge paneli üzerinde alarmlar konfigüre edilerek sorun çıktığında uyarılabilir. Modülün özellikleri gelecekte daha da gelişecek ve işçilerin sorunları çözmeye odaklanmasına ve süreçlerin optimizasyonunun otomatikleştirilmesine yardımcı olacak.

Factory Talk Analytics Logix AI modülü Rockwell Automation Factory Talk Analytics ürün ailesinin en yeni üyesi. Portföydeki bir diğer ürün ise işçileri muhtelif cihazlardaki sorunlar konusunda uyarmak için otomasyon sisteminin yapısını öğrenen, cihazlar için Factory Talk Analytics. LogixAI modülü otomasyon sisteminin uygulamasını öğrenerek ve genel işlevindeki anomalileri tespit etmeye yardımcı olarak gelişiyor.

Her iki ürün de bireysel olarak çalışıyor fakat gelecekteki tekrarlarda birbirlerine fayda sağlıyor. Factory Talk Analytics platformu birçok kaynaktan gelen veriyi bir araya getirerek işçilerin yeni içgörüler kazanmasını sağlıyor. Hem cihazlar için Factory Talk Analytics hem de LogixAI modülü genişleyen platform için veri kaynağı olur.

Etiketler: »
Share
155 Kez Görüntülendi.