logo

Schneider Electric’ten, Çelik Devi ArcelorMittal’e Enerji Tasarrufu Çözümü

1478185607_arcelor_mittal_gorsel_031116Çelik üreticisi devi ArcelorMittal, toz toplama sistemlerinde Schneider Electric’in ATV1200 hız kontrol cihazını kullanarak enerji tasarrufunda yeni kazanımlar elde ediyor. Schneider Electric, işletmeler ve toplumlar için enerji verimliliği çözümleri konusunda bir uzman olan EDF Optimal Solutions ile kurduğumuz ortaklık sayesinde bu çözümü, önemli bir sermaye yatırımı yapmadan ArcelorMittal’in Fransa’daki Fos-sur-Mer fabrikasında uygulamaya koydu.

Yılda 116 milyon tonluk ham çelik üretimi ile dünya pazarındaki tüm çeliğin yaklaşık yüzde 10’unu temsil eden dünyanın önde gelen çelik üreticisi ArcelorMittal, toz toplama sistemlerinde Schneider Electric’in ATV 1200 hız kontrol cihazı ile enerji tasarrufunda yeni bir boyuta geçti.

Bir sinter tesisi, iki adet maden eritme ocağı, bir çelik fabrikası, bir sıcak haddeleme tesisi ve bitim işlemi tesisinden oluşan entegre tesiste, geçmişte toz toplama işleminden tutarsız sonuçlar elde eden ArcelorMittal, yeni çözümle birlikte garantili sonuç elde etmenin yanı sıra enerji ve işletme maliyetlerini azaltmak isterken aynı zamanda sermaye yatırımlarını da en aza indirmeyi hedefleyen bir çözüm için Schneider Electric ile işbirliğine gitti.

Enerji yönetimi ve otomasyon alanında global uzman olan Schneider Electric ve EDF Optimal Solutions işbirliği ile 4 aşamada gerçekleştirilen proje; ayrıntılı bir enerji çalışması, gerçek çözüm uygulaması, enerji performans takibi ve izlemenin yanı sıra, yedek parça stoğu, önleyici bakım, yerinde destek ve telefon desteği de sağlayan bir bakım sözleşmesini kapsıyor.

Altivar hız kontrol cihazlarının enerji verimliliği, EDF ile yapılan ve ArcelorMittal tarafından en az sermaye harcaması ile sonuçlanan performans taahhüdü sözleşmesinin temel bileşenini oluşturuyor. Proje ile aynı zamanda, ekipman güvenilirliği ve sürdürülebilirliğinde de bir artış gerçekleşirken ve ekipmanlarının kullanım ömrü artırıldı.

Share
1075 Kez Görüntülendi.