logo

SCHRÉDER İLE “ÇEVRE DOSTU” STADYUMLAR!

Schréder, spor alanlarının aydınlatılmasındaki deneyimini Brezilya’da gerçekleştirdiği projelerle 2014 FIFA Dünya Kupası’na taşıyor.  Schréder’in bütünlüklü çözüm anlayışı ile gerçekleştirdiği iç ve dış aydınlatma tasarımı; Brezilya’nın en büyük ikinci stadyumu Mineirão’ nun dünyanın en yüksek çevre dostu yapı standardı olan LEED sertifikası almasındaki en büyük etken oldu.

REFERENCES-Schreder-Brazil-World-Cup-2014-22014 FIFA Dünya Kupası kapsamında Brezilya’da Mineirão, Maracanã, Estádio Nacional ve Arena das Dunes stadyumlarının iç ve çevre aydınlatma çözümlerine çeşitli seviyelerde katkıda bulunan Schréder bu projeler ile bağlantılı olarak stadyumların çevresinde ya da ulaşım yolları üzerinde farklı projeler gerçekleştirdi.

Dünya Kupası hazırlıkları kapsamında gerçekleştirilen altyapı yatırımları çerçevesinde değerlendirilen bu projelerde Schréder’in verimli ve çevre dostu ürünlerinin kullanımı, yatırımların sürdürülebilirliği açısından büyük önem taşıyor.

Schréder tarafından aydınlatma tasarımı çözümleri sunulan Sadlvador, Barra plajı, Natal plajı ve Newton Navarro Köprüsü, Maracana tren istasyonu, Mana Carrincha Stadyumu ön cephesi ile çevresindeki anıtlar, Avenida Brasil Köprüsü ve Cofins Havaalanı bu çerçevede gerçekleştirilen projelerden bazıları.

Schréder tarafından bütünlüklü çözüm anlayışı ile iç ve dış aydınlatma tasarımı hizmeti sunulan Mineirão Stadyumu ise tüm bu projeler arasında öne çıkıyor. Zira gece maçları ve çevre aydınlatılması düşünüldüğünde enerji tüketimi açsından zorlayıcı bir alan olan stadyum gibi bir yapının dünyanın en yüksek çevre dostu yapı standardını belirleyen LEED sertifikası almasında enerji tüketimi değerlendirmedeki en önemli kriterlerden biri olarak görülüyor.

Amerikan  Çevre Dostu Binalar Komisyonu tarafından sürdürülebilirlik, enerji ve atmosfer, su kullanımında etkinlik,  malzeme ve kaynaklar, inovasyon ve tasarım alanlarında yapılan değerlendirme üzerinden verilen LEED, (Enerji ve çevreci tasarımda liderlik) sertifikası bu alandaki en yüksek kalite standardını belirliyor.

Share
1933 Kez Görüntülendi.