logo

Sermaye Piyasalarından Finansman

Sermaye Piyasalarından Finansman konularında çalışmalar yapan www.halkaarzim.com şirketi kurucu ortağı Doğuş Bektaş, aylık yazılarıyla dergimizde olacak.

hakla (Medium)Dünya olarak sektörel geçişler yaşıyoruz, 50 sene önce üreten, 20 sene önce Pazarlayabilen, şimdi ise Finans Kaynaklarına kolay ulaşabilen her şirketin büyüdüğü ve piyasasına hakim olduğu bir döneme girdik. Bu dönem de diğerleri gibi en az 20 sene devam edecek gibi görünüyor. Finansman kaynaklarına erişmenin birkaç yolu var, borçlanarak veya ortak alarak. Sermayesi yetersiz olan her şirket bu 2 yola başvuruyor.

Yabancı ortak da alsanız Sermaye Piyasalarından da finansman bulsanız, her iki durumda da şirketinize ve personelinize bir verimlilik geleceği, büyük bir projeye odaklanma sebebiyle işlerin daha ciddiyetle yapılacağı aşikar. Ayrıca, Küçük ve Orta şirketler için Gelişen İşletmeler Piyasası’nda(GİP) halka arz edilerek veya Bist Özel Pazar’da Halka açılmaksızın Finansman sağlayarak projelerinizi ilerletebilirsiniz. SPK mevzuatında sürekli bir gelişme oluyor, Bist’te Sermaye Piyasalarından Finansmanın önünü açan  Özel Pazar, Kira Sertifikaları ve Gayrimenkul Yatırım Fonu gibi yeni atılımların önem kazanıyor. E-Ticaret vb değişen ticaret koşullarına adapte olmaya paralel olarak, bu alana da hazırlık yapan ve ısınan firmalar alternatif Finansman kaynağı oluşturmuş olacaktır.

Sermaye Piyasalarında son 5 sene; GYO ve Ulusal Pazar Halka Arzları öne çıkarken, bu sene Tahvil arzı daha fazla önem kazandı, yeni kurulan Gayrimenkul Yatırım Fonları, Girişim Sermayesi Yatırım Ortaklıkları da vergi istisnaları olduğu için önümüzdeki 5 yıl daha fazla talep toplayacak Sermaye Piyasaları Kurumlarından olacaktır. Ekibimiz www.halkaarzim.com olarak hizmet verdiğimiz şirketlerde, GİP, Tahvil ve Özel Pazar’da arz öne çıkarken, ölçek ekonomisine inanan Holding şirketlerinde; Girişim Sermayesi Yatırım Ortaklığı ve Gayrimenkul Yatırım Fonu kurulması talepleri diğerlerinin önüne geçmekte .

12 Aralık günü 2.28 seviyesini aşan dolar kuru, 16 Aralık’ta 2.40’ı geçti, sene sonu beklenti 2,25-2,30 bandı arasında öngörülüyor. Dövizin 2015 yönü, FED’in bugünkü toplantısında faiz ile ilgili karara göre ilk şeklini alacak. Genel kanaat; “ABD’de 1,1 trilyon dolarlık bütçe tasarısı, Temsilciler Meclisi’nde kabul edildi, işler iyiye gidiyor ve ekonomisi artık hızla toparlanıyor, dolayısıyla Amerika’da faizler artacak. ”yönünde.

hakla-2

Fitch Ratings: Küresel Ekonomi Güçlenebilir.

2014 yılında %2,4 büyüyen Küresel Ekonominin, 2015 ve 2016 yıllarında güçlenmesini beklediklerini açıkladı, beklenen yıllık büyüme %3 seviyesinde. Petrol Fiyatlarındaki düşüş, genel anlamda olumlu yansıyacaktır.

ekonomi

 

Petrolde her 10 dolarlık düşüş, Türkiye’ye 4 Milyar Dolar kazandırırken, Rusya’ya 22 Milyar Dolar-İran’a 9 Milyar Dolar kaybettiriyor.

Share
1051 Kez Görüntülendi.