logo

Seval Kablo Ürünleri 60’tan fazla ülkeye İhracat Ediliyor…

Seval Kablo (1) (Medium)Kablo sektöründe, Denizli’de en fazla ihracat yapan firma ödülüne layık görüldük. Seval Kablo olarak 100 milyon doların üzerinde bir ihracat hacmine ulaştık. Hali hazırda 4 kıtada 60 ülkeye aktif olarak ihracat yapmaktayız.”şeklinde açıklamalarda bulunan Seval Kablo Dış Ticaret Sorumlusu Sn. Ersin TURGUT ihracat başarısını dergimize anlattı.

 Firmanızın faaliyetleri hakkında bilgi verir misiniz?

Seval Kablo Denizli’deki üretim tesislerinde ilk olarak Alçak Gerilim Enerji Kabloları imalatına 1980 yılında başlamıştır. 34 Yıllık süre zarfında yapmış olduğu Ar-Ge çalışmaları, müşterilerinden gelen talepler doğrultusunda 100’den fazla ürün çeşidine sahip, 5 fabrika binasından oluşan entegre bir tesis haline gelmiştir. Seval Kablo 2014 yılı yatırımları ile birlikte Orta Gerilim Kablolarını da üretim gamına dahil etmiş ve bu şekilde eksiksiz bir ürün portföyüne ulaşmıştır. Seval Kablo üretiminin %70’lik kısmını her kıtadan 60’tan fazla ülkeye ihraç ederken, iç piyasa da prestijli ve önemli birçok projeye imzasını atmıştır.

2013’te ne kadar ihracat gerçekleştirdiniz? Bu rakamın sektör ihracatındaki payı ne kadardır?

Net rakamlar önümüzdeki ay Türkiye İhracatçılar Birliği tarafından açıklanacaktır. Biz Seval Kablo olarak 100 milyon doların üzerinde bir ihracat hacmine ulaştık. Sektördeki ihracat payımız yaklaşık olarak %5 diyebiliriz. Yapmış olduğumuz ülke araştırmaları ve yeni pazarlar sayesinde yakın zamanda bu oranı daha yukarılara taşıyacağımızdan hiç kuşkumuz yok.

2013 yılı ihracatınızda geçmiş yıllara göre ülke, bölge, miktar, yeni müşteri bakımından dikkat çeken, öne çıkan hangi gelişmeler yaşandı? 

2013 yılında bir önceki yıllara göre yaklaşık %50 büyüme gerçekleştirdik. Hem finansal olarak hem de müşteri portföyümüzde büyük gelişmeler sağladık. Yapmış ve yapmakta olduğumuz yeni makine parkuru, AR-GE ve inovasyon yatırımlarıyla, sürekli yenilerini eklediğimiz kalite belgeleriyle bir çok pazarda ciddi bir yol kat ettik. Burada önemli olan noktanın, aynı bölgelerde büyümek yerine, sektöre girilmemiş ya da Türkiye’de imal edilen kabloların bilinmediği pazarlarda payımızı artırmak ve katma değeri yüksek ürünlerin ihracatını gerçekleştirmek olduğunu düşünüyorum.

İhracat portföyünüzde kaç ülke hangi ağırlıkla yer alıyor?

Hali hazırda 4 kıtada 60 ülkeye aktif olarak ihracat yapmaktayız.  Her yıl portföyümüze yeni ülkeler katıyoruz. Ağırlıkla Avrupa olmak üzere; Orta Doğu ve Kuzey Afrika’da da marka bilinirliğimiz giderek artmakta ve sektörde tercih edilen bir marka konumuna ulaşmaktayız. Sloganımızda da belirttiğimiz gibi, SEVAL ailesi olarak dünya için üretmeye devam ediyoruz.

Seval Kablo (2) (Medium)Rekabette öne çıktığınız, hakim olduğunuz, liderliği zorladığınız pazarlar hangileridir?

Rekabetçi fiyat politikamız, kaliteli hizmet anlayışımız ve yenilikçi vizyonumuzla aktif olarak çalıştığımız neredeyse her ülkede lider firmalardan biriyiz diyebilirim. Lider olduğumuz pazarların bir çoğunun kalite belgelerini bünyemizde bulundurarak bu pazarlarda kalıcı olmak gayesindeyiz. Sahip olduğumuz başlıca sistem ve kalite belgelerimiz; TSE-HAR-BASEC-KEMA-VDE-GOST-SII-SASO-TUV-ISO9001:2008,14001-2004,OHSAS 18001’i sayabilirim.

İhracattaki bugünkü gücünüze ulaşırken yurt dışında karşılaştığınız zorluklar oldu mu, bu zorlukları hangi yöntemlerle, nasıl bir çalışmayla aştınız?

Yeni bir pazara girerken sıklıkla karşılaştığımız konular yeni kablo tipleri ve belgelendirme sureci diyebiliriz. Bu süreçte; dizayn, kalite-kontrol ve AR-GE bölümüne büyük bir iş düşmektedir.

Seval Kablo kuruluşundan bugüne kadar kendisine KALİTELİ ÜRÜN ÜRETMEYİ ilke edinmiş ve bu vizyonu ile birlikte hangi pazara adım attıysa başarılı olmuştur. Seval Kablo iç piyasanın talebinin aksine ürün kalitesinin, sertifikaların ve hizmetin ön plana çıkmış olduğu ihracat pazarında çok fazla bir zorluk ile karşılaşmadığı gibi müşterilerinin opsiyon sıralamasında hep bir numara olmuştur.

Yeni pazarlar bulmak, bu pazarlara yerleşmek, müşteri memnuniyetini sağlamak, ihracatı artırmak için ilk günden bugüne nasıl bir strateji izlediniz?

Seval Kablo ihracat politikasında ilk önce ülkeyi, taleplerini ve ürün çeşitlerini çok iyi analiz etmiştir. O ülkeye ait kalite belgelerini ilgili kuruluş ve akredite olmuş laboratuarlardan almıştır. Rekabet koşullarına uygun makine ve personel yatırımlarını yapmış altyapısı sağlam bir şekilde pazara girmiştir. Bu hamlelerini de kısa bir zamanda almış olduğu yoğun ve istikrarlı müşteri siparişleri ile ödüllendirilmiştir. Seval Kablo pazar tercihlerini de bu doğrultuda istikrar üzerine kurarak, günlük ve geçici işler yerine kalıcı birliktelikler sağlamıştır.

İhracat başarınızda yanınızda yer alan, bilgi ve deneyimlerinden ilham aldığınız, destek aldığınız kurumsal ve bireysel dostlarınız oldu mu?

Rekabetin üst düzeyde yaşandığı sektörümüzde aslında tüm bu başarılar Seval Kablo’nun ekibinin yoğun, özverili ve bilinçli çalışmaları ile olmuştur. Her türlü desteği yine kendi içinde oluşturan Seval Kablo, yönetim kurulundan üretim bölümüne, Ar-Ge bölümünden sevkiyat bölümüne kadar tam bir takım olarak tüm iç dinamiklerini en verimli şekilde kullanarak rakiplerinden kendini pozitif yönde ayrıştırmıştır.

İhracatta 2014 ve daha uzun vadeli hedefleriniz nelerdir, kendinizi görmek istediğiniz yer neresidir?

Seval Kablo gibi üretiminin %70’ini ihracata ayıran bir firma olarak, dünyadaki siyasi karışıklıklar, oluşan krizler ve hammadde tedariğindeki belirsizliklere rağmen, ileriye dönük yapılan doğru yatırım ve bağlantılarla 2014 yılı ve sonrasında da kaliteli ürünlerimizle dış ve iç pazardaki payımızı aynı oranda artırmayı hedeflemekteyiz. Orta Gerilim Kablosunu ürün yelpazemize ekleyerek daha geniş kitlelere ulaşmayı hedefliyoruz.  Başarının bir varış noktası değil, sadece bir yol olduğunun bilincindeki kadromuz ile her geçen gün büyüyoruz. Özverili ve dinamik kadromuzla Türkiye’yi yurtdışında bugün olduğu gibi yarın da başarıyla temsil etmeye devam edeceğiz.

Share
3051 Kez Görüntülendi.