logo

Sigma Elektrik İhracatta %60 lık Büyüme ile Hedef Büyüttü

genco uysal“Dış Ticaret departmanımızda yeni bir yapılanmaya ve yenilenmeye gidiyoruz. Güncel olarak 65 ülkeye ihracat yapıyoruz. Bizim hedefimiz 2019 yılında Sigma Elektrik’i sektörde daha da büyüterek 80 ülkeye ihracat yapan bir firma haline getirmektir.

Markamızı daha iyi noktalara getirmek için çalışmalarımız yoğun bir şekilde devam ediyor. Biz kalitemizle ve maliyet hesabımızla iddiamızı ortaya koyuyoruz.”şeklinde açıklamalarda bulunan Sigma Elektrik İhracat Direktörü Genco Uysal ile firma ve hedeflerini konuştuk.

-Okurlarımızın sizi daha yakından tanımaları adına kendinizden bahseder misiniz? Genco Uysal kimdir?

1983 İstanbul doğumluyum. Lise öğrenimimi İstanbul’da Bulunan Saint Benoit Fransız Lisesi’nde, daha sonra Üniversite eğitimimi Fransa’nın Strazburg kentinde Robert Schuman Üniversitesi İşletme Fakültesinde tamamladım. Yüksek Lisansımı Belçika/Brüksel’de Haute Ecole Bruxelles Üniversitesinde Uluslararası İşletmecilik alanında yaptım. Bu dönemde üç yıl boyunca Belçika’da kendi işimi yaptıktan sonra 2009 yılında Türkiye’ye dönüp bir firmanın bölge satış müdürü olarak başlayıp sonrasında Afrika, Ortadoğu ve Avrupa satış sorumluluğunu üstlendim. Akabinde, Fildişi Sahili’nde (Afrika) çok önemli yatırımları ve projeleri yürütmek adına tanınmış bir inşaat firmasında ülke müdürlüğü görevini yaptım. Daha sonra Türkiye’nin en büyük plastik üretimi yapan firmaların birinin Fransa’daki iştirak şirketinde Genel Müdür olarak görev yaptım. Bütün bu süreçte 120 ülkeye ziyaretler gerçekleştirerek önemli ticari bağlantılar ve dostluklar kurdum. Nihayetinde, Anne ve babamın sağlık sorunları nedeniyle 2014 yılında Türkiye’ye döndüm ve sektörümüzdeki çeşitli firmalarda İhracat direktörlüğü görevlerinde bulundum.

– Elektrik sektörüyle tanışmanız nasıl oldu?

Türkiye’ye döndükten sonra bir elektronik firmasında ihracat direktörü olarak göreve başladım. 2,5 yıl boyunca çalıştığım firmada yaptığımız yeni organizasyon ve çalışmalar ile ciddi bir büyüme sağladık.Daha sonra hem Türkiye hem de dünya piyasasında daha geniş çevrelere hitap edip daha büyük atılımlar yapmak adına 2016 Ocak ayındasektörümüzdeki tanınmış bir firmadan aldığım teklifi değerlendirerek sektöre adım atmış oldum. Hem yurt içi hem de yurt dışı gezilerinin yanında sektör paydaşlarıyla da çok güzel bir etkileşim kurdum. Bu noktada belirtmeliyim ki şu ana kadar çalıştığım bütün sektör temsilcisi ve firmalarla hep iyi bir çalışma ortamım oldu.

genco uysal-Sigma’daki konumunuz nedir?

İki ay önce başladığım Sigma Elektrik firmasında İhracat Direktörü pozisyonundayım. İhracatı büyütmek üzere yurtdışı müşterilerine yönelik satış, operasyon ve pazarlamadan sorumluyum. Burada çok mutluyum ve işimi severek yapıyorum.

– Sigma elektrik olarak marka tanınırlığı ve hedefleriniz konusunda neler söylemek istersiniz?

Sigma Elektrik güncel olarak 65 ülkeye ihracat yapan bir firmadır ve Şalt sektöründe Türkiye’de üretici rolündeki önemli firmadan birisidir. Özellikle yurt içi piyasasında da en önemli oyunculardan biri olduğu kanaatindeyim. Sigma markalı ürünlerimizin Yurt dışında da fiyat kalite performansı açısından çok iyi bir durumda olduğunu gözlemleyebiliyoruz. Bizim hedefimiz 2019 yılında Sigma Elektrik’i sektörde daha da büyüterek 80 ülkeye ihracat yapan bir firma haline getirmektir. Bunu da başaracağımıza inanıyorum. Daha şimdiden Cezayir, Angola,Afganistan, Romanya, Kırgızistan, İsveç, Portekiz ve Macaristan bu listeye dâhil olma aşamasındadır.

-80 ülkeye ulaşma hedefiniz belli bir kıta/bölgeye mi odaklı yoksa geneli mi kapsamaktadır?

Asya, Avrupa, Güney Amerika ve Afrika’da varız. Şu anda Sigma Elektrik olarak Surinam, Kamerun, Peru, Vietnam, Endonezya vb. birçok ülkeye ihracat yapıyoruz. Özellikle hedefimiz ise şimdilik Orta Asya ve Baltık ülkeleridir. 120 ülkeye yaptığım seyahatlerden oluşan ticari bağlantı ve dostluklarla bu süreci çok kısa bir sürede gerçekleştirmiş olacağız.

-Yurt dışı yapılanmanızla ilgili herhangi bir yenilik veya değişiklik düşünüyor musunuz?

Öncelikle içerde dış ticaret departmanımızda yeni bir yapılanmaya ve yenilenmeye gidiyoruz. Farklı bir sistem uygulayacağız. Buna “Kendi sistemimizi kendimiz uygulayacağız” diyebiliriz. Raporlama, müşterilere ulaşma, seminerler, ilgili ülkelerinin kamu onayları, katılacağımız fuarlar (Her sene katıldığımız Dubai,Hannover fuarının yanında özellikle daha önce olmadığımız Nijerya, Endonezya, Kenya fuarları) konusunda önemli bir planlama çalışması yürütüyoruz. Bunun yanında firmamız ihracat yaptığı ülkelerde tek bayilik sistemi uygulamış. Biz bunu gelen talepleri de dikkate alarak biraz daha çeşitlendirerek geliştirmek istiyoruz. Bu konuda 3 farklı kategori belirledik. İlk hedefimiz, proje ayağında -Sigma markamızla- devlet ihaleleri ve büyük projeler için bir ana bayi yapmak. İkinci hedefimiz, OEM kısmında yine Sigma markamızla toptancılara mal vermek. Üçüncü hedefimiz de sadece OEM olarak hem projeye hem de toptancıya mal vermek.

genco uysal-Sigma markasına mevcut partnerlerinizin bakışını nasıl değerlendiriyorsunuz?

Sigma Elektrik her yıl katıldığı 4-5 uluslararası fuarla markasını birçok ülkeye duyurmayı başarmış. Partnerlerimizde bunu çok iyi biliyorlar. Tabi bu durumun kullanılmasını ve bilinirliğin kendi ülkeleri özelinde tanıtım, seminer ve ziyaret gibi uygulamalarla daha da pekiştirilmesi yönünde taleplerde bulunmaktadırlar. Bu talepler değerlendirmeye alınıyor bu şekilde birçok seminer ve tanıtım çalışmamız oldu bundan sonra müşteri/saha ziyaretlerimizi arttırarak marka bilinirliğimizi arttırmaya yönelik çalışmalarımız olacaktır. Partnerlerimizle görüşüp ilişkileri bu firmalar üzerinden gerçekleştirme düşüncesine ilaveten, gerekirse partnerlerimizin organizasyonunda sahayı kapı kapı dolaşıp firmamızı ve ürünlerimizi anlatmayı planlıyoruz.

Bu seminer ve tanıtımların meyvelerini toplamaya başladık. Seminere özellikle ilgili ülkenin kamu otoritesini de davet edip kamu onaylarını almak adına önemli adımlar attık, kazanımlar elde ettik.

Özellikle bu yıl Afrika, Türkî Cumhuriyetler, Kuzey Baltık ülkeleri, Orta Doğu ve Batı Afrika gibi bölgelerde yeni partnerler oluşturmak hedefindeyiz..

Sigma elektriğin teknolojik olarak -gerek ürün gerekse hedefleriniz noktasında- alt yapısını nasıl değerlendiriyorsunuz?

Firmamızın oldukça kuvvetli üretim altyapısı, teknolojisi ve teknik kadrosu var. Ürünleri kendi AR&GE departmanında tasarlanıp yine kendi modern tezgah ve makinelere sahip kendi Kalıphanesinde tamamlandıktan sonra üretimleri bünyesindeki modern test cihazları ile donatılmış üretim hatlarında ilgili standartlara uygun olarak üretilip müşterilerimize sunulmaktadır. Üretim kapasitemizi her geçen gün arttırıyoruz. Bu yıl çıkacak yeni ürünler içinde bir kapasite arttırımı düşünülüyor. Zira bu yılda büyüme odaklı bir bütçemiz var bu da takdir edersiniz ki ancak yatırımla oluyor. Bu büyümeyi yakalamak için gerekli olan yatırım yapılıyor.

genco uysal-Bünye içerisine farklı ürünleri de katma gibi bir düşünceniz var mı?

Evet..2018 yılında başlattığımız DİKEY TİP YÜK AYIRICISI çalışmamızı tamamladık. Şu an testleri ve pilot üretimleri bitmek üzere. Mart ayı içerisinde satışa sunmuş olacağız. Bu ürünümüzle ilgili numuneler üzerinden yaptığımız çalışmaların meyvelerini toplamaya başladık. Şimdiden Umman, Polonya ve Kosova’dan ön siparişleri aldık.   Bu ürüne ilaveten NH Bıçaklı Sigortalar konusunda çalışmalarımız devam ediyor yinekısa bir sürede bu ürünün de üretim çalışmaları bitecek. Ayrıca özellikle yurtdışından çok fazla istenen Sigma markalı Anahtar/Priz ürünleri ile ilgili çalışmalarımızda devam etmekte…

– Uluslararası pazarda ne gibi zorluklarla karşılaşıyorsunuz?

Uluslararası pazardaki en önemli sorun marka bilinirliği ve ön yargılı yaklaşım. Rekabet ettiğiniz uluslararası markaların çok uzun yıllar önce pazara girmeleri ve gerekli resmi onayları tamamlamış olmaları sizi yarışa daha geriden başlamanıza sebep oluyor.  Biz birçok uluslararası fuara katılarak, resmi kurum onaylarını tamamlayarak, ziyaretlerimizi arttırarak bu zorlukları aşmak için ciddi çalışmalar yapıyoruz.  Ürünlerimize güveniyoruz, bir kez ürünümüzü kullanan müşteri kalite açısından bir fark olmadığını test ettikten sonra maliyet unsurunu da dikkate alınca sadık Sigma kullanıcısı oluyor.

Marka tanıtımımız adına fuarlara katılmaya, tanıtım seminerleri düzenlemeye ve ziyaretlerimizi arttırmaya devam edeceğiz.

– Markanın gücünü göstermek ve Sigma’nın ismini ön plana çıkarmak adına ne yapmayı düşünüyorsunuz?

Marka bilinirliğini arttırmak için her yıl 4 yada 5 uluslararası fuara katılıyoruz. Özellikle fuarlarda devamlılık çok önemli müşteri her yıl sizi fuarlarda gördüğünde markaya karşı güveni artıyor. Seminer ve tanıtım toplantıları da ayrıca çok faydalı oluyor. Ayrıca biz kalitemizle ve maliyet hesabımızla iddiamızı ortaya koyuyoruz. Müşterimizle sürekli iletişim halindeyiz. Bunlar da bizim markalaşmamız ve büyümemize çok ciddi katkılar sağlıyor.

-Avrupalıların pazar kaybı endişesi olduğunu dikkate alırsak gümrüklerde -dolaylı olarak- zorluk yaşadığınız oluyor mu?

Fransa’dan gönderilen bir ürün için Cezayir’e, Fas’a, Senegal’e vergi ödenmiyor fakat biz Türkiye olarak %30 vergi ödüyoruz. Müşteri de o zaman vergi ödemek yerine diğer ülkelerin ürünlerini tercih ediyor. Hükümetimizin bu konuda ihracatçı firmalarımızın önünü açacak çalışmalar yapması gerekiyor.

Döviz kurlarında yaşanan son hareketlilik dikkate alındığında Sigma’nın sürece karşı yaklaşımı ne olacaktır?

Döviz kurunda yaşanan hareketlilik sadece bizi etkileyen bir durum değil. Dünyanın birçok ülkesinde bizden iki üç kat daha fazla etkilenen ülkeler oldu. (Rusya, Cezayir, Azerbaycan, Özbekistan, Ukrayna, bütün Afrika ülkeleri vb.) Firmamız 2018 yılında gerekli stoğu, gerekli önlemleri ve gerekli üretim planlarını yapmış durumdadır. Sigma, büyüme planlarını da buna göre gerçekleştirip büyük oranda yerli üretim yaparak ürünlerini de dövizle sattığı için piyasada yaşanan dalgalanmalardan çok fazla etkilenmemiştir. Türkiye çok farklı dinamikleri olan bir ülke. Buna bağlı olarak da 2019 yılında orta ve uzun vadede piyasanın çok daha iyi yerlere geleceğini düşünüyorum.

2019 yılında -sizin yeni vizyonunuzla birlikte-ortaya koyduğunuz hedeflerinizde herhangi bir sapma oldu mu?

Şu ana kadar en ufak bir olumsuzluk yaşamadık. Bunun yanında biz, sürdürülebilir hedeflerimizi gerçekleşebilecek şekilde belirledik. %60 büyüme hedefimizi ortaya koyarken vadeli ödeme değil peşin ödemeler üzerinden planlamalarımızı yaptık. Yurt dışına yapacağımız peşin ödeme planlarımız bizi her türlü ekonomik darlıktan ve çalkantıdan koruyacak şekilde düzenlenmiştir.

genco uysalPiyasa şartlarında şalt firmaları (müşteriler) marka değişikliği konusunda nasıl bir tavır takınmaktadır?

Aynı ürün (her şeyiyle aynı kalite ürün) marka değeri açısından farklı değerlerde satılmaktadır. Burada çok önemli bir unsur devreye giriyor: Satışçı ve satışçının ikna kabiliyeti.Marka değişimi için firmayı ikna etmeniz ve ilişkilerinizde sağladığınız güven bu olayın baş aktörüdür. Ayrıca kâr payınızı düşürdüğünüz zaman da marka değişikliği daha kolay gerçekleşebiliyor. Sigma’da bu esneklik var ve kâr payında sunduğumuz bu avantaj marka değişikliğinin de yolunu açıyor. Kısacası “İkna ve Güven” çok önemli.

-Son olarak eklemek istediğiniz düşüncelerinizi paylaşır mısınız?

-Herkes yemek yemeye çok önem verir. Benim için yemek başarıdır. Ben başarıyla beslenen bir insanım. Sigma’yı 80 ülkede hak ettiği yerlere (hem ülkemize katma değer katarak hem de 2023 için 500 milyar dolar hedefimize ekonomik katkı sunarak) çok iyi yerlere getireceğimizden eminim. Umarım, demiyorum.Eminim! Çünkü Sigma; üretim, finans ve hizmet olarak alt yapısı güçlü bir firma.

Etiketler: » » » » » » » »
Share
68 Kez Görüntülendi.