logo

Sigma Elektrik Olarak Önceliğimiz ve olmazsa olmazımız KALİTEDİR

Sigma Elektrik Genel Müdürü Murat AKGÜL

Elektromekanik sektöründe Alçak Gerilim ürünleri alanında üretim yapan bir firmayız. Önceliğimiz ve olmazsa olmazımız KALİTEDİR. Üretimle ilgili her kadememiz uluslar arası kalite standartlarına uygun olarak kontrol altındadır. Çok yönlü kontrol sistemimiz ile müşteri memnuniyetini yukarılara taşımış bulunuyoruz. KALİTE’ye yaptığımız yatırımlar bu süreçte büyümeye çok büyük bir ivme kazandırmıştır.

Üretim tarafımızda yeni ürün yatırımlarımıza hız kesmeden devam ediyoruz. Bu anlamda bünyemizde Alçak Gerilim Devre Kesicileri, Otomatik Sigortalar, Kontaktörler, Akım Transformatörleri, Toroid Trafolar ve 2019 başında yatırımını tamamlayarak üretimine başladığımız Dikey Tip Sigortalı Yük Ayırıcıları ile her geçen gün üretim gücümüzü arttırıyoruz. Bu alanda pazara YERLİ bir alternatif oluşturmanın gururunu yaşıyoruz.

Söyleşiyi okuyanların tanıması adına kendinizden kısaca bahseder misiniz?

1992 yılında İstanbul’da kurulan ve 1500’ü aşkın çalışanı ile Tekstil, İnşaat, Elektrik ve Dış Ticaret alanında yatırımları olan Ünlü Grup bünyesinde yaklaşık 23 yıl Mali İşler Müdürlüğü görevinde bulunduktan sonra yönetim kurulumuzun kararıyla son üç yıldır da Sigma Elektrik Genel Müdürlüğü görevini yürütmekteyim. 1974 İstanbul doğumluyum. Eğitimi İstanbul’da işletme alanında tamamladıktan sonra Mali Müşavirlik ruhsatı alarak ağırlıklı olarak Finansal konularda iştigal ettim.

Ana faaliyet alanınız nedir?

Elektromekanik sektöründe Alçak Gerilim ürünleri alanında üretim yapan bir firmayız.  Sancaktepe deki fabrikamızda; Alçak Gerilim Devre Kesicileri, Otomatik Sigortalar, Alçak Gerilim Akım Transformatörleri, Alçak Gerilim Kontaktörleri, diğer AG koruma ve ölçü cihazlarını ve yine bu yılbaşında yatırımını ve hazırlıklarını tamamladığımız Dikey Tip Sigortalı Yük Ayırıcılarını da içeren 20 ana gruba ayırabileceğimiz ürünlerimizi üretip bayilerimiz vasıtasıyla son kullanıcılara kadar ulaştırıyoruz.

Üretimini yaptığınız 20 Ana grup ürün grubunda ön plana çıkan unsurlar nedir?

Bizim önceliğimiz ve olmazsa olmazımız KALİTEDİR. Bildiğiniz üzere Nihai ürün ve hizmetlerinizin kalitesi, üretim zincirinizin en zayıf halkası olacaktır.  Bu pencereden baktığınızda Müşteri İsteklerinin sürekli gerçekleştirilmesi hedefleyen “ Müşterini memnun et ki, kurum yaşasın” temeli üzerine kurulu Toplam Kalite Yönetimi anlayışını işletmemizdeki tüm süreçlerimizde hakim kılmaya çalışıyoruz.

Diğer bir husus da ürettiğimiz ürünlerin yürürlükte olan uluslararası standartlara uygun olarak üretilmesidir ki tüm globalmarkalarda aynı standartları ürünlerinde sağlamak zorundadır.

Tabi en önemli hususlardan birisi de ülkemizin bu ürün gruplarında ciddi bir cari açığı olduğundan yerli olarak üretilen ürünlerimizin bu açığı kapatmaya katkısını da göz ardı etmemiz gerekiyor.

Kaliteyle ilgili sahip olduğunuz teknik personel, makine ve techizat yatırımı ve işleyişle ilgili bilgiverebilir misiniz?

Sigma Elektrik’te tasarımdan pazarlamaya kadar tüm iş süreçleri ISO 9000 Kalite Yönetim sistemi güvencesi altında gerçekleştirilmektedir;

“KALİTE Kontrol Altında…” diyerek süreçlerimizi şu şekilde özetleyeyim.

Hammaddelerin ve Yarı mamullerin üretim için ONAY alabilmesi için öncelikle firmamızın son teknoloji cihazlarla donatılmış ve konusuna hakimyetkin personelimiz yönetimindeki GİRİŞ KALİTE KONTROL Laboratuvarımızdan OLUR alması gerekiyor. Bu süreçte ürünlerimizin imalatında kullanılacak plastik hammaddesi, bakır, vida, yay vb. aklınıza gelebilecek tüm ürünler için standartların istediği şartları sağlayıp sağlamadığı ilgili test cihazlarımızda parti kontrolüne tabi tutulur. Şartları sağlamayan tüm malzemeler kabul edilmeyerek kesinlikle üretim sürecine alınmaz.

Hammadde kabul edilip üretime alındıktan sonrada parça imalat sürecinden tüm montaj aşamalarını kapsayacak şekilde PROSES KONTROL sürecimiz devreye girerek üretim aşamasında ortaya çıkacak aksaklıkları erkenden önleme yoluna gitmektedir. Montajı bitip ürün haline gelen üretimlerimiz % 100 rutin testlere tabi tutulara sevk depoya teslim edilir.

Yine müşteriye sevk öncesi FİNAL Kontrol süreçlerimiz işlemeye başlayarak paketlenmiş sevkiyata hazır ürünlerden belli oranda seçerek bir daha teste ve kontrol tabi tutarak ürünlerin sevkine onay verir.

Anlaşılacağı üzere çok yönlü kontrol sistemimiz ile varsa sorunları yerinde çözerek müşteri memnuniyetini yukarılara taşımaya çalışıyoruz. Bu konudaki geri dönüşleri azlığı da göz önüne alındığında SİGMA markalı ürünlerimizin neden tercih edildiğini anlıyoruz.

İthal ürünün ikamesini oluşturmak konusunda çalışmalarınızda elde edilen başarı nedir?

İthal ikamesinin tek şartı yerli üretim yapmaktır. Biz de üretim konusundaki yatırımlarımıza hız kesmeden devam ediyoruz. Bu anlamda bünyemizde Alçak Gerilim Devre Kesicileri, Otomatik Sigortalar, Kontaktörler, Akım Transformatörleri, Toroid Trafolar ve bu yılbaşında yatırımını tamamlayarak üretimine başladığımız Dikey Tip Sigortalı Yük Ayırıcıları ile her geçen gün üretim gücümüzü arttırıyoruz. Bu alanda pazara YERLİ bir alternatif oluşturmanın gururunu yaşıyor ve bu konuda gelen geri bildirimleri de göz önüne alırsak başarılı olduğumuzu düşünüyoruz.

Yerli üretici olarak Avrupa’lı üreticiler ile kıyaslandığında ne gibi avantaj ve dezavantajlarınız var, karşılaşılan zorluklar nelerdir?

Müşterilerimiz için en önemli avantajın maliyet olduğunu düşünüyorum. Bütçesini düşünen yerli üretime güvenen müşterilerimizin kazançlı çıktığını düşünüyorum. Üretimimiz burada olduğundan kısa sürede fabrikamıza ilgili birimlerimize ulaşarak tüm teknik sorularına cevap bulabilmekte isterlerse fabrikamıza ziyaret imkânına sahip olduklarından üretim süreçleri hakkında fikir sahibi olabilmekteler

En önemli dezavantajı ülke olarak aşmakta zorluk çektiğimiz marka algısı olarak görüyoruz. Normal şartlarda tercihte pozitif ayrımcılık beklenir fakat bize yerli üretici olarak yarışa başlarken eşit şartların sağlanmasını önemsiyoruz. Sonrasında beklentiler konusu bizim tarafımızdan fazlasıyla karşılanacaktır.

2018 Yılını değerlendirdiğinizde Sigma İçin ve Sektör için Ne tür etkileri olmuştur?

Ekonomik krizlerin; üretim azlığı, talep yetersizliği, borçlanma ve finansal bozulmalar gibi birçok sebebe bağlı olarak ortaya çıktığını biliyoruz. Maalesef ülkemizde dönem dönem bu tür kriz ortamlarına giriyor. 2018 ‘de yaşadığımız ve tüm ülkeyi derinden etkileyen halen de faiz oranlarının bulunduğu nokta da dikkate aldığında etkileri devam eden krizden tabi ki bizlerde sektörle birlikte etkilendik. Zira hammadde maliyetlerimiz döviz kurunun geldiği nokta göz önüne alındığında çok ciddi olarak arttı tabi bu durumda maliyetlerimizi yönetmek konusunda zorluk yaşadık. Bu da fiyat garantisi verdiğiniz müşterileriniz olduğundan ve talepleri yerine getirmeniz gerektiğinden ciddi anlamda zorladı.

Maliyetler dışında bankalarında kriz ortamında aldığı pozisyonun etkisiyle piyasadaki sıkışıklık tüm sektörü nakit akışı açısından olumsuz yönde etkiledi. Hem maliyetleriniz arttı hem de tahsilat kalitenizde bozulmalar yaşanması doğal olarak işletmeleri olumsuz yönde etkiliyor.

Ülke olarak geçmişe de baktığımızda ekonomik göstergeler kısa dönemlerde iyileşiyor ve bir büyüme yakalıyorsunuz, Ancak orta/uzun vadede hepimizin de ihtiyacı olan yapısal reformlar gerçekleşmeyince yine bir krizle karşılaşıyoruz. Tabi birçok yapısal reform sayılabilir ama sektörümüzle ilgili yapılması gereken ve bizimde yapmaya çalıştığımız teknoloji ve katma değeri yüksek ithal ikamesi yaratacak şekilde üretim yapmak, ülkeye döviz getirecek, istihdam sağlayacak, en azından kendi kendine yetebilecek seviyede üretim tesisleri kurmak bunları geliştirmek ve teşvik etmek başlıcalarından sayılabilir. Bunları sağladığımızda yarınlarımıza daha güvenle bakabileceğimizi düşünüyorum.

Döviz Kurlarında Yaşanan Ani Fiyat artışları sonunda Yabancı markaların fiyat dahi vermediği, Bankaların geri durduğu ortamda Yerli Üretici olmanın avantajları ve Dezavantajları nelerdir? Müşterilerinizin Görüşleri Bu dönemde ne oldu? 2019 için Bir stratejiniz oldu mu?

Son bayi toplantımızda biraraya geldiğimiz iş ortaklarımızda ilgili dönemden bahsederken; krizin en çok hissedildiği dönemde projelerine teklif istedikleri birçok markadan cevap alamadıklarını, ürün teslimatlarının gerçekleşmediği ve kendi müşterilerine karşı zor duruma düştüklerini dile getirdiler. Ancak firmamızın kriz döneminde kendilerini yalnız bırakmadığını, taleplerini yerine getirdiğini, sözleşmesine bağlı sözlerini yerini getirdiğini söyleyerek bizlere memnuniyetlerini ilettiler. Tabi bunun yansımalarını bir önceki yıla göre % 65 büyüyerek fazlasıyla hissettik. Takdir edersiniz ki böyle bir yılda bu oranda büyümek hem müşterilerimizin bize duyduğu güveni hem de yaptığımız yatırımın doğruluğunu net olarak göstermektedir.

Döviz kurları ilk zamanlara göre geri çekilse de hala stabil hale gelmiş değil. Bu durumda planlama yapmayı strateji geliştirmeyi doğal olarak zorlaştırıyor. Ancak yatırımlarımız devam ediyor ve 2019 yılı içinde büyüme odaklı bir bütçe yaptık.

Her yıl katlayarak büyüme trendinizine şekilde sürdürmektesiniz?

Görünen ve sektörle ilgili herkesin söylediği son üç yıldır firmamızda ciddi bir büyüme ve ön plana çıkış olduğu yönünde. Ancak bu büyümenin temelleri daha 2009 yılında Sigma’nın Ünlü Grup bünyesine dâhil olması ile başladı. Grup olarak yaptığımız yatırımın ve geliştirme faaliyetlerinin meyvelerini toplamaya başladığımız dönem olarak son üç yılı gösterebiliriz.

Özellikle Kaliteye ve ürün çeşitliliğini arttırmak adına yaptığımız çalışmalar halen devam ediyor ve edecek. Üretici olmak adına yaptığımız ilave yatırımları da düşünürsek bunların toplamı bir süre sonra büyümenizi kaçınılmaz kılıyor.

Marka bilinirliğimizi arttırmak için Pazarlama faaliyetlerimizi de hem çeşitlendiriyor hem de arttırıyoruz. Marka bilinirliğiniz artıkça talepler de kabullerde arttırıyor.

İç piyasada büyümeye etki edecek şekilde ne tür bir yapılanmanız oldu?

Böyle bir ortamda büyümeyi sağlamak kolay değil. Başta inşaat sektörü olmak üzere hemen hemen bütün sektörlerde bir daralma var. Herkesin daralmadan bahsettiği bu piyasa şartlarında biz büyümeden nasıl bahsediyoruz peki. Evet herkesin bildiği gibi pasta küçülüyor ancak biz pastadan daha büyük pay almak için çalışıyoruz.

Rakiplerin etkin olduğu ancak firmamızın yeteri kadar bulunmadığı kamu alanları için çalışmalar yapıyoruz. Bu alanlar için ürün çalışması yapıyor, kabullerini onaylarını tamamlıyoruz. Bu yıl bu alanda bir büyüme bekliyoruz. Ayrıca bu yıl Sigma ailesine kattığımız yeni bayilerimizin de büyüme hedeflerimize katkıda bulunacağını düşünüyoruz.

İç Piyasada Nasıl bir Ekibe sahipsiniz?

Bu alandaki organizasyonumuz Satış ve Pazarlama Direktörlüğü altında Yurtiçi Satış Müdürlüğüne bağlı bölge müdürlükleri ve ilgili bölgede satış yetkilileri ve satış mühendisleri şeklinde oluşmaktadır. Burada pazarlamayı, satış ve proje olarak ikiye ayırdık. Proje ekibimiz Türkiye’de projeleri gezerken, kurumların onay kabullerini de yaptırır. Yeni projelerin takiplerini yaparak bu projeleri satış ekiplerimize teslim ederler. Satış Ekibimiz de bayilerimiz vasıtasıyla satışı yaparak süreci tamamlarlar.

Sigmanın Büyümesinde Yurtdışı Satış Oranlarının Payı Nedir?

Yurtdışı satışlarımızın büyümemizdeki önemi büyüktür, 2018 yılındaki büyümemizi hem içpiyasadan hem de yurtdışı satışlarla birlikte gerçekleştirdik. Büyümede hedef ülke ve adetsel bazdabüyümeyi önceliyoruz. Son üç yılda artarak giden yurtdışı satış oranlarımızla 65 ülkede Sigma markasını kullandırmayı başarmış bir firma olarak konuşuyoruz. Bu yıl ürünlerimizi gönderdiğimiz ülke sayısını 80’lere çıkarmayı hedefliyoruz..

2019 Yılında 80 ülkede markamızı kullandıracağız dediniz. Bunun için netür değişime gittiniz?

Bugüne kadar 65 ülkede ürünlerimiz kullanılmaktaydı ancak 2019 yılında bu rakamı 80 ülkeye çıkarmak olarak belirledik. Bunu başarabilmek için dış ticaret departmanımızda yeni bir organizasyona gittik. Ayrıca yeni hedef ülkelerde özellikle kamu tarafındaki akreditasyonları tamamlamak için yoğun bir çalışma içerisindeyiz. Ayrıca her yıl ortalama beş uluslararası fuara katılmaktayız.  Bu yıl şu ana kadar sırasıyla Sudan, Cezayir, Dubai, Hannover fuarlarına katıldık. Ayrıca planlanan bir Nijerya fuarımız da var. Ayrıca bu fuarlarda temas ettiğimiz Müşterilere de ziyaretlerimizi yoğunlaştırmamızın sonuçlarını alacağımızı düşünüyoruz.

Yurtdışında ağırlıklı olarak 2019 yılında hangi bölge veya ülke ön plana çıkacaktır?

Bu yıl ağırlıklı olarak Afrika bölgesinde büyüme öngörüyoruz.Ancak hemen hemen tüm bölgelerle temasımız var takip edip göreceğiz.

Son Üç yılda Firmanın Genel Müdürü Olarak görev yapıyorsunuz, bu süreçte her yıl %50 lik bir büyüme sağlanmış. Bu dönemde Nasıl ve Ne tür bir değişim ve dönüşüm sağladınız?

Bunu kişilere bağlamayı doğru bulmuyorum. Bu bir ekip çalışmasının ürünüdür 26 yıldır sanayici kimliğimiz ile ticari hayatına devam eden Ünlü Grup’un 1500’ü aşkın çalışanı var ve üretimdeki tecrübemizi bu alandaki faaliyetlerimize kanalize ettiğimizde başarı kaçınılmaz oluyor.

Ne ürettiğiniz önemli değil, üretimde kullandığınız metotlar önemlidir. Sistem ve yöntem önemli bunları başarıyla uyarlarsanız verimliliğiniz artıyor. Sistemin ihtiyaçlarını iyi gözlemliyor, değişimleri yerinde ve zamanında yapıyoruz.  Yine firmamızın başarısında grup yönetimimizin de katkıları çok fazla olmuştur.  Aldığımız kararların uygulayıcısı ve takipçisi olunduğunuz da başarı kendiliğinden geliyor.

Tekrar söylüyorum KALİTE’ye yaptığımız yatırımlar bu süreçte büyümeye çok büyük bir ivme kazandırmıştır. Yine müşterilerimizin taleplerini dinlemek onları anlamak ve diyalog halinde olmakla bu organizasyonda büyüme kendiliğinden gelmiş oldu.

Sektörde yaşanan rekabet ortamı hakkında görüşleriniz nedir?

Rekabet kendinizi geliştirmeniz için gereklidir. Öncelikle kendimize bakıyor neler yapabiliriz, nereyi geliştiririz, verimliliğimizi nasıl arttırır ve sonuçta maliyetlerimizi nasıl aşağıya çekip rekabetçi oluruz.

Tabi ticari ahlak ve kurallara uyan rekabeti destekliyoruz. Ürününün kalitesi, fiyatı ve hizmeti  ile ayrışan firmalar bu rekabette kazanan taraf olacaktır.

Ar-Ge veya Ür-Ge alanında Yeni Ürün Çalışmanız Var mı?

Ar-Ge departmanımız alanında uzman ve deneyimli bir kadrodan oluşmaktadır. İşte bu ekip değişen teknolojiyle birlikte sektörün ihtiyaç duyduğu ürün ve ürün gruplarını ortaya çıkararak araştırmalarını buna göre yapıyor.

Yeni ürün çalışmamıza Pazar araştırması ve talepler şekil veriyor. Kararı verilen ürün için önce tasarım çalışmaları yapılıyor sonrasında üç boyutlu yazıcımızla protetip üretilip son kontrol ve onaylar verildikten sonra yine bünyemizde bulunan kalıphanemiz de kalıp üretimleri tamamlanıp gerekli test ve onaylar tamamlandık sonra üretim aşamalarına geçiyoruz. Her yıl bu şekilde ürün portföyümüzü genişletiyoruz. Bu yılda bu şekilde kalıpları tamamlanan ürünlerimiz pazara sunulacaktır.

Ür-ge çalışmalarımız her daim devam ediyor. Mevcut ürünlerimiz üzerinde yenilikçi bazı uygulamalar yaparak yeni bazı  teknolojik gelişmeleri ürünlerimize uygulama ve Pazar taleplerine cevap verme çalışmalarımız devam ediyor.

Sigmayı tek bir cümle ile ifade etmek gerekirse nasıl ifade ederdiniz? Sigmanın sizdeki anlamı nedir?

Sizin de duyduğunuzu düşündüğüm bir sloganımız var “Türkiye’de üreten Dünya’ya hizmet veren” şeklinde sanırım bunu belirtmek üretici kimliğimizi, yerliliğimizi, kalitemizi, ulaştığımız pazarları da ihtiva edecek şekilde birçok hususu açıklamaya yetecektir.

Kamu tarafında beklentileriniz var mı?

Her kesimin bahsettiği yapısal reformlar diye bahsedilen hususları biliyoruz. Bu konulardan bahsedilen ve özellikle bizim gibi üreticileri ilgilendiren; AR&GE’ye destek verilmesi,  Üretime destek  ve teşvik edilmesi, Yurtiçi kaynakların verimli bir şekilde kullanılarak katma değerli ithal ikamesi olan ürünler üretilmesi, Üretimden ihracatın arttırılması, istihdamın arttırılması gibi yarınlarımıza güvenle bakmamızı sağlayacak bu tarz uygulamaların kamu tarafından planlanması, uygulanması ve takip edilip sonuçlandırılması gibi bir beklentimiz var.

Biz de firma olarak bu saydığımız maddeleri kendi imkânlarımızla geliştirmeye çalışmaktayız.

Ülke olarak Araştırma Geliştirmeye, üretmeye, verimliliğe, özellikle ihracat pazarlarına yüksek miktarda satış yapmaya ihtiyacımız var.

Bu sayınızda firmamıza da yer  verdiğiniz için teşekkür ediyor, başarılarınızın devamını diliyorum….

Etiketler: »
Share
390 Kez Görüntülendi.