“TEMPA PANO” 25 Milyon $ Yatırım Yaptı,İhracatını Üçe Katlayacak

13 Mart 2014 - 14:54

Nurhan Gazeryan (Medium)Türkiye’nin lider pano üreticilerinden Tempa Pano, Gebze Makine Organize Sanayi Bölgesi’nde gerçekleştirdiği yatırımla müşterilerine, çalışanlarına ve sektöre değer katarak büyümeye devam ediyor.

1989’dan beri Alçak Gerilim elektrik panoları üreticisi olarak faaliyet gösteren Tempa Pano gerçekleştirdiği 21 bin metrekarelik kapalı alan ve 25 milyon dolarlık yeni yatırımla sektördeki üretim ve ihracat lideri pozisyonunu daha da pekiştirmeyi hedefliyor.

Gebze’deki yatırımları konusunda bilgi veren Tempa Pano ortaklarından Nurhan Gazer; üretim kapasitelerini 4 kat arttırdıklarını, artan kapasitenin  mevcut ve potansiyel müşterilere fiyat ve kalite olarak yeni avantajlar sağlayacağını belirtti.

2011 yılında inşaatına başladıkları fabrikalarına,  2013 yılında taşındıkları bilgisini veren Gazer, “Yeni yatırımımız da, gelişmiş teknolojiye sahip makine parkuru  ve kalitemiz yanında yüksek kapasiteli modern ve çevreci bir üretim tesisini birleştirmeyi başardık. Verimliliğin artması ile üretim kapasitemizde büyük oranda artış oldu. Müşterilerimiz, kalite konusunda hiçbir zaman endişe duymadıkları Tempa Pano’dan artan üretim miktarına paralel olarak daha uygun fiyat ve daha hızlı teslimatla ürün alabilecekler” dedi.

 Türkiye’de ilk patlamaya dayanıklı exproof panoları üretti 

Tempa Pano’nun standart ürünler yanında teknik olarak oldukça kapsamlı ve yüksek müşteri beklentisini karşılayacak panolar da imal ettiğini belirten Gazer, “Daha önce Türkiye’de üretilmemiş tehlikeli ortamlarda kullanılan patlamaya dayanıklı ‘Atex sertifikasına sahip exproof panoları’  imal edebiliyoruz.  portföyümüzde , İngiltere ve Ortadoğu pazarından çok fazla talep gören, güvenilir bir yapısı olan Tip Testli, Tembar adlı bara sistemlerimiz de var.  Panolarda ana baralara delik açmadan güvenli ve hızlı montaj imkanı sağlayan K- Bar sisteminin de yeni geliştirilen ürünleri arasında olduğunu söyledi.

İklimlendirme başlığı altında, üst düzey kalitede yeni bir pano kliması da ürettiklerini söyleyen Gazer, “Yeni tesisimiz ile birlikte, pek çok iyileştirme ve yeni ürün çalışması yapılıyor. Ürün geliştirmek biraz da üretim teknolojileri ile  alakalı. Tasarladığınız bir ürünü imal edebilmek için bazı makine ve ekipmanlara ihtiyaç duyuyorsunuz.  Devreye aldığımız yeni bir pano üretim hattı Tempa Pano’ya daha fazla esnek üretim yapma imkanı sağlayacak. Sevkiyat performansımız ikinci vardiya kurulması ile iyileştirildi. 2014 yılında bazı proseslerimize ilave otomasyon yatırımları da planlıyoruz. 2012 yılına kadar, yüzde 30’lar seviyesindeki ihracatımız yeni yatırımımızın devre girmesi ile yüzde 40’lara yükseldi. Hedefimiz gelecek yıllarda bu seviyeyi % 60- 70’lere çıkarmak dedi.

Türkiye’den Avrupa’ya  Pano İhracatı Yapan İlk Firma 

FABRİKA (1) (Medium) Türkiye’den yurtdışına özellikle Avrupa’ya boş pano ihracatlarını başlatan ilk yerli firma olduklarını belirten Gazer “1998’de ilk ihracatımızı Fransa’ya gerçekleştirdik. Şuan İngiltere, Fransa, Bulgaristan ve Romanya’da kendi şirketlerimiz var. Bu ülkelerde ürünlerimizi kendi markamızla satmaktayız. Son yıllarda yaşanan ekonomik kriz nedeniyle, Avrupa pazarında ciddi bir daralma olmasına rağmen artan bir satış trendimiz var. Artan kapasitimiz için gelişen pazarları da değerlendirmek amacı ile rotamızı Ortadoğu ve Körfez Ülkelerine de çevirdik. Bu bölgelerdeki bayi/dağıtıcı anlaşmalarımız tamamlandı. Ancak buralarda ciddi bir fiyat problemi var. Kapasite artışımız ile yüksek miktarlı/düşük fiyatlı pazar taleplerini de karşılamamız mümkün olabilecek.’ dedi.

 Avrupa’dan başladı Ortadoğu’ya yayıldı hedefi Amerika

Avrupa pazarı konusunda da bilgi veren Gazer ‘Genel ürünlerimiz yanında paslanmaz ve exproof panolar, ağırlıklı olarak İngiltere’de satılıyor. Diğer Avrupa ülkelerinde dikili tip ve duvar tipi panolarımız rağbet görüyor. Ortadoğu’da yine dikili tip ve duvar tipi panolara yoğun talep olacağını öngörüyoruz.  Bu coğrafya için proje bazlı olarak exproof panolara ilave kapasite oluşturmayı hedefliyoruz. Gemi sektörü için ciddi bir üretim gerçekleştiriyoruz. Burada da ilave kapasite artışlarına ihtiyacımız vardı.

Bazı büyük uluslararası firmalarla bağlantı aşamasındayız. 2014 yılı ile birlikte bu firmalarla çalışmaya başlayacağız. 2014 yılında Uzakdoğu, Asya ve Avusturalya bölgelerine satış gerçekleştirmek üzere çalışmalarımız yapılıyor. 2015 yılı ve sonrasındaki ihracat hedefimizde ise ; Amerika Kıtası var” dedi.

Tempa Pano’nun ürün ve çalışanların kalitesi anlamında uluslararası rakiplerle boy ölçüşebilecek konumda olduğunu belirten Gazer, “ Pano sektöründe olumlu gelişmeler yaşanıyor, Türkiye’nin hizmet ve mail üretimi açısından dünyaya hizmet verebilecek potansiyeli var. Bu potansiyel pano sektörünü çok daha ilerilere taşıyacak. Sektörün önü açık çünkü enerji ihtiyacı sürekli artıyor, bu elektriğin de iletimi , dağıtımı ve kontrolü demektir. Makine sektörü Türkiye’de ivme kazandı ve ciddi ihracat yapar hale geldi” dedi.

 Çevre ve Sosyal Sorumluluk Projeleri Bizim İçin Önemli

Kuruluşlarının ilk yıllarından beri çevre duyarlılığı ve sosyal sorumluluk bilinci ile hareket ettiklerini belirten Gazer, “Yönetim kurulunda yer aldığım EPAD (Elektrik Pano Üreticileri Derneği) ile sektöre hizmet vermeye çalışıyoruz. Ayrıca Teknolojik Eğitimi Geliştirme Vakfı( TEGEV) aracılığı ile, meslek okullarına her zaman tam  destek, ihtiyacı olan öğrencilere burs veriyoruz.  Dual sistemde Alman metodolojisiyle bir üniversite kurmak planlarımız arasında.

Finans, know-how, ihtiyaç ve talebi buluşturmak gerekli.  Bu noktada siyasi desteğin yanı sıra sanayicinin konuya daha fazla sahip çıkması gerekiyor “ dedi.

Yeni kurdukları fabrikalarıyla istihdama olumlu katkı sağladıklarını aktaran Gazer,  75 yeni istihdam gerçekleştirdiklerini ve Yenilenebilir Enerji Kaynakları üzerinde Ar-Ge çalışmaları yaptıklarını da sözlerine ekledi.

 

 

Yeni Yorumlar Kapalı.

© 2013 Yükseliş Yayıncılık Tüm Hakları Saklıdır .