logo

Tet Tayvan Ve Filipinler’e Ticaret Heyeti Düzenledi

Elektrik-Elektronik sektörü Asya’da yeni pazarlara açılıyor

TET-Tayvan Filipinler Heyeti-2

Türkiye’nin teknolojideki gücünü temsil eden Elektrik Elektronik ve Hizmet İhracatçıları Birliği (TET), Ekonomi Bakanlığı tarafından uygulanan Hedef Ülkeler ile Ticari ve Ekonomik İlişkileri Geliştirme Stratejisi çerçevesinde Tayvan ve Filipinler’e ticaret heyeti düzenledi. Elektrik elektronik sektörünü yılın ikinci yarısında da yoğun bir takvim bekliyor. TET öncülüğünde yapılacak ticaret heyetleri için sektör temsilcileri;  Paraguay-Uruguay,  Kamerun-Gabon,  Kazakistan – Azerbaycan ve Kolombiya-Venezuela pazarları ile buluşmak için binlerce kilometre yol kat etmeye hazırlanıyor. 

TET-Tayvan Filipinler Heyeti-1  Türk elektrik elektronik sektörünün, Tayvan ve Filipinler’e olan ihracatının artırılması, yeni iş bağlantılarının kurulması ve bu pazarlarda Türkiye’nin daha aktif bir rol oynaması için düzenlenen heyette, elektrik elektronik sektöründen 12 firma yer aldı. Tayvan’ın başkenti Taipei ve Filipinler’in Başkenti Manila’yı kapsayan 7 günlük heyet boyunca; Tayvan’da 49, Filipinler’de ise 125 ikili görüşme gerçekleştirildi.

 Asya’nın 4 kaplanından bir olarak nitelendirilen Tayvan ve hızlı büyüme rakamlarıyla dikkat çeken Filipinler elektrik elektronik sektörü ihracatçıları için önemli bir potansiyel taşıyor. Buradaki fırsatları yakından görme imkânı yakalayan firmalar, ülkenin önde gelen kuruluşlarıyla da bire bir görüşmeler yaptı.

 Elektrik Elektronik ve Hizmet İhracatçıları Birliği (TET) Yönetim Kurulu Başkanı Fatih Kemal Ebiçlioğlu,

TET-Tayvan Filipinler Heyeti-3

Asya pazarındaki ülkelerle Türkiye arasındaki ticaret hacminin geliştirilmesi gerektiğine dikkat çekerek şunları söyledi: “Asya pazarını önemsiyor ve bu pazarda da güçlenmek istiyoruz. Sektörümüzün önde gelen firmalarının Tayvan ve Filipinler’de gerçekleştirdiği görüşmeleri oldukça verimli geçti. Pazarı yakından tanıyan firmalarımız, önümüzdeki yıllarda bölgede faaliyete geçirilmesi planlan projelerle ilgili bilgiler de aldı.”

 Elektrik elektronik sektörünün ticaret hacmini yukarıya taşıyacak pazar araştırmalarına önümüzdeki dönemde de hızla devam edeceklerinin altını çizen Ebiçlioğlu, yılın ikinci yarısında Güney Amerika, Afrika ve Türki Cumhuriyetler gibi ihracat potansiyelinin ve Türk elektrik-elektronik firmalarının şansının yüksek olduğu pazarlar ile buluşturacaklarını söyledi.

Share
1284 Kez Görüntülendi.