logo

Tunç Korun: 2015’de Fotovoltaik Uygulamaların Artmasını Bekliyoruz

7. Uluslararası Enerji Kongresi ve Fuarı’ında “Türkiye’de Fotovoltaik Uygulamaların Durumu ve Yapılan İşler” konulu bir sunum gerçekleştiren Form Şirketler Grubu Yürütme Kurulu Başkanı Tunç Korun güneş enerjisi sektörüne yönelik önemli bilgiler paylaştı.

TUNC (1) (Medium)7. Uluslararası Enerji Kongresi ve Fuarı’nın ikinci günü olan 25 Kasım’da bir sunum gerçekleştiren Tunç Korun, “ Türkiye’de 2013 sonunda 10 MW civarında olan kümülatif kurulum, 2014 yılında 30 MW’a çıktı. Lisanssız  kurulumlarla da yıl sonunda 50 MW’lara çıkacak.

Şu anda Türkiye’de çatı ya da saha bazında hemen her tip fotovoltaik uygulama örneği bulunmakta. Fabrika, banka, otel, iş merkezi, yurt, villa, telekom, hastane, çimento fabrikası, üniversite gibi her tip yapıda fotovoltaik sistem kurulumu bulunuyor ve 2,000 kW kurulu güçlere kadar da örnekler mevcut. “ dedi.  Dünya fotovoltaik sektörünün durumuna da değinen Tunç Korun, 2013 içerisinde gerçekleşen 35 GW’lık (35,000 MW) fotovoltaik kurulum ile dünya genelinde kurulu gücün 140 GW’a (140,000 MW) yakın olduğunu ve bu gücün yaklaşık olarak Türkiye toplam enerji üretiminin iki katı olduğunu belirtti.

TUNC (2) (Medium) Türkiye’de kurulu fotovoltaik sistem gücü ise Dünyanın sadece onbinde 3’ü mertebesinde bulunuyor. Sunumunda fotovoltaik sistem kurulum maliyetleri ile ilgili bilgiler paylaşan Form Şirketler Grubu Yürütme Kurulu Başkanı Tunç Korun, “ Fotovoltaik sistem fiyatları anahtar teslim olarak 6.000 euro’lardan 1.000 euro seviyelerine gelmiş durumda.

Bu maliyetlerde kurulacak sistemler yatırımcı açısından 5 – 6 yıl gibi bir sürede geri dönüşe olanak tanıyor. 2015 yılında güneş enerjisi yatırımlarının hem lisanslı hem de lisanssız bazda hızla artmasını bekliyoruz” dedi.

Ankara Ticaret Odası Congresium fuar alanında gerçekleşen 7. Uluslararası Enerji Kongresi ve Fuarı, EIF Yönetim Kurulu Başkanı Çiğdem Dilek, Eti Maden İşletmeleri Genel Müdürü Kongre Başkanı Dr. Orhan Yılmaz, Çin Enerji Geliştirme Birimi Başkanı Wang Binghua, Irak Elektrik Bakan Yardımcısı Adil Mahdi,  Mozambik Enerji Bakan Yardımcısı Jaime Himede,  Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız gibi bir çok önemli bakan ve temsilciyi ağırladı.

Share
817 Kez Görüntülendi.