logo

Tünel Kazma Makinesi’nin Elektriğini, Prysmıan Group Sağlıyor!

Enerji ve telekomünikasyon kabloları sektörünün lideri Prysmian Group, Asya ve Avrupa’yı ilk kez deniz tabanı altından geçen karayolu tüneliyle birleştirecek olan Avrasya Tüneli Projesi’ne özel kablo üretti. Tünel inşaatında kullanılan Tünel Açma Makinesi’nin elektriği, Prysmian Group imzalı kablo ile sağlanıyor. 

prysmian (2) (Medium)Türkiye’de ulaşımdan inşaata birçok alanda kablo tedariğinde bulunan Prysmian Group Türkiye, yine önemli bir projede etken rol oynuyor.

Temeli 2011 yılında atılan, toplam uzunluğu 14,6 kilometrelik bir güzergahı kapsayan Avrasya Tüneli Projesi’nde  tünel kazı işlemleri için kullanılan makineye elektrik akımı sağlayan kablo, Prysmian Group’un İtalya tesislerinde özel olarak üretildi. Türkiye’de bir ilk olan, çift katlı Avrasya Tünelini, otomobil ve minibüsler kullanacak. Avrasya Tüneli Projesi’nin uzunluğuna denk gelen kablo, proje tamamlanana kadar kullanılacak.

Proje için özel olarak üretilen kablo, esneklik, darbelere ve birden çok kez sarılıp açılmaya dayanıklılık gibi özellikleriyle öne çıkıyor. 1 milyar 245 milyon 121 bin dolar yatırımla hayata geçirilecek olan Avrasya Tüneli boyunca kullanılan kablo, 11 barlık basınç dayanımı ile dünyada ikinci sırada yer alan tünel açma makinesine uygun olarak tasarlandı.

prysmian (3) (Medium)Dünyada ve Türkiye’de benzer birçok projeye kablo tedariğinde bulunan Prysmian Group’un son örnekleri arasında Marmaray Ayrılıkçeşme-Üsküdar ve Yenikapı-Sirkeci arasında yer alan tünelleri ve Gerede Tünelleri yer alıyor. Prysmian Group, Türkiye’nin ilkleri arasında yer alan projelere özel üretimlerini sürdürüyor. “Türkiye’yi Yarınlara Bağlıyoruz…” misyonu kapsamında ülke çapında önemli projelerde yer alan Prysmian Group Türkiye, geleceğe yatırımı sürdürüyor. Türkiye çapında ulaşımdan inşaata birçok alanda faaliyetlerine devam ederken, ülkenin yarınları için yeniliklere imza atıyor.

Prysmian Group Türkiye Özel Kablolar Satış Direktörü İlhan Öztürk projede yer almalarından dolayı duydukları mutluluğu ifade ederken şu sözlere yer verdi;” Prysmian Group Türkiye olarak özel üretim gerektiren kablolar alanındaki başarılarımıza bir yenisini daha ekledik. Yer altı projelerine sağladığımız kabloların yanı sıra bu tip büyük projelerde kullanılan özel makinelere enerji sağlayan kablolar da üretiyoruz. Türkiye’de her gün büyüyen inşaat sektöründe teknikler gelişirken biz de Prysmian Group Türkiye olarak yeni trendlere uyum sağlayarak ürün yelpazemizi geliştirmeyi sürdürüyoruz”

Share
1097 Kez Görüntülendi.