logo

Alstom, Sırbistan’a Generatör Transformatörünü Teslim Etti

Alstom Grid Türkiye, Sırbistan’da Nikola Tesla Enerji Santrali Tent-B’de kullanılmak üzere PE EPS–Sırbistan (Public Enterprise- Electric Power Industry of Serbia/Kamu Kuruluşu – Sırbistan Elektrik Enerji Endüstrisi) için ürettiği generatör transformatörünün sevkiyatını başarıyla gerçekleştirdi. Şimdiye kadar Türkiye’de tasarlanan ve üretilen en büyük transformatör olma özelliğini taşıyan 725 MVA, 21/410 kV yükseltici transformatör, aynı zamanda Alstom ‘un Türkiye’den Sırbistan’a yaptığı ilk ihracat. 

bb als (1) (Medium)Sırbistan’ın en büyük enerji santrali kompleksi Nikola Tesla Enerji Santrali , senelik  18 TWh elektrik üretimiyle neredeyse ülkenin yarısının enerji ihtiyacını karşılıyor.  Alstom’un yükseltici transformatörü, generatörden elde edilen elektriği yüksek gerilim nakil hattı ile tüketim yerine kadar ulaştıracak.. Transformatör, enerji santralinin, 400 kV Sırbistan iletim şebekesine bağlanmasında kritik bir rol oynayacak.

Bu tip transformatörler işletme ömürleri boyunca aşırı uyarılma, yüklenme ve ısınmaya maruz kalırlar. Kesintisiz güç iletimi sağlamak için Alstom, kullandığı en son teknolojiyle tüm bu parametreleri tasarım ve üretim süreçlerine entegre eder. Bu transformatör, MS-3000 on-line durum izleme sistemi ile donatılmıştır ve Nicola Tesla Enerji Santraline, güç transformatörünün performansını ve güvenli işletim koşullarını on-line değerlerdirme imkanı sunar.

Alstom Grid Türkiye Güç Transformatörü Genel Müdürü Hakan Karadoğan; “Sırbistan’ın en büyük enerji üretim şirketi PE-EPS ile çalışmaktan dolayı son derece memnunuz. Bu projeyle bu alandaki teknik bilgimiz, yüksek kalite standartlarımız ve deneyimimiz dünya genelinde bir kez daha kanıtlandı. Bu yükseltici transformatör ve en son teknoloji ürünü on-line izleme sistemi ile Nicola Tesla Santrali, tüketicilerine istikrarlı ve güvenilir yüksek gerilim sistemi sunabilecek ve santralin verimliliğini otomatik olarak arttıracaktır”  dedi.

Nikola Tesla Enerji Santrali adını modern alternatif akım (AC) elektrik ikmal sistemi dizaynına olan katkılarıyla bilinen Sırp-Amerikalı mucit Nikola Tesla’dan alıyor.

1966 yılından beri Gebze’de üretim yapan Alstom Grid, dünyanın en modern güç transformatörleri fabrikalarından birine sahip. Endüstriyel uygulamalara yönelik özel transformatör ve reaktör üretiminde dünya lideri olan tesis, Alstom’un da bu alandaki yetkinlik merkezi. Tesis, kalite standartları, modern üretim teknikleri ve kapsamlı test laboratuvarları ile ulusal ve uluslararası tüm standartları karşılıyor ve yüzde 85 oranındaki ihracatıyla “Transformatörler, Endüktörler” alanında Türkiye’nin ihracat şampiyonu.

 

 

Share
950 Kez Görüntülendi.