logo

Türkiye’de ve dünyada daha iyi bir Orta Gerilim sektörü için çalışıyoruz

Trafo sektörünün en önemli organizasyonu olan,Cwieme fuarında her sene düzenlenen  kategorisinde bu sene finale kaldınız. Bu ödüllerde finale kalan tek Türk firmasıydınız. Zenithar’dan çok kısa bahseder misiniz?

Bildiğiniz üzere Zenithar olarak Türkiye’de ve dünyada daha iyi bir Orta Gerilim sektörü için çalışıyoruz. Çoğunlukla dünyadaki hücre, trafo, trafo merkezi, ölçü trafoları vesaire gibi Orta Gerilim ekipmanları üreticilerine danışmanlık veriyor; Belçika’lı kardeş firmamız Opti-Consult ile birlikte onların dizaynlarını ve üretim proseslerini optimize ederek maliyetlerini düşürüyoruz.

Bu zamana kadar İspanya, Vietnam, İsrail, İran, Pakistan, Bangladeş, Mısır, Birleşik Arap Emirlikleri, Türkiye, Belçika, Katar gibi dünyanın birçok değişik yerinde projeler yürüttük. Kore’de de yeni bir projenin kontratını imzalamak üzereyiz. Bunun yanında dış ticaret ayağımız da var. Türkiye’de Orta Gerilim sektöründe üretim yapan partnerlerimizin ürünlerini yurtdışına satmalarına yardımcı oluyoruz. Türkiye’de aynı zamanda bazı ekipman ve makine üreticilerinin temsilciliğini yapmaktayız. Okuyucular daha geniş bilgiye internet sitemizden (www.zenithar.net) ulaşabilirler.

Yarışmada finale kalma sürecinden biraz bahseder misiniz? Hangi projenizle finale kaldınız?

Yarışmanın seçilme kıstaslarına baktığımızda aslında bizim yaptığımız işlerle uyuştuğunu farkettik; müşterilerin maliyetini düşürme,  global düzeyde katma değer sağlama vesaire. Biz de kardeş firmamız Opti-Consult ile ortak yürüttüğümüz www.mvpoint.com projemizle yarışmanın “En iyi Start-Up Firması” kategorisine başvuru yaptık ve finale kaldık. MVpoint’de, dünya üzerinde Orta Gerilim ekipmanları (hücre, köşk, trafo, AG pano vesaire) üreten fabrikalar kurmak isteyen yatırımcılara anahtar teslim olarak danışmanlık hizmeti sunduğumuz bir iş modelini anlatıyoruz. Şu ana kadar İran, Pakistan, Bangladeş, Birleşik Arap Emirlikleri, Katar gibi ülkelerde anahtar teslim trafo ve orta gerilim hücre fabrikaları kurmuş bulunmaktayız. İşin yarışmayla ilgili diğer bir güzel tarafı da kardeş firmamız Opti-Consult’un kurucusu Allan Van Hoecke’nin aynı yarışmanın “Yılın Mühendisi” kategorisinde bugüne kadar dünya trafo sektörüne yaptığı katkılar neticesinde finale kalmış olması.

Yarışma sonucları ne oldu peki? Büyük ödülü alabildiniz mi?

Zenithar olarak maalesef büyük ödülü alamadık fakat kardeş firmamızın kurucusu Allan Van Hoecke yılın mühendisi seçildi. Kendisi o an Vietnam’da danışmanlık vermekle meşgul olduğu için ödülü onun adına ben aldım. Onun adına bile olsa podyuma çıkmak gerçekten çok heyecan vericiydi. Finale kalan tek Türk firması olmamız da bence ayrıca önemli.

Zenithar’ı sosyal medyada bir hayli aktif görüyoruz, özellikle Linkedin’de. Sektörle ilgili birçok video içerik de üretiyorsunuz, bu Türkiye Orta Gerilim sektörü açısından pek de alışılmış bir şey değil. Neden Zenithar video içerikler üretme kararı aldı?

Yola çıkarken sektör hakkında insanları bilinçlendirmeyi de kendimize misyon edindik. Çünkü geçmiş iş tecrübelerimizde gördük ki sektörde bu anlamda ciddi bir boşluk var. Firmalar ürün seçerken, ürünü devreye alırken, makine tedarik ederken vesaire bu tarz işe yarar “görsel” bilgilere ihtiyaç duyuyor. Biz de firma olarak Zenithar TV’yi kurduk- bir Youtube kanalı. Şimdiye kadar ürünlerimiz, hizmetlerimiz ve sektör hakkında faydalı bilgiler içeren Türkçe ve İngilizce dillerinde kısa videolar ürettik. Videoların teknik olarak hazırlanması sürecinde genç ve alanında bir hayli başarılı bir ekipten oluşan Neria Creative firmasından destek alıyoruz. Firmamızın tanınması açısından da tabii ki bu videoların inanılmaz faydasını gördük. Yakında kısa eğitim videolarına ve sektör kişileriyle röportajlara başlamayı düşünüyoruz. Bu anlamda videolarımıza katkı yapmak isteyen firmaların bize ulaşmalarını rica ederiz.Zenithar TV’ye https://www.youtube.com/channel/UCfHjAQBon_ykfsOzpTNuC1A adresinden ulaşılabilir.

Son olarak Zenithar’ın gelecek planlarından çok kısa bahsedebilir misiniz?

Zenithar olarak dünyada ve Türkiye’de Orta Gerilim sektöründe faaliyet gösteren birçok firmanın üretimde endüstri mühendisliği anlamında karşılaştığı birçok sorununun olduğunu görmekteyiz. Birçok firma çok verimsiz çalışmakta, deposunu iyi yönetememekte, düzgün bir satınalma yapamamakta vesaire. Zenithar olarak yakın gelecekte bünyemize konusunda uzman endüstri mühendislerini de dahil ederek müşterilerimizin endüstri mühendisliği konularında yaşadıkları sorunlara da profesyonel çözümler getirmeyi amaçlıyoruz.

Share
1621 Kez Görüntülendi.