logo

Viko, Gönül Kumbarası Oluşturdu; Minik Kalplere Mutluluk Oldu…

16 yıldır toplum yararına çok sayıda proje gerçekleştiren ve ÖSGD tarafından 2012 yılının “En Başarılı Gönüllülük Programı” ödülüne layık görülen VİKO, tesisleri içerisinde hayata geçirdiği “Gönül Kumbarası” projesi ile şimdi ihtiyaç sahibi çocukların yüzünü güldürüyor. VİKO çalışanları, kullanmadıkları ya da yeni aldıkları kitap, oyuncak ve kırtasiye malzemelerini “Gönül Kumbarası”na atıyor. Toplanan malzeme ve eşyalar ihtiyaç sahibi öğrencilere ulaştırılıyor. VİKO bu sayede, kaynakların etkin kullanımına önemli bir katkı gerçekleştirirken çalışanlarından oluşan Aydınlık Toplum Gönüllülerini de projelerine dahil ederek topluma maksimum etkiyi sağlamayı amaçlıyor. 

gonul kumbarasi (Medium)Sürdürülebilir kalkınmanın insana yatırım ve doğal kaynakların bilinçli kullanımı ile gerçekleşeceğine inanan VİKO, bu amaçla hayata geçirdiği kurumsal sosyal sorumluluk projelerini VİKO çalışanlarından oluşan Aydınlık Toplum Gönüllüleri ile birlikte yürütüyor. VİKO Aydınlık Toplum Gönüllüleri, ışığa muhtaç sosyal konulara aydınlık katmak için gönülden çaba sarf ediyor, toplum için değer yaratan  projelere imza atıyor.

VİKO, çalışanlarının bu duyarlılığını desteklemek amacı ile tesisleri içerisinde çalışanlar tarafından büyük ilgi ile karşılanan bir de “Gönül Kumbarası” oluşturdu. Çalışanlar, kullanım fazlası ya da yeni aldıkları oyuncak ve kırtasiye malzemelerini bu kumbaraya atmaya başladı.  Kitap, kırtasiye ve oyuncak olmak üzere üç bölümden oluşan kumbara, daha ilk haftalarda çalışanların gönülden katkılarıyla doldu, taştı. Kumbara yine VİKO çalışanlarından oluşan bir grup gönüllü tarafından açılarak malzemeler ayrıştırıdı, ambalajlandı ve ihtiyaç sahibi bir okulun öğrencilerinin yüzünde tebessüme dönüşmek üzere yola çıkarıldı. Kumbaranın ilk birikiminin ulaşacağı adres ise yakın bir zamanda ülkemizi yasa boğan elim hadisenin yaşandığı Soma ilçesinin bir ilkokulu oldu.

Oyuncak, kitap ve kırtasiye malzemelerinin değerlendirildiği VİKO Gönül Kumbarası, her dolduğunda yeni bir okulun ihtiyaç sahibi öğrencilerine ulaştırılacak. Çevre konusundaki duyarlılığı ile dikkat çeken ve tüm süreçlerinde, çevresel etkileri minimuma indirecek malzeme ve teknolojileri tercih eden VİKO, bu gönüllülük projesi ile ihtiyaç fazlası malzemelerin kullanıma sunulmasına ve dolayısı ile ülke ekonomisine katkı da sağlamış olacak.

Share
1370 Kez Görüntülendi.